ادامه مذاکرات به دور دوم موکول شد عصبانیت ایران از پیشنهادهای کره ای ها

رئیس دفتر رئیس جمهوری گفت گفت: ما با همه جنگ اقتصادی و فشارهایی که تجربه کردیم، سه سال این کشور را اداره کردیم. پس محتاج چند آمبولانس نیستیم بلکه پولی را می‌خواهیم که در کرده جنوبی مانده و باید آزاد شود.
به گزارش خبرآنلاین، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به پرسشی درباره پول‌های بلوکه‌ شده ایران در کره جنوبی گفت: سفر معاون وزیر خارجه کره جنوبی به ایران، سفری بود که از ماه قبل به علت فشارهای مختلفی که هم وزارت خارجه و هم بانک مرکزی بر دولت کره آورده بودند، طراحی شد. این هیئت به ایران آمد و صحبت‌هایی کردند. دوستان ما در وزارت خارجه و بانک مرکزی هم خیلی محکم برخورد کردند.
وی گفت: کره‌ای ها قول دادند که خودشان بروند، اجازه بگیرند تا پول‌های ایران آزاد شود.
او گفت: ضمن اینکه ما مقدمات کارهای حقوقی را فراهم کردیم و با مقامات کره جنوبی هم اتمام حجت کردیم، امیداوریم که ماه آینده توفیقاتی به وجود بیاید. پول‌هایی به دلیل فشارهای آمریکا در دیگر نقاط دنیا هم بلوکه شده است که در این زمینه نیز طی ماه‌های آینده گشایش‌های به وجود خواهد آمد.

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که مقامات کره جنوبی از ایران خواسته‌اند در عوض طلب خود از این کشور آمبولانس بخرد، اظهار کرد: اینکه ما در عوض پولی که ما آنجا داریم و در برابر عصبانیتی که ما برای نگه‌داشتن سه‌ساله این پول داریم، به هیچ وجه خریدار چنین پیشنهادی از آنان نبودیم، خودشان هم فهمیدند که نه ایران محتاج چنین چیزی است و نه اینکه ما با همه جنگ اقتصادی و فشارهایی که تجربه کردیم، سه سال این کشور را اداره کردیم. پس محتاج چند آمبولانس نیستیم بلکه پولی را می‌خواهیم که در آنجا مانده و باید آزاد شود.
توافق تهران و سئول برای ادامه مذاکره درباره
همچنین وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد که سئول و تهران توافق کرده اند برای حل مسئله دارایی های مسدود شده ایران و همچنین آزاد نفتکش کره ای به مذاکرات خود ادامه دهند.
به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، وزارت امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای از تداوم گفت‌وگوها میان تهران و سئول برای حل و فصل مسئله دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره و همچنین آزادی نفتکش توقیف شده کره ای در خلیج فارس خبر داد.
در این بیانیه مطبوعاتی آمده است: از طریق رایزنی‌های چند جانبه با مقامات ارشد ایرانی، کره جنوبی و ایران با هم همکاری خواهند کرد تا راه حل های سازنده و سریعی را برای موضوعات موجود بر اساس دوستی دیرینه میان دو کشور تعیین کنند.
بنابر این گزارش، چوی جونگ کان معاون اول وزیر امور خارجه کره جنوبی که در هفته جاری به تهران سفر کرده بود، یک سری دیدارها با مقامات ارشد ایرانی از جمله محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران داشته است.
وی همچنین با همتای خود، سید عباس عراقچی دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایسنا، نیروی دریایی سپاه پاسداران ۱۵ دی ماه در بیانیه ای از توقیف یک فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری هانکوک چیمی به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس خبر داد که حامل هفت هزار و ۲۰۰ تن مواد شیمیایی نفتی بوده است.
سفارت کره جنوبی در تهران دو روز بعد سلامت هر ۲۰ ملوان حاضر در این کشتی را مورد تایید قرار داد.
مقامات کشورمان طی روزهای اخیر بارها تاکید کرده اند که توقیف نفتکش کره ای موضوعی کاملا فنی بوده و پرونده آن در دستگاه های مربوطه در حال پیگیری است.
همچنین وزیر امور خارجه ایران در دیدار با این مقام کره ای آزاد شدن هرچه سریعتر پول بلوکه شده ایران در حساب های بانکی کره جنوبی را خواستار شد.
سایر اخبار این روزنامه
به بهانه پخش تاک‌شوی «همرفیق» فرمولی که شهاب حسینی را به پلتفرم‌های اینترنتی کشاند محمد یوسفی آرامش جنون گل لاله و اقتصاد روایی ایران! چرا افراط‌‌‌گرایان ویلیام برنز را نمی‌خواهند؟ مرد مذاکرات پشت‌پرده در کابینه بایدن وزیر بهداشت: به زودی واکسن وارد می کنیم ادامه مذاکرات به دور دوم موکول شد عصبانیت ایران از پیشنهادهای کره ای ها بازار گمانه زنی‌ها داغ‌تر شد همه سناریوهای حضور لاریجانی در انتخابات «ابتکار» چگونگی قیمت در بازار ارز طی ماه‌های آتی را بررسی کرد دلار ۱۵ هزار تومانی؛ از ادعا تا واقعیت محمد جواد ظریف: حکم بازداشت «ترامپ» با پیگیری وزارت امور خارجه و سایر نهادها صادر شد محمد باقر قالیباف: نظارت بر انتخابات و عملکرد شوراها از وظایف اصلی مجلس است بدشانسی دست از سر کاپیتان برنمی‌دارد باورنکردنی؛ سعید معروف یک سال دور از والیبال! پیام‌های آخرین نشست سران قوا تنش و شعار درمان درد مردم نیست منتظر خاموشی در روز‌های آینده باشیم؟