استعفا، عزل، استیضاح... کدام گزینه در انتظار ترامپ است؟

روزهای پر التهاب رئیس جمهور یاغی
شورش اخیر در واشنگتن و حمله مرگبار شورشیان هوادار دونالد ترامپ به کنگره آمریکا، شرایط سختی را در این کشور مدعی قدرتمندترین دموکراسی جهان بوجود آورده است؛ به حدی که مردم و مقامات این کشور برای هر چه سریعتر سپری شدن روزهای باقی مانده تا تحلیف جو بایدن لحظه شماری می کنند.
به گزارش ایرنا، روزنامه فرانسوی اوئست فرانس‌ در گزارشی نوشت: پس از شورش حامیان ترامپ، 10 روز مانده به تحلیف جو بایدن به حدی سخت و پر‌التهاب می گذرد که گویی نفس های زمان به شماره افتاده و موجی از ابهام، وحشت و نگرانی از وقایع غیر قابل پیش بینی در روزهای پایانی دوره ریاست جمهوری ترامپ در جهان برانگیخته است.
براساس این گزارش، یورش آشوبگران حامی ترامپ به کاخ کنگره و تلاش برای اشغال آن در روز چهارشنبه گذشته (۶ ژانویه/۱۷ دی) به منظور ممانعت از تایید پیروزی جو بایدن، رئیس جمهور منتخب ۲۰۲۰ آمریکا، جهان را در بهت و وحشت فرو برد و موجی از نگرانی را برانگیخت که در ده روز پایانی دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور مغلوب ایالات متحده چه پیش خواهد آمد!؟

از دلسردی تا وحشت
روزنامه فرانسوی اوئست فراس افزود: دموکرات ها و در حال حاضر شماری از جمهوری خواهان در ایالات متحده که تاکنون از دونالد ترامپ که هنوز از پذیرش نتیجه انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰ امتناع می کند، دلسرد و ناامید بودند، پس از حوادث خشونت بار هفته گذشته، حال دیگر نه تنها دل زده بلکه وحشت زده و نگران از پیشامدهای روزهای آتی در ایالات متحده هستند.
ده روز پایانی پرالتهاب
این روزنامه فرانسوی تصریح کرد: آمریکایی‌ها که شاهد صحنه های هرج و مرج بی سابقه و حمله به دموکراسی کشور خود بوده اند، ده روز سخت و پرتلاطم را تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ و آغاز تحلیف بایدن تجربه خواهند کرد؛ چرا‌که هنوز نمی دانند ترامپ که صاحب کدهای هسته ای و رئیس قدرت نظامی این کشور است، در داخل یا خارج از ایالات متحده، چه نقشه‌هایی در سر دارد!؟
نانسی پلوسی رئیس دموکرات مجلس نمایندگان درباره اقدامات احتمالی حمله هسته ای ترامپ و به منظور پیشگیری از آسیب های جبران ناپذیر آن، با مارک میلی رئیس ستاد ارتش این کشور رایزنی کرد؛ اما نگفت که آیا در این مورد به او اطمینانی داده شده است یا خیر!
استعفا، عزل، استیضاح... کدام گزینه؟
اوئست فرانس در ادامه نوشت: برای کاهش تهدیدات ده روز پایانی دوره ریاست جمهوری ترامپ، همه گزینه ها روی میز است، حتی اگر عملی کردن آن ها در این مدت زمان کوتاه دشوار بنظر برسد. ساده‌ترین راه، استعفای ترامپ و سپردن مسئولیت‌ها به مایک پنس، معاون اوست که هر روز از رئیس خود فاصله می گیرد و از دستوراتش برای نقض قانون اساسی تبعیت نکرد. اما بعید است که ترامپ چنین کاری را انجام دهد.
فرضیه استناد به ماده ۲۵ اصلاحی قانون اساسی که بر اساس آن رئیس جمهوری فاقد صلاحیت لازم اعلام و برکنار می شود و برای مدتی معین، معاون رئیس جمهوری ریاست اداره امور را برعهده می گیرد؛ عملی نخواهد شد چرا که پنس با آن مخالف است و جلب نظر اکثریت کابینه نیز در این زمان کم، تقریبا ‌غیرممکن است.
