تزریق واکسن ایرانی کرونا به سومین گروه داوطلبان آغاز شد

به گزارش خبرگزاری فارس، پس از تزریق موفقیت‌آمیز واکسن «کووایران برکت» به اولین داوطلبان و عدم بروز عوارض و صدور مجوزهای لازم، تزریق این واکسن ایرانی کرونا به دومین گروه هفت نفره از داوطلبان دیروز آغاز شد.
مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران و مسئول تیم نظارت بر آزمایشات انسانی واکسن کوو ایران برکت در حاشیه این برنامه در جمع خبرنگاران گفت: پس از اخذ مجوز از کمیته پایش ایمنی و داده مطالعات بالینی، تزریق واکسن به گروه سوم از داوطلبان از صبح امروز آغاز شد.
حامد حسینی افزود: امروز(یکشنبه) بر روی سه نفر و دوشنبه به چهار داوطلب ازاین گروه واکسن تزریق می‌شود و این فاز از تست انسانی تا تزریق بر روی 56 نفر ادامه خواهد یافت.
حسینی ادامه داد: امیدواریم ابتدای بهمن ماه بتوانیم نتایج را به کمیته پایش ارسال کنیم تا مجوز تست واکسن برای فاز دوم صادر شود.

وی اظهارداشت: به صراحت می‌توانیم بگوییم این واکسن تا این لحظه به طور کامل ایمن بوده و هیچ کدام از 7 نفری که در دو مرحله قبل واکسن به آنها تزریق شده، هیچگونه عارضه‌ای نداشتند و به همین دلیل هم مجوز تست انسانی برروی گروه سوم صادر شده
است.
بهار آینده، زمان تزریق عمومی واکسن به مردم
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا و مجری فاز بالینی واکسن تولید شده توسط ستاد اجرایی فرمان امام نیز در حاشیه این برنامه گفت: بعد از سال‌ها که واکسن ‌سازی در ایران انجام نمی‌شد این اولین باری است که با رعایت تمام قوانین بین‌المللی و حتی رعایت پارامترهایی بسیار سختگیرانه‌تر از قواعد سازمان جهانی بهداشت، ساخت و تست واکسن ایرانی کرونا درحال انجام است.
مینو محرز با بیان اینکه من به عنوان مجری طرح فاز بالینی این پروژه در کنار دکتر صالحی و دکتر طبرسی نظارت لحظه به لحظه انجام می‌دهیم، ادامه داد: تمامی این اقدامات برای آن است که بتوانیم به مردم اطمینان دهیم که واکسنی ایمن و قابل قبول ساخته شده است.
محرز افزود: ٧ داوطلبی که تاکنون واکسن بر روی آنها تست شده، هر روز به طور مرتب ویزیت می‌شوند و تاکنون هیچ عارضه‌ای بر روی آنها مشاهده نشده است.
وی با بیان اینکه در فاز بعدی با بررسی میزان اثربخشی واکسن می‌توانیم متوجه شویم کارایی واکسن تا چه حدی است، اظهارداشت: عملکرد ما در این پروژه توسط کمیته‌ دیگری نظارت خواهد شد که اعضای این کمیته شامل مقامات وزارت بهداشت، نماینده سازمان غذا و دارو و سایر مراجع ذی صلاح هستند.
عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: بعد از تزریق واکسن به ۵۶ نفر، اواسط اسفند ماه وارد فاز دوم تست انسانی واکسن می‌شویم و ان‌شالله در بهار سال آینده تزریق عمومی واکسن به مردم شریف کشورمان صورت خواهد گرفت.