قاصدک 24

ناکامی هیأت کره‌ای در ماجرای نفتکش

وزارت امورخارجه کره جنوبی دیروز (چهارشنبه) با انتشار بیانیه ای  از تداوم گفت‌وگوها میان تهران و سئول برای حل وفصل مسئله داراییهای بلوکه شده ایران در کره و همچنین آزادی نفتکش توقیف شده کره ای در خلیج فارس خبر داد.
به گزارش یونهاپ ، در این بیانیه مطبوعاتی آمده است: از طریق رایزنی های چند جانبه با مقامات ارشد ایرانی، کره جنوبی و ایران با هم همکاری خواهند کرد  تا راه حل های سازنده و سریعی را برای موضوعات موجود بر اساس دوستی دیرینه میان دو کشور تعیین کنند.
بنابر این گزار ش، چوی جونگ کان معاون اول وزیر امورخارجه کره جنوبی که در هفته جاری به تهران سفر کرده بود، یکسری دیدارها با مقامات ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران داشته است.
وی همچنین با همتای خود، سید عباس عراقچی دیدار و گفت وگو کرد.

این درحالی است که روزنامه هانکیوره، چوی یانگ سام سخنگوی وزارت امورخارجه کره جنوبی امروز (چهارشنبه) مدعی شد که معاون وزیر امورخارجه این کشور که به تازگی به تهران سفر کرده بود هنوز پاسخ روشنی از سوی ایران در رابطه با نفتکش توقیف شده کره ای دریافت نکرده است.
وی که در یک نشست خبری در این باره سخن می گفت، افزود: چوی جونگ کان (معاون وزیر امورخارجه کره جنوبی) در روزهای دهم و یازدهم ژانویه در تهران با وزیر امورخارجه، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و همچنین رئیس بانک مرکزی ایران دیدار کرد تا موضع سئول مبنی بر آزادی فوری کشتی توقیف شده کرهای و خدمه آن را اطلاع دهد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کره جنوبی همچنین گفت که ایران نیز بر موضع قبلی خود درخصوص دسترسی به دارایی های بلوکه شده خود در حساب های بانکی کرهای تاکید کرده است.
وی در ادامه مدعی شد: این حقیقت دارد که ایران امیدورا بود بتواند از طریق تسهیلات کوواکس، واکسن کووید-19 خریداری کند و از ما خواست تا از پول مسدود شده برای این کار استفاده شود.
این مقام کرهای ادعا کرد که سئول تمام رویه های لازم برای انتقال پول این کار، شامل گرفتن مجوز ویژه از آمریکا را انجام داده است اما این مسئله که از چه راهی برای خرید واکسن استفاده شود کاملاً منوط به تصمیم گیری ایران است.
به نوشته هانکیوره، روشن نبودن پاسخ مقامات ایران به درخواست سئول برای آزادی این کشتی احتمالا بدان معنی است که بازداشت خدمه آن برای مدتی ادامه خواهد داشت.
سفارت کره جنوبی در تهران در همان روزهای ابتدایی پس از توقیف کشتی ایمنی و سلامت تمام خدمه آن را که ملیت کرهای، اندونزیایی و میانماری دارند، تائید کرد.
این روزنامه کرهای همچنین نوشت که باتوجه به انتقاد ایران از سئول مبنی بر نبود اراده سیاسی مقامات کره ای برای آزاد شدن دارایی های بلوکه شده ایران و اولویت قرار دادن این مسئله در روابط دوجانبه و یافتن راهی برای حل وفصل آن، به نظر می آید که سئول نتواند به خواسته خود برای آزادی فوری کشتی و خدمه اش دست یابد.
هانکیوره در ادامه نوشت: چوی جانگ کان معاون اول وزیر امورخارجه کره جنوبی علاوه براین قرار بوده است روز سه شنبه، 12 ژانویه پیش از بازگشت خود به سئول با دیگر مقامات ایرانی، شامل معاون وزیر دادگستری و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی پارلمان ایران تماس برقرار کند.
این در حالی است که خبرگزاری یونهاپ، صبح امروز به نقل از وزارت امورخارجه کره جنوبی از تداوم گفت‌وگوها میان تهران و سئول برای حل وفصل مسئله دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره و همچنین آزادی نفتکش توقیف شده کره ای در خلیج فارس خبر داده بود.
بازگشت با دستان خالی
در این میان ، یک رسانه کره‌ای درباره رایزنی‌های اخیر هیئت کره جنوبی در تهران نوشت که دیپلمات های این کشور که برای رایزنی درباره نفتکش توقیف شده به ایران رفته بودند، دست خالی برگشتند.
به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه کریا جونگ آنگ، دیپلمات‌های کره جنوبی که درباره آزادی نفتکش این کشور در ایران مذاکره کردند، به دلیل اختلاف نظر بر سر دارایی‌های مسدود شده ایران و موضوع آلوده کننده بودن نفتکش کرهای، تهران را دست خالی ترک کردند.
این روزنامه به نقل از وزارت امورخارجه کره جنوبی دیروز (چهارشنبه) اعلام کرد، چوی جونگ کان معاون اول وزیر امورخارجه در هفته جاری سفری سه روزه به ایران داشت تا با مقامات ارشد این کشور درباره آزادی کشتی کرهای و خدمه آن رایزنی کند اما نتوانست به هیچ توافقی دست یابد.
این روزنامه افزود: گفتوگوها در جهت یافتن راه حلهای سازنده و سریع برای موضوعات موجود بر اساس دوستی قدیمی میان دو کشور ادامه خواهد داشت.
این وزارتخانه همچنین اعلام کرد که طرف ایرانی وعده داده است که درباره موضوع توقیف نفتکش کره جنوبی فرایند منصفانه قضایی به کار گیرد و به علاوه رفتار انسان دوستانه و ارائه خدمات کنسولی به 20 خدمه نفتکش را تضمین کند.
بنابر ادعای وزارت امورخارجه کره جنوبی، چوی جونگ کان در دیدارهای خود خواستار شواهد کافی برای اثبات اتهام تهران مبنی بر این شده که کشتی کرهای آبهای ایران را آلوده کرده است.
این مقام کرهای همچنین درباره مسئله دارایی های بلوکه شده ایران بالغ بر هفت میلیارد دلار در حساب های بانکی کره جنوبی رایزنی کرده است. ایران تاکید دارد که سئول این پول رابه عنوان گروگان نگه داشته است.
به گزارش ایسنا، نیروی دریایی سپاه پاسداران ۱۵ دی ماه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیمی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد که حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی بوده است. سفارت سئول در تهران در همان روزهای ابتدایی توقیف نفتکش کره جنوبی، ایمنی و سلامت تمام خدمه این کشتی را مورد تائید قرار داد.
مقامات کشورمان طی روزهای اخیر بارها تاکید کردهاند که توقیف نفتکش کرهای موضوعی کاملا فنی بوده و پرونده آن در دستگاه های مربوطه در حال پیگیری است.