راه دیگر، به جریان افتادن روند استیضاح ترامپ برای تحریک به شورش است؛ بدین منظور، رئیس جمهوری باید از سوی دو سوم سنا مجرم شناخته شود. در حال حاضر، با توجه به اینکه اکثریت سنا را جمهوری خواهان تشکیل می دهند، بنابراین این گزینه نیز شانسی برای اجرایی شدن ندارد. اما در بلندمدت، می تواند آثار خود را بر کاهش تهدیدات ترامپ در دور آتی انتخابات ریاست جمهوری در ۲۰۲۴، به همراه داشته باشد.
اما ساده ترین راه ممکن آن است که همه مقامات شاخص جمهوری خواه، ترامپ را ترغیب کند تا در فلوریدا به سرگرمی مورد علاقه خود یعنی گلف بازی کند و بیشتر از آن طی این ده روز پایانی ریاست جمهوری خود کاری انجام ندهد!!
شب پنج شنبه و تنها ساعتی بعد از پایان سخنرانی ترامپ نشست مشترک کنگره با ریاست مایک پنس آغاز شد اما در همان ساعات اولیه خبری نمایندگانی که در حال تایید آرای الکترال کالج بودند را به ترس و لرز انداخت و آن هجوم حامیان ترامپ به ساختمان کنگره بود.
توقف نشست مشترک مجلس نمایندگان و سنای آمریکا برای شمارش آرای گزینشگران انتخابات ریاست جمهوری که با شور و یورش هواداران دونالد ترامپ به داخل ساختمان کنگره متوقف شد واکنش‌های بین‌المللی را در پی داشت و بسیاری از سران و مقامات عالی جهان ضمن سرزنش اقدام ترامپ و هوادارانش در به راه انداختن شورش، نسبت به وقایع واشنگتن ابراز نگرانی کردند.
با هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره و تلاش برای ورود به ساختمانی که در حال شمارش آرای الکترال کالج بودند، تمام درهای کنگره قفل شد و نیروهای امنیتی در برابر شورشیان به صف کشیدند.
در تیراندازی‌ها در جریان این شورش، دست کم چهار نفر کشته و دهها نفر هم زخمی شدند. که تعدادی از آنها از نیروهای پلیس هستند. دست کم ۵۳ نفر هم در جریان شورش بازداشت شدند. تعدادی نیروی پلیس هم در این درگیری زخمی شدند.
با ورود حامیان ترامپ به ساختمان کنگره و متوقف شدن نشست مشترک کنگره، جو بایدن طی سخنانی با تاکید بر اینکه هجوم طرفداران ترامپ به ساختمان کنگره، شورش است نه اعتراض گفت که مردم دنیا و حتی فرزندان ما که این صحنه های دردناک و نمایش افتضاح را در پایتخت آمریکا می بینند، چه می گویند؟ وی خطاب به ترامپ گفت که دیگر بس است.
بایدن در نخستین نطق تلویزیونی خود پس از شورش طرفداران ترامپ و تسخیر ساختمان کنگره آمریکا که مشغول شمارش آرای گزینشگران و اعلام پیروزی او بودند، این شورش را یک افتضاح خواند.
کنگره پس از خروج شورشیان که با حضور نیروهای گارد ملی آمریکا و پلیس فدرال به حالت عادی برگشت، نشست خود را در ساعت ۸ شب چهارشنبه به وقت محلی از سر گرفت.
به این ترتیب، جو بایدن برخلاف تلاش برخی طرفداران ترامپ در کنگره آمریکا، با کسب ۳۰۶ رای گزینشگران به طور رسمی به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا تایید شد.
پنس برکناری ترامپ را منتفی ندانسته است
شبکه خبری سی ان ان اعلام کرد که مایک پنس فعال سازی متمم ۲۵ قانون اساسی که امکان برکناری رئیس‌جمهور به معاون او با داشتن رای اکثریت کابینه را می دهد، منتفی ندانسته است.
به گزارش ایسنا این شبکه خبری به نقل از منابعی نزدیک اعلام کرد رخدادهای روزهای اخیر نشان داده که این گزینه روی میز است.
این منبع اضافه کرد، همزمان آنها امیدوار به یک انتقال قدرت صلح آمیز و کمک به جو بایدن، رئیس جمهور منتخب در مبارزه با همه گیری بیماری هستند.
بر اساس گزارش سی.ان.بی.سی، مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا با سازمانها مربوط به خود درباره به کارگیری متمم ۲۵ قانون اساسی برای برکنار کردن ترامپ از ریاست جمهوری بحث کرده و به این نتیجه رسیده‌اند که این پروسه طولانی‌تر از زمان باقی مانده از ریاست جمهوری ترامپ تا قبل از تحلیف جو بایدن می شود و نباید از آن انتظار اجرای فوری را داشت.
متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا اجازه به انتقال قدرت دائمی یا موقت از رئیس جمهوری آمریکا به معاون رئیس جمهور در صورتی که اکثریت اعضای کابینه به کنگره عدم توانایی رئیس جمهور در اجرای وظایفش را تصدیق کنند می دهد.
چاک شومر، رهبر اقلیت دموکرات سنا و نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هر دو از مایک پنس خواسته اند تا متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا را برای برکنار کردن ترامپ از ریاست جمهوری به کار بگیرد و تاکید کرده‌اند که در غیر این صورت باید فرآیند استیضاح برای برکناری ترامپ به جریان بیفتد.
در همین حال، منابع مطلع اعلام کردند، مایک پنس، معاون دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارد در مراسم تحلیف بایدن، رئیس‌جمهور منتخب این کشور در تاریخ بیستم ژانویه شرکت کند.
شبکه ان‌بی‌سی نیوز به نقل از یک مقام ارشد دولت آمریکا گزارش داد، بعد از ابراز تمایل بایدن برای حضور پنس در مراسم تحلیف خود، معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز در این مراسم شرکت خواهد کرد.
ترامپ گفته بود: خطاب به همه کسانی که پرسیده‌اند من روز ۲۰ ژانویه به مراسم تحلیف نخواهم رفت.بایدن نیز در واکنش به این تصمیم گفت اینکه ترامپ قصد دارد در مراسم تحلیف شرکت نکند اتفاق خوبی است.
کنگره آمریکا روز چهارشنبه در حال شمارش آرای الکترال کالج برای تایید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر بود که حامیان ترامپ، به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیروهای امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند.
از زمان آشوب‌های کنگره که منجر به تخلیه این ساختمان و کشته شدن پنج تن شد، انتقادها روی ترامپ متمرکز شده است. مقام‌های دولتی از جمله دو تن از اعضای کابینه استعفا داده‌اند. قانون‌گذارانی از جمله در درون جمهوری‌خواهان از او خواسته‌اند تا استعفا بدهد. همچنین دموکرات‌های مجلس نمایندگان و نانسی پلوسی رئیس این مجلس کنگره به استیضاح او تهدید کرده‌اند.
براساس گزارش نیویورک تایمز، اما ترامپ از استعفا امتناع می‌کند.
با این حال نیویورک تایمز در گزارشی آورده است: در کاخ سفید، ترامپ لحن قاطع خود را دارد و تاکید می‌کند که همچنان یک نیروی بالقوه در سیاست آمریکا باقی خواهد ماند و این در حالی است که مشاوران و متحدانش او را رها کردند و چشم‌انداز پسا ریاست جمهوری او به شدت مبهم شده است. او در پشت درهای بسته به وضوح گفت که استعفا نخواهد داد و از انتشار ویدیویی در پنجشنبه گذشته که در آن به انتقال مسالمت‌آمیز قدرت متعهد شده و خشونت در کنگره را محکوم کرده بود، پشیمان شده است.