«زور» جزو گزینه‌های اساسی بایدن است

با روی کار آمدن جو بایدن به عنوان رئیس‌جمهور جدید امریکا از ۲۰ ژانویه، به تدریج رویکرد‌های جدیدی در زمینه مسائل مختلف داخلی و خارجی اعلام می‌شود. جو بایدن در نخستین حضور خود در وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) به اعلام رئوس سیاست نظامی امریکا در دوره زمامداری خود پرداخت و با اشاره به مسائل و بحران‌های کنونی در جهان مدعی شد که نهایت تلاش خود را برای پایان دادن به جنگ‌ها و مبارزه با تروریسم از طریق رایزنی با وزیر دفاع و سران کشور‌های جهان به کار خواهد بست. وی همچنین با اشاره به تهدید‌های موجود علیه امریکا تأکید کرد: «با وجود اینکه اعتقاد دارم توسل به زور باید آخرین گزینه باشد، اما در صورت لزوم هرگز در به کار بردن قوه قهریه تعلل نمی‌کنم.»
به‌رغم تأکید‌های متعدد بایدن و مقامات ارشد دولت او درباره رویکرد متفاوت دولت جدید امریکا در برخورد با جهان، ظاهراً قرار است که امریکا همانند دوره زمامداری دونالد ترامپ، همچنان اصل محوری «استفاده از زور» در برابر رقبا و دشمنان را سرلوحه استراتژی نظامی و امنیت ملی خود قرار دهد. این امر در سند استراتژی امنیت ملی ۲۰۱۷ امریکا مورد تأکید قرار گرفته بود. بایدن مدعی تلاش برای پایان دادن به جنگ‌ها و نیز مبارزه با تروریسم شده در حالی که امریکا خود نقش اصلی را در به راه انداختن جنگ‌ها از ابتدای قرن بیست و یکم داشته است. جورج دبلیو بوش، رئیس‌جمهور وقت امریکا پس از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ به بهانه مبارزه با تروریسم، در سال ۲۰۰۱ به افغانستان و در سال ۲۰۰۳ به عراق حمله و این دو کشور را اشغال کرد. به موازات این اقدامات نظامی، از دوره بوش تاکنون امریکا به بهانه مبارزه با تروریسم در بسیاری از کشور‌ها به خصوص در غرب آسیا و آفریقا حضور نظامی پیدا کرده و عملیات پهپادی متعددی انجام داده که منجر به کشتار شمار قابل‌توجهی از غیرنظامیان شده است. واشنگتن با همراهی متحدان عرب و اروپایی خود نقش مستقیم در برپایی و تداوم جنگ داخلی در سوریه با حمایت مستقیم از گروه‌های تروریستی داشته است. واشنگتن همچنین به متحدان منطقه‌ای خود برای به راه انداختن جنگ‌های منطقه‌ای مانند جنگ ائتلاف سعودی علیه یمن از سال ۲۰۱۵ تاکنون کمک‌های اطلاعاتی و لجستیکی و تسلیحاتی کرده است. اکنون دولت بایدن مدعی تغییر این رویکرد با قطع حمایت اطلاعاتی از ائتلاف سعودی در جنگ یمن است. با این حال این امر به معنای پایان یافتن حمایت مستقیم واشنگتن از ریاض نیست و لذا بیشتر این اقدام را باید نمایشی دانست.
موضوع مهم دیگر در سیاست امنیتی بایدن، تداوم رویکرد خصمانه مقابل رقبای بین‌المللی واشنگتن به ویژه چین است. بایدن تأکید کرد: «باید با چالش‌هایی که چین برای ما به وجود می‌آورد مقابله کنیم و از این رو بر تشکیل کارگروه ویژه در پنتاگون برای ارزیابی سیاست‌ها در قبال چین و مقابله با آن تأکید می‌کنم.»‌این امر به معنای تداوم نظامی‌گری امریکا در برابر چین و افزایش حضور نظامی در شرق آسیا، یعنی همان استراتژی باراک اوباما رئیس‌جمهور