چامسکی: امریکا سردمدار تروریسم است، مهاجمان کنگره از ناکجاآباد نیامدند

سرویس بین الملل جوان آنلاین: به گزارش فارس، نوام چامسکی در مصاحبه با شبکه «راشا تودی» گفت: رسانه‌های امریکایی اینطور به مردم این کشور القا می‌کنند که در امریکا همه چیز «به‌طور بنیادین فوق‌العاده» است و گاهی نیز وقفه‌ای در آن اتفاق می‌افتد.
این فیلسوف امریکایی افزود، امریکا تمایل دارد این‌طور نشان دهد که کاملاً طرفدار نیروی خیر است و همواره تلاش می‌کند اشتباهاتش را جبران کند، اما این واقعیتی که نئولیبرال‌ها برای خود ساخته‌اند، بر اساس حقایق نیست.
چامسکی در ادامه گفت: روایت غالب این است که، «حمله به کنگره، قدرت دموکراسی در امریکا را نشان می‌دهد زیرا ما به کشوری فاشیست تقلیل نیافتیم و این اتفاق ما را قادر ساخت نشان دهیم دموکراسی امریکایی با شکوهی که دارد توانست پیروز شود. اما در زمان رسوایی واترگیت نیز چنین پیروزی‌گرایی را شاهد بودیم».
وی افزود: «واقعیت این است که بیماری‌های واقعاً جدی [در امریکا]وجود دارد که هیچ‌کدام از دو حزب نمی‌خواهند از آن حرف بزنند و همین موجب می‌شود منعکس کردن دلایل اخلال در کنگره غیرممکن شود».

چامسکی گفت: «طوری از اوباش دیوانه حرف می‌زنند که گویی آن‌ها از ناکجاآباد آمده‌اند. آن‌ها از ناکجاآباد نیامدند. ایالات متحده یکی از بزرگ‌ترین نیرو‌های تروریست در جهان است. مفهوم تروریسم در اوایل دوران ریگان به طور جالبی معکوس شد، به این صورت که تروریست‌ها، تروریست نیستند و کسانی که تروریست نیستند، تروریست محسوب می‌شوند. وقتی در این خصوص شروع به نوشتن کردم از «کد امریکا» برای تعریف ترور و [به ویژه در]دستورالعمل‌های ارتش صحبت کردم.»
چامسکی افزود: «اگر به این تعاریف توجه کنید، اقدامات دولت ریگان با تعاریف خودمان اوج تروریسم بود و جمع‌بندی در دادگاه جهانی نیز همین بود و ایالات متحده تنها کشوری است که در مقابل دادگاه جهانی بابت تروریسم بین‌المللی محکوم شد».
این تاریخدان امریکایی گفت: «همان‌طور که نمی‌توانید اوباش جمهوریخواه را متقاعد کنید که در انتخابات باخته‌اند، نمی‌توانید لیبرال‌های امریکا را متقاعد کنید که امریکا یک کشور سردمدار در زمینه تروریست است.»
اشاره چامسکی به محکومیت امریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری است که در سال ۱۹۸۶ و در پی حمایت واشنگتن از شبه‌نظامیان نیکاراگوئه به وقوع پیوست. این دادگاه امریکا را به نقض قوانین بین‌المللی و نقض حق حاکمیت نیکاراگوئه محکوم کرد.
دادگاه لاهه چندی پیش نیز جنایات جنگی امریکایی‌ها در افغانستان و عراق را در دست بررسی داشت، اما دولت امریکا قضات این دادگاه را مورد تحریم قرار داد و خواستار توقف پیگیری این پرونده‌ها شد.
کنگره امریکا روز ششم ژانویه (هفدهم دی) در حال شمارش آرای مجمع گزینندگان (الکترال کالج) برای تأیید نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار امریکایی به نتیجه رأی‌گیری در ایالت آریزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آمیز برگزار کنند و خود نیز در میان آن‌ها به سخنرانی پرداخت.
اندکی بعد، حامیان ترامپ در جمعیت بسیار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگیر شدن با نیرو‌های امنیتی، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌های مختلف آن باز کردند. در جریان این حملات پنج نفر کشته و ده‌ها نفر هم زخمی شدند.
نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا در واکنش به این حادثه گفت: «این سفیدپوستان همان‌هایی بودند که با لباس سوپرمن به عراق، افغانستان، لیبی، سوریه، پاناما و گرانادا حمله کردند. این افراد همان‌هایی بودند که به مردم حمله کردند و آن‌ها را به قتل رساندند».