خودشیفتگی ترامپ

سیف‌الرضا  شهابی
روز شنبه اول آبان ۱۳۹۵ در شهر «لوس آنجلس» در چهارراهی که موسوم  به «چهار راه ایرانیان» است در مغازه‌ای با چند نفر از ایرانیان ناشناس ساکن آمریکا برخورد کردم؛ وقتی متوجه شدند بنده ساکن ایران هستم سوال کردند: در ایران بهتر از احمدی نژاد کسی نبود که ایرانیان به او رای دادند؟ بنده سکوت کردم تا این که چند روز بعد از آن دیدار، انتخابات آمریکا برگزار شد و در رقابت بین خانم هیلاری کلینتون از حزب دمکرات و دونالد ترامپ از حزب جمهوریخواه، با این که خانم کلینتون رای بیشتری کسب کرد بالاخره ترامپ انتخاب شد و اکنون بعد از گذشت چهار سال از ریاست جمهوری ترامپ و مشاهده و ملاحظه عملکرد و اظهارات او طی چهار سال گذشته و خصوصا مواضعی که بعد از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ اتخاذ کرده و در دو هفته آخر ریاست جمهوریش بر آن مواضع پافشاری نموده با خود می‌گویم چه خوب بود آدرسی از آن چند نفر ایرانی که در لوس آنجلس دیده بودم داشتم و از آن‌ها سئوال می‌کردم: آمریکائی‌ها بهتر از ترامپ نمی‌شناختند که او را انتخاب کردند؟ یا در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ متجاوز از هفتاد میلیون به او رای دادند؟
ترامپ در کنار زیرکی و به ویژه در مسائل مالی و تجاری که از او یک چهره «بیزنس من» به نمایش گذاشته دچار خود شیفتگی شدید است و مانند بسیاری از خود شیفته‌ها هرگز نمی‌خواهد از نظرات ناصحیحش عدول یا در مورد آن تجدیدنظر کند و نمی‌خواهد یا نمی‌تواند نظرات دیگران را که بر خلاف نظرش باشد بپذیرد و بر این اساس به اظهارات دیگران و حتی نزدیکانش توجهی نمی‌کند. نمونه بارز آن که بعد از انتخابات اخیر بوضوح آشکار شده مخالفت با نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا است. آقای ترامپ بر توهمات خودش مبنی به تقلب در انتخابات و سرقت آرا تاکید می‌کند و دائم آن را تکرار میکرد و با این که ادعاهایش در محاکم قضائی و حقوقی آمریکا پی در پی رد شد مع الوصف حاضر نشد از ادعاهایش کوتاه بیاید و این قدر بر این موضوع اصرار ورزید که حادثه ششم ژانویه و حمله به کنگره را که سمبل دمکراسی در ایالات متحده است بوجود آورد.
البته کسب متجاوز از هفتاد میلیون رای در انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ بر خودشیفتگی او افزود. خودشیفتگی که مترادف با استبداد رای است به دمکراسی آسیب جدی وارد می‌سازد و همگان در روزهای پایانی ریاست جمهوری ترامپ شاهد آن بودند. خودشیفتگی ترامپ سبب شد تا به رئیس جمهوری بعدی تبریک نگوید و با بی اعتنایی و خداحافظی کاخ سفید را ترک کند و پروتکل تشریفات مراسم رسمی تحلیف رئیس جمهور منتخب که سابقه‌ای بیش از یک قرن و نیم دارد را نادیده بگیرد. خودشیفتگی سبب می‌شود ادب و احترام و رعایت پروتکل‌ها به کنار گذاشته شود و کیش شخصیت جایگزین گردد و ظهور و بروز کیش شخصیت در هر شخصی خصوصا سیاستمداران آفتی بزرگ برای هر جامعه و کشوری است.