ماموریت موفقیت آمیز وزیر نیرو توافق مهم ایران و عراق؛ پول خرید واکسن تامین شد

وزیر نیرو که دو روز پیش برای انجام یک ماموریت ویژه و مهم به عراق سفر کرده بود می گوید رایزنی‌هایش موفقیت آمیز بوده است و ایران می تواند از منابع مالی خود در عراق برای خرید واکسن کرونا اقدام کند.
سفر رضا اردکانیان پس از آن اتفاق افتاد که صادرات گاز ایران به عراق به شدت کاهش یافت. دلیل کاهش صادرات نیز طلب سنگین شش میلیارد دلاری ایران از عراق بود.
ایران معتقد است که عراق باید مطالبات خود را پرداخت کند. حدود سه میلیارد دلار از مطالبات ایران در عراق به علت تحریم ها بلوکه شده است.
روز یکشنبه ۷ دی سخنگوی وزارت برق عراق گفت که ایران میزان صادرات گاز خود به عراق را از ۵۰ میلیون متر مکعب به کمتر از پنج میلیون کاهش داده است.

به گفته مقام‌های عراق این اقدام تاثیر شدیدی روی تولید برق عراق گذاشته چون سوخت اصلی نیروگاه‌های عراق با گاز تامین می‌شود.
پس از آن شرکت ملی گاز ایران توضیحاتی ارائه کرد و در اطلاعیه ای گفت: وزارت برق عراق بابت واردات گاز بیش از معادل ۵ میلیارد دلار به شرکت ملی گاز ایران بدهکار است که مبلغ ۳ میلیارد دلار آن در بانک عراقی TBI مسدود و غیرقابل استفاده مانده و بیش از ۲ میلیارد دلار از بدهی سررسید شده وزارت برق نیز هنوز از اساس از طرف وزارت برق عراق پرداخت نشده است. افزون بر اینها، طرف عراقی، طبق قرارداد فی مابین، بیش از یک میلیارد دلار نیز به شرکت ملی گاز ایران بابت جرائم قراردادی بدهکاری دارد.
یک روز پس از انتشار این اخبار وزیر نیرو ایران به عراق سفر کرد. او با نخست وزیر مصطفی کاظمی، وزیران برق، تجارت و مقامات بانک مرکزی و بانک تجارت عراق دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
مدیران ارشد وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بانک مرکزی، نفت و امور خارجه نیز در این سفر وزیر نیرو را همراهی کردند.
حالا رضا اردکانیان می گوید به توافقات مهمی با مقامات کشور همسایه دست پیدا کرده است.
اردکانیان در‌این‌باره گفت: «توافقات خوبی برای برداشت از منابع مالی ایران در عراق با مقامات این کشور به‌منظور پرداخت هزینه خرید واکسن کرونا از اروپا از محل منابع مالی موجود ایران در عراق صورت گرفته است.»
او با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران دارای منابع مالی خوبی در خارج کشور از جمله عراق است، افزود: وزارت بهداشت کشور با رعایت مجموعه ملاحظاتی که هست درصدد خرید دوز مورد نیاز واکسن کرونا از شرکت اروپایی است و هزینه آن از محل این منابع مالی پرداخت خواهد شد.
وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران درمورد صادرات برق و گاز به عراق و حساب‌های فی‌مابین گفت: با وجود محدویت‌هایی که در این خصوص وجود دارد؛ خوشبختانه وزارت برق عراق و مقامات این کشور موفق شدند بخش قابل توجهی از مطالبات شرکت «توانیر» و بخشی از مطالبات «شرکت ملی گاز» را پرداخت کنند.
اردکانیان با اشاره به ترتیبات جدید مالی ایجاد شده بعد از پایان رایزنی‌هایش با مقامات عراقی افزود: با این ترتیبات جدید امیدواریم با سرعت بیشتری از منابع مالی موجود خود در عراق برای خرید کالاهای اساسی و سایر اقلامی که مورد نیاز هست در آینده نزدیک استفاده کنیم.
او افزود: «بخشی از مطالبات ما حدود 700 میلیون دلار است که مطالبات خود را دریافت کردیم و مراحل تخصیص و واریز به حساب ها صورت گرفت. توافق جدید در روزهای آتی انجام می شود که افتتاح حساب های یورویی برای شرکت ملی گاز ایران و توانیر صورت می گیرد تا مبلغ اخیر و سایر مبالغ با تبدیل شدن به یورو در این حساب ها، ذخیره شود.»
او گفت: «توافق خوبی در این زمینه صورت گرفته و این توافق الان در حال آماده شدن برای امضا است تا سرعت بیشتری به برداشت از منابع مالی موجود برای خرید کالاها و خدمات لازم داده شود.»
با این توافق ایران صادرات عادی گاز به عراق از سر می گیرد.