در تأمین ارز و ریال برای واکسن مضایقه‌ نداریم

روحانی‌: در تأمین ارز و ریال برای واکسن مضایقه‌ نداریم شرق: رئیس‌جمهور، اولین روز کاری خود را مانند شنبه‌های گذشته با حضور در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا شروع کرد. چند روز پیش شایعه شده بود حسن روحانی کرونا گرفته و مدعیان به توییت محمود واعظی، رئیس دفتر او، اشاره می‌کردند که مشخص شد جعلی بوده است. علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر ریاست‌جمهوری، هم در توییتی کرونا و قرنطینه‌شدن رئیس‌جمهور را تکذیب کرد و دلیل این شایعات را انحراف افکار عمومی از موارد دیگر دانست. روحانی در حالی روز گذشته به جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا رفت که میزان فوتی‌ها در چند هفته گذشته رو به کاهش گذاشته و به جز چند شهر شمالی، شهر قرمز نداریم، شهروندان تهرانی نیز می‌توانند از پایتخت خارج شوند و نفسی تازه کنند؛ اما مهم‌ترین موضوع برای مردم مسئله واکسن کرونا است. رئیس‌جمهور نیز به این موضوع اشاره کرد و گفت:‌ «یکی از مطالبات مردم این است که سریع‌تر بتوانیم واکسن مورد اطمینان را در اختیار مردم قرار دهیم و مرجع ما در واکسن سازمان بهداشت و درمان است. ما در داخل هم به دنبال این هستیم که هرچه سریع‌تر واکسن را به نتیجه برسانیم که البته اقدامات خوبی انجام شده است. در خارج هم با وجود همه محدودیت‌ها و همه مشکلات دنبال این هستیم که بتوانیم واکسن مطمئنی را خریداری و وارد کشور کنیم».
مردم  وسیله  آزمایش  سازندگان  واکسن  نخواهند شد
به گزارش ایسنا، روحانی به مشکلات تهیه واکسن اشاره کرد و افزود: «ما برای خرید واکسن بیش از ۴۰ روز گرفتار نقل‌و‌انتقال پول بودیم. یکی از موارد و مثال‌های بسیار روشن جنایتی که آمریکا علیه ملت ایران انجام داد، در تهیه واکسن کرونا بود. آمریکایی‌ها برای جابه‌جایی پول به حساب شرکتی برای اینکه زمان نوبت‌مان، واکسن‌ کوواکس را خریداری و وارد کشور کنیم، مشکلات زیادی ایجاد کردند؛ اما دولت با همه این مشکلات اقدامات لازم را انجام داد؛ یعنی چه آنجایی که واکسن مشترک می‌خواهیم بسازیم، چه واکسن بخواهیم بخریم و چه در داخل تولید کنیم، هر جا ارز و ریال نیاز بوده، دولت بدون هیچ مضایقه‌ای با وجود همه سختی‌ها در این زمینه با دست باز وارد شده است». او با تأکید بر اینکه برای ساخت واکسن یا برای خرید واکسن هر ارزی و هر ریالی نیاز باشد، بلافاصله به هر قیمتی و با وجود همه مشکلات، آن را تأمین خواهیم کرد، گفت: «ما زودتر از این هم می‌توانستیم واکسن وارد کنیم و واکسن‌هایی در اختیار ما بود؛ اما واکسن‌ها متعلق به شرکت‌هایی بودند که می‌خواستند آن را روی مردم ما آزمایش کنند. به ما پیشنهاد دادند و وزارت بهداشت و درمان به‌حق نپذیرفت و قبول نکرد. البته برخی کشورها قبول کردند که کاری به آنها نداریم؛ بنابراین مردم ما مطمئن باشند آنها وسیله آزمایش برای شرکت‌های سازنده واکسن نخواهند شد».
تزریق   واکسن   6   ماه   زمان   می‌برد

یکی دیگر از نکاتی که مردم درباره آن سؤال دارند، زمان و شیوه واکسیناسیون است. رئیس‌جمهور در‌این‌باره گفت: «وقتی واکسن در اختیار ما قرار بگیرد، در فاز اول، اجرای این واکسیناسیون برای حدود یک‌میلیون‌و ۳۰۰ هزار نفر خواهد بود که متشکل از کادر درمان که در خط مقدم‌اند و افراد پرخطر است که در سرای سالمندان هستند یا جزء معلولان و جانبازان محسوب می‌شوند؛ بنابراین افراد پرریسک و کادر درمانی جزء فاز اول و گروه اول خواهند بود». او با بیان اینکه فاز دوم جمعیت بالاتری را در بر می‌گیرد، افزود: «در فاز دوم حدود ۱۲ میلیون نفر جمعیت که سن آنها بالاست یا بیماری زمینه‌ای دارند یا هر دو، در اولویت خواهند بود. در فاز سوم و چهارم هم حدود ۱۹ میلیون نفر را در بر می‌گیرد. تلاش ما این است که فازها کوتاه شود و در حداکثر زمان آن را اجرا کنیم و امیدواریم امسال و سال آینده این کار انجام شود». ‌روحانی ادامه داد: «البته حتی اگر واکسن در اختیار قرار بگیرد، واکسیناسیون و اجرای آن این‌گونه نیست که در یک لحظه یا در یک روز انجام شود. اگر بخواهیم به ۶۰ میلیون نفر واکسن بزنیم؛ یعنی در دو نوبت ۱۲۰ میلیون بار باید این واکسن تزریق شود. با توجه به مکان‌های مختلف و با شیوه‌هایی که داریم، این تزریق زمان‌بر است. اگر روزی هزار نفر هم کار واکسن را انجام دهند، با توجه به ۶۰ میلیون نفر حدود چند ماه زمان می‌برد». او افزود: «اگر در روز به ۵۰۰ هزار نفر واکسن تزریق و این عدد ضرب در ۶۰ میلیون شود، تزریق واکسن سه ماه زمان می‌برد و اگر بخواهد دو برابر شود، زمان انجام آن هم دو برابر خواهد شد؛ بنابراین تزریق واکسن و اجرای آن زمان‌بر است که همه این موارد مورد بحث و بررسی قرار گرفته است».
فریب   شایعات   را   نخورید
روحانی همچنین از مردم خواسته به شایعاتی که گفته می‌شود واکسن در فلان جا عرضه می‌شود، توجه نکنند و تنها به متخصصان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، قرارگاه عملیاتی و ستاد گوش بدهند و فریب افراد سوءاستفاده‌گر در این شرایط را نخورند. او گفته: «خرید واکسن و تهیه آن هم جزء اولویت‌هایی است که انجام می‌شود و ان‌شاءالله در زمان آن با شرایطی که اعلام می‌شود، در اختیار مردم قرار خواهد گرفت؛ ضمن اینکه اگر واکسن آمد و تزریق آن شروع شد، به ‌معنای کنار‌گذاشتن پروتکل‌ها نیست. این پروتکل‌ها باید ماه‌ها ادامه پیدا کند.