سید جواد هاشمی تبلیغات را انجام داد و عذرخواهی کرد

آفتاب یزد گروه شبکه: ترغیب مردم به خرید خانه در دبی، توسط سید جواد هاشمی بازیگر کشورمان حاشیه ساز شد. او که در یک ویدئو تبلیغاتی ظاهر شده است، می‌گوید:«همین بغل بیخ گوش خونتون، رفتید دبی خونه‌ها رو ببینید؟ واقعا لایف استایل خونه‌های دبی با هیچ جای دنیا قابل قیاس نیست قبول دارید؟... میتونه شرایط ویژه برای خرید خونه تو اونجا رو براتون فراهم کنه. برید بخرید و حالشو ببرید. بچه‌هاتون هم دعاتون میکنن».
او حتما به خوبی می‌داند در این اوضاع اقتصادی مردم چگونه روزگار می‌گذرانند، حال چگونه مردم را ترغیب به خرید خانه آنهم در دبی می‌کند؟ لابد فقط چون لایف استایل خانه‌های آنجا با هیچ جای دنیا قابل قیاس نیست یا از اینکه از این رهگذر ارزهای زیادی از کشور خارج شود سود می‌برد! از همین رو اینکه چرا این بازیگر چنین تبلیغی را پذیرفته جای سوال دارد. البته سید جواد هاشمی بعد از انتقادهای بسیار به او بابت این تبلیغ از مردم عذرخواهی کرده است.نکته اینجاست تبلیغی شده و پولی در جیب این بازیگر رفته پس دیگر عذرخواهی از چه باب است؟
> این ویدئو خیلی حرف داشت
در این راستا پیمان مولوی، اقتصاددان در کانال تلگرامی خود نوشت: «وقتی دیدم آقای هاشمی در حال تعریف از املاک... است نا خودآگاه فکر کردم شوخیست … به قول دوستی منتظر بودیم تیری بخورد و شهید شود! اما تیر آخر را زمانی زد که گفت برید خونه بخرید و حالش را ببرید! بچه‌هایتان هم دعایتان می‌کنند!» به‌گزارش تجارت نیوز، او در ادامه به تجربه خود اشاره کرده و نوشته است: «من با خود اندیشیدم که چقدر من …بودم که یک بار نگفتیم پولتان را ببرید انگلستان و یا سوئیس و یا اسپانیا! وقتی شریک اسپانیایی گفت ایرانیان خیلی دوست دارند در اسپانیا خانه بخرند تو چرا اقدام نمیکنی و ما را معرفی نمیکنی، گفتم این یعنی خروج پول از کشور، کار من نیست. جاهایی که کار کردیم و شرکت داشتیم و داریم و تمام زورمان را زدیم پول بین‌المللی خارجی بیاید در این مملکت! این ویدیو خیلی حرف داشت… خیلی»

> حیف ایران!
از سوی دیگر عصر ایران طی یادداشتی به قلم جعفر محمدی در این خصوص نوشته است:« سید جواد هاشمی، بازیگر سینمای ایران که با وصف "ارزشی" شناخته می‌شود، اخیراً در تبلیغ شرکتی که خانه‌های دبی را می‌فروشد مشارکت کرده و ایرانی‌ها را دعوت کرده که در این شهر عربی، خانه بخرند و تاکید کرده که اگر این کار را بکنید، بچه هایتان هم دعایتان خواهند کرد. این تبلیغ، جنجال زیادی را به دنبال داشته است؛ سیدجواد هاشمی و تبلیغ برای دبی؟! به قول "نقی معمولی" در سریال پایتخت: "مگه می‌شه؟ مگه داریم؟!" پاسخ این است: بله! می‌شه و داریم. می‌توان سید جواد هاشمی را نکوهید که چرا برای دبی تبلیغ کرده و حتی این جمله‌اش که گفته "لایف استایل خانه‌های دبی با هیچ جای دنیا قابل قیاس نیست" را به سخره گرفت. اما من بیش از این که به سیدجواد و لایف استایل خانه‌های دبی فکر کنم، دلم به درد می‌آید که چرا به روزی افتاده‌ایم که رفتن از ایران به یک دغدغه فراگیر تبدیل شده است؟ ایرانی که زمانی در قعر کشورهای مهاجر فرست بود، اینک سال هاست که بالای این جدول جاخوش کرده است و این در حالی است که نه مانند افغانستان و سوریه درگیر جنگ‌ایم و نه مانند بسیاری از کشورهای آفریقایی دچار فقر ذاتی هستیم. تنها حکایت دبی هم نیست؛ دبی هم دارد مانند بسیاری از کشورهای دیگر برای جذب سرمایه‌های ایرانی رقابت می‌کند. مگر همین چند ماه پیش نبود که خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) خبر داد که ایرانی‌ها رکورددار خرید خانه در ترکیه شده‌اند؟ چقدر ایرانی در این سال‌ها جلای وطن گفته و با انگیزه "به هر آن کجا که باشد به جز این سرا، سرایم" از استرالیا در شرق عالم تا کانادا در غرب جهان پراکنده شده‌اند؟! واقعاً در چند درصد از هواپیماهایی که از ایران به خارج می‌روند، مهاجری که
می‌رود تا برنگردد، وجود ندارد؟!تازه! آنان که رفته اند، رفته‌اند و تکلیف شان مشخص است؛ میلیون‌ها ایرانی و مخصوصاً جوان، یا در صدد رفتن هستند یا در حسرت آن! مقصر این وضعیت، نه سید جواد هاشمی که کسانی هستند که با تصمیم گیری‌ها و اقدامات نابخردانه شان در سطوح ارشد مدیریتی، ایران ما را به جایی برای "فرار" و نه "قرار" تبدیل کرده اند:
این وضعیت "هوا"یی است که تنفس می‌کنیم و به ویژه در شهرهای بزرگ، حسرت یک دم اکسیژن خالص به دلمان مانده است؛ "آب" که می‌بینیم، دلمان می‌لرزد که دارد تمام می‌شود و یادمان می‌افتد که حتی ذخایر استراتژیک آب را از اعماق زمین هم استخراج کرده اند؛ برای یک کار عادی در ادارات، باید کفش آهنی داشت و زیر میزی و رومیزی داد، در دادسرا و دادگاه دلت می‌لرزد که آیا حقت را خواهی گرفت یا اتفاق دیگری می‌افتد؟ سطح علمی دانشگاه نزولی شده است و کشور پر شده از دکترهای بی‌سوادی که با مدرک‌شان پز می‌دهند و پول درمی‌آورند، مدارس، محلی شده‌اند برای ربایش کودکی و نشاط کودکان و نوجوانان، رسانه‌هایمان شیر بی‌یال و دم و اشکم هستند، هر روز مسئولی حرفی می‌زند که دنیا به ما بخندد، مصوبات مجلس مان و کارهای دولت‌مان هم که اظهر من الشمس اند، درآمدها اندک‌اند و قیمت‌ها لحظه‌ای بالا می‌روند و ارزش پول ملی پایین می‌آید، کسی که بخواهد کارآفرینی و اشتغالزایی کند، به چنان روزگاری گرفتارش می‌کنند که به غلط کردن می‌افتد، روابط مان با جهان، همواره در سطحی بالاتر از معمول، متشنج است، ریاکاری سکه رایج جامعه شده است و اخلاقیات درگیر افولی تاریخی، شغل و ثبات شغلی و تشکیل خانواده برای خیلی‌ها رویاست، خانه دیگر حتی یک رویا هم نیست و خودرویی که در دنیای امروز، جزو اقلام پیش پا افتاده محسوب می‌شود، دغدغه ایرانی‌ها شده است و... پس چرا میلیون‌ها نفر نروند و بیشتر از رفتگان در آرزوی رفتن نباشند؟! پای صحبت‌شان هم که می‌نشینی می‌گویند که مگر چندبار زندگی می‌کنند؟ و حتی آنان که در میانسالی‌اند با حسرت پاسخت می‌دهند: از ما گذشت، لااقل برویم که بچه‌هایمان زندگی کنند و به قول سیدجواد هاشمی، دعاگو شوند! مگر چقدر آدم داریم که بتوانند بروند و نروند تا کشورشان را بسازند و مدام نامردی و نامرادی ببینند و باز هم نروند و بمانند و باز نامردی و نامرادی ببینند و نروند و باز... مگر یک انسان چقدر تاب و توان دارد؟! تا زمانی که عقلانیت به تصمیم و کارهایمان بازنگردد و هر که بیشتر شعار دهد و جلوه گری کند، بر صدر نشیند و بیشتر قدر بیند، اوضاع‌مان همین هست که هست و ایرانی‌ها در ترکیه و امارات و... خانه خواهند خرید و کار و بار وکلای مهاجرت، پررونق خواهدبود و طیاره‌هایمان پر از مسافرانی خواهد بود که می‌روند تا به وطن بازنگردند ولو با چشمانی گریان و دل‌هایی شکسته! سید جواد هاشمی را بی‌خیال شوید...
