آماده‌باش در 50 ایالت آمریکا برای مقابله با شورش مسلحانه

سرویس خارجی-یک هفته بیشتر تا مراسم تحلیف «جو بایدن» باقی نمانده اما دموکرات‌ها با قدرت دنبال برکناری «دونالد ترامپ» هستند تا وی را به قول نانسی پلوسی، به «درس عبرتی برای سایرین» تبدیل کرده و امکان مشارکتش در انتخابات ریاست جمهوری 2024 را بگیرند. امروز (چهارشنبه) قرار است طرح استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا به رای گذاشته شود. در صورت رأی آوردن استیضاح در این مجلس، طرح استیضاح او به سنا ارسال خواهد شد؛ جایی که برای برکناری ترامپ از قدرت باید دست‌کم دو‌سوم سناتورها با طرح استیضاح موافقت کنند.
همزمان خبر رسیده، هواداران متعصب و مسلح ترامپ نیز هشدار داده‌اند، اگر ترامپ برکنار شود، قیام می‌کنند. رسانه‌های آمریکایی گزارش داده‌اند پلیس فدرال آمریکا به اطلاعاتی دست یافته که نشان می‌دهد هواداران مسلح رئیس‌جمهور آمریکا قصد دارند در تمامی ایالت‌های آمریکا تظاهرات کنند و در این میان یک گروه مسلح نیز هشدار داده در صورت برکناری ترامپ، «قیام عظیمی» رخ خواهد داد.
شبکه خبری «ای بی‌سی» دوشنبه شب به وقت تهران با استناد به اطلاعاتی که از طریق «یک بولتن اطلاعاتی پلیس فدرال آمریکا» به دستش رسیده اعلام کرد هواداران مسلح ترامپ در حال برنامه‌ریزی برای برگزاری تظاهرات مسلحانه در 50 ایالت آمریکا در فاصله روزهای 16 تا 20 ژانویه (شنبه تا چهارشنبه هفته آینده) هستند. آنها همچنین قصد دارند در این فاصله در «واشنگتن دی‌سی» نیز تظاهرات کنند. رویترز هم گزارش داده این گروه مسلح قصد دارد دست به «اعتراضاتی عظیم و مسلحانه» در شهر واشنگتن بزند. اف‌بی‌آی همچنین اطلاعاتی دریافت کرده که هواداران ترامپ خواهان «یورش» به ساختمان‌های فدرال، ایالتی و محلی و بناهای دادگستری شده‌اند.
ترامپ همچنان مقاومت می‌کند

 از سوی دیگر گفته می‌شود تلاش‌ها برای واداشتن ترامپ به استعفا نیز به بن‌بست خورده است. روز جمعه شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از مشاوران کاخ سفید گزارش داد او «به‌ هیچ وجه قصد استعفا ندارد و خود را در قضیه حمله هوادارانش به کنگره مقصر نمی‌داند».
آماده‌باش در ایالت‌ها
نیروهای «اف بی‌آی» و «گارد ملی» آمریکا نیز برای مقابله با شورش مسلحانه طرفداران ترامپ در واشنگتن و 50 ایالت آمریکا به حالت آماده‌باش درآمده‌اند. برای تامین امنیت پایتخت آمریکا، گارد ملی این کشور برای اعزام ۱۵ هزار نیرو به واشنگتن مجوز گرفته است. «دانیل هوکانسون»، رئیس‌دفتر گارد ملی آمریکا به خبرنگاران گفته، انتظار دارد حدود ۱۰ هزار نیرو تا روز شنبه در واشنگتن مستقر شوند و به تامین امنیت، لجستیک و ارتباطات کمک کنند. او این را هم گفته که در صورتی که مقام‌های محلی درخواست کنند، ممکن است این تعداد به ۱۵ هزار تن افزایش یابد. دست‌کم یک قانونگذار آمریکایی از پنتاگون خواسته است تا تعداد نیروی بیشتری مستقر کند. سناتور «کریس مورفی» که دوشنبه نامه‌ای به رئیس‌موقت پنتاگون ارسال کرده بود، گفته مشخص نیست که آیا گارد ملی برای حفاظت از پایتخت این کشور کافی خواهد بود یا خیر و شاید به نیروهای تمام وقت هم نیاز باشد.
مردم در خانه بمانند
در مرکز ایالت‌ها هم فرمانداران در آستانه تحلیف وضعیت هشدار اعلام کرده‌اند. در ویسکانسین، ایالت سرنوشت‌‌سازی که ترامپ مدعی وقوع تقلب در آنجاست، فرماندار «تونی اورز» به گارد ملی ویسکانسین دستور داده تا از پلیس کنگره این ایالت حمایت کند. در میشیگان، دیگر ایالت مهمی که ترامپ پیروزی بایدن را در آنجا به چالش کشید، کمیسیون کنگره این ایالت که بر قانونگذاران نظارت دارد، با صدور دستوری حمل سلاح در داخل ساختمان کنگره در لنسینگ را ممنوع اعلام کرده است. یک مسئول گارد ملی گفت که شهر واشنگتن در روز تحلیف، در حالت تعطیلی کامل و منع آمد ‌و شد به سر می‌برد.
در آستانه جنگیم!
اوضاع آمریکا به قدری بحرانی شده که عضو سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز بر این باور است، اقدامات ترامپ موجب شده تا آمریکا در آستانه جنگ داخلی قرار بگیرد. بر اساس پایگاه اطلاع‌رسانی کنگره، «فیونا هیل» عضو سابق شورای امنیت ملی کاخ سفید روز دوشنبه در اظهاراتی گفت: «اقدامات ترامپ ما را در آستانه جنگ داخلی قرار‌داده است». «فیونا هیل» با انتشار مطلبی در پلیتیکو افزود: «حمله به ساختمان کنگره یک کودتا بوده است و یک کودتا لزوما نباید یک اشغال و تصرف خشن و ناگهانی قدرت و اقدام نظامی باشد... تلاش‌های ترامپ برای باقی ماندن در قدرت یک کودتای خودساخته است که در نهایت با شکست رو‌به‌رو شد».
استعفای یک مقام دیگر
 از سوی دیگر در ادامه سونامی استعفای مقامات دولت ترامپ، «چاد وولف» سرپرست وزارت امنیت داخلی این کشور  بامداد سه‌شنبه از سمت خود استعفا داد. خبرنگار شبکه «فاکس‌نیوز» با انتشار نامه‌ای از وولف به همکارانش در صفحه توئیتر، به نقل از وی نوشت: «از برداشتن این گام ناراحت هستم زیرا تمایل داشتم تا پایان این دولت در خدمت وزارتخانه باشم».
 دختر ترامپ، علیه ترامپ!
دیروز حتی خبری منتشر شد مبنی بر اینکه، «ایوانکا ترامپ» گفته، بر خلاف میل پدرش، در مراسم تحلیف جوبایدن، شرکت می‌کند!