منابع ارزی ایران نزد بانک‌های کره‌ای سریع‌تر آزاد شود


چوی جونگ کن قائم مقام وزیر امور خارجه کره جنوبی که در رأس هیئتی به منظور بررسی حل مشکلات روابط دو کشور و به ویژه موضوع منابع مالی ایران در این کشور به تهران سفر کرده است، دیروز (دوشنبه 22 دی) با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو کرد.
در این دیدار ظریف بزرگترین مانع توسعه روابط دو کشور در شرایط فعلی را محدودیت ایجاد شده برای منابع ارزی ایران نزد بانک‌های کره‌ای ذکر کرد و از دولت کره خواست که هرچه سریع‌تر در جهت رفع این موانع اقدامات لازم را معمول نمایند.
وزیر امور خارجه کشورمان تاکید کرد که با توجه به پیامدهای بهداشتی و اقتصادی کرونا، در حال حاضر اولویت اصلی مناسبات دو کشور فراهم شدن دسترسی به این منابع است.
ظریف در ادامه اظهار داشت: اقدام غیرقانونی بانک‌های کره،

جو عمومی و دیدگاه مردم ایران نسبت به کره را به شدت منفی کرده و به وجهه این کشور آسیب جدی وارد کرده است لذا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حق قانونی خود برای ورود به موضوع، تاکید دارند که این مشکل باید هرچه زودتر حل شود.
مقام کره‌ای نیز در این دیدار با تاکید بر اراده کشورش برای حل مشکل خاطرنشان کرد: سئول از همه توان خود برای فراهم آوردن شرایط دسترسی به این منابع استفاده خواهد کرد.
قائم مقام وزیر امور خارجه کره با اشاره به توقیف کشتی متعلق به این کشور، خواستار تسریع در حل این موضوع شد.
ظریف در این خصوص تاکید کرد: کشتی کره‌ای به دلیل آلوده‌سازی آب‌های خلیج‌فارس توقیف شده، لذا صرفاً موضوعی فنی است که رسیدگی به آن در چارچوب مقررات حقوقی و قضائی در حال پیگیری است و طبعاً دولت امکان دخالت در این فرآیند قضایی را ندارد.
کره درصدد است با حل مشکلات،
 اعتماد را به روابط با ایران بازگرداند
مقام کره‌ای همچنین در دیدار با سید عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه تاکید کرد که سفر وی به تهران نشان دهنده اهمیتی است که آن کشور برای توسعه مناسبات با ایران قائل است.
وی عنوان کرد: کره جنوبی درصدد است که در سال جدید میلادی با حل مشکلات در روابط دو کشور، اعتماد را به روابط بازگرداند.
معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به مسدود شدن منابع مالی ایران در کره اظهار داشت: حدود دو سال و نیم است که بانک‌های کره‌ای به طور غیر‌قانونی منابع ارزی ایران را به دلیل آنچه ترس از تحریم‌های آمریکا ذکر می‌شود، مسدود کرده‌اند. این اقدام که تنها تسلیم شدن در برابر باج‌خواهی آمریکا است قابل قبول نمی‌باشد و طبعا توسعه روابط نیز تنها زمانی معنا‌دار خواهد بود که این مشکل حل شود.
عراقچی با اشاره به ناموفق ماندن مذاکرات مختلفی که در این مدت با مقامات کره‌ای به ویژه توسط بانک مرکزی کشورمان صورت گرفته است، گفت: از نظر ما مسدود ماندن منابع ارزی ایران در کره بیش از آن که به‌ دلیل تحریم‌های ظالمانه آمریکا باشد ناشی از فقدان اراده سیاسی نزد دولت کره جنوبی است.
وی از قائم مقام وزارت امور خارجه آن کشور خواستار اهتمام جدی سئول  برای یافتن سازوکار لازم برای حل این موضوع،
به عنوان اولویت اول در روابط دو کشور شد.
مقام کره‌ای تاکید کرد که فراهم آوردن دسترسی ایران به منابع ارزی خود در کره از جمله اولویت‌های دولت آن کشور نیز است و سئول مصمم است که این موضوع را تا حل نهایی پیگیری کند.
از سیاسی کردن موضوع توقیف نفتکش
و تبلیغات بی‌حاصل بپرهیزید
عراقچی در پاسخ به درخواست قائم مقام وزیر خارجه کره مبنی بر کمک به حل موضوع توقیف نفتکش کره‌ای خاطر‌نشان کرد که توقیف این کشتی در خلیج‌فارس و آبهای ایران صرفا اقدامی بر پایه ملاحظات فنی و به دلیل آلودگی زیست‌محیطی بوده و رسیدگی به موضوع از سوی مقامات قوه قضائیه آغاز شده است.
عراقچی به طرف کره‌ای توصیه کرد از سیاسی کردن موضوع و تبلیغات بی‌حاصل خودداری کرده و اجازه دهند روال قانونی رسیدگی در دادگاه مربوطه در آرامش طی شود.