حیف ایران!»
> واکنش کاربران
اما حضور سیدجواد هاشمی در چنین تبلیغی برای مخاطبان عجیب و غیرقابل توجیه بوده است. از همین رو اقدامش با بازتاب‌های منفی از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه رو شده است.
یکی از کاربران در این مورد نوشته است: «سیدجواد هاشمی هستند سلبریتی‌ای که در این اوضاع اقتصادی و کمبود ارز و بحران مسکن ملت را تشویق به فرار سرمایه و سرمایه‌گذاری در دبی می‌کند ».
کاربر دیگری هم گفته است: «جامعه سیدجواد هاشمی را به عنوان هنرمندی مذهبی می‌شناسد؛ و این قضاوت هم ناظر به ایفای نقش‌های مثبت وی در طول سالیانی دراز بوده است. حال سوال اساسی این است که تکلیف الگوپذیری جوانان از این مردِ ارزشی سینمای ایران، در بزنگاه تناقضِ میان بَرساخت رسانه‌ای و شخصیت حقیقی‌اش چیست؟»
دیگری نوشت:«میخواین بچه هاتون دعاتون کنن؟ برید از مشاور املاک سیدجواد هاشمی تو دوبی خونه بخرید... لامصب حداقل میدادی یکی دیگه تبلیغ کنه».
یکی دیگر از کاربران اینطور می‌نویسد:« از کلیات این ویدئو باخبر نیستم. اما مجموعه فعالیت‌های اخیر سید جواد هاشمی مرا عمیقا آزرده و دلسرد کرده».
کاربران دیگر نوشته اند:« هندل‌کننده‌ اون برند املاکِ دبی برای ایرانی‌ها، کاملا با شناخت و تیزبینی، سیدجواد هاشمی رو انتخاب کرده؛ سیدجواد سفیر برند نیست، همه‌ شما سفیران این برند شدید.»، « بله دوستان ارز از کشور خارج کنید چون لایف استایل خونه‌های دبی با هیچ جا قابل قیاس نیست!»، «مگه خونه لایف استایل داره؟»، «جواد هاشمی خیلی وقته که تنزل کرده مدتها نون ظاهر و ادعاهایش را می‌خورد»، «سید جواد هاشمی از لایف استایل دبی میگه و برای سرمایه‌گذاری در اونجا تبلیغ می‌کنه. یاد دیالوگ آلیس در سرزمین عجایب افتادم، می‌گه:خیلی خوب می‌شد اگه واسه تنوع هم که شده یه چیزی با عقل جور در میومد»، «سید جواد هاشمی برای خرید خانه در دوبی تبلیغ میکند! آخرش هم با همان ادبیات خودش می‌گوید «بچه‌هاتون رو هم ببرید که دعاتون می‌کنند» این فقط نشون میده که آخرین روزنه‌ها برای جلوگیری از فروپاشی فرهنگی و اقتصادی در حال تاریک شدن هست!»، «این سیدجواد هاشمی چی داره میگه!؟ بریم دبی برا بچه‌هامون خونه بخریم؟ ما تو دهستان مون هم برا بچه مون نمیتونیم خونه بخریم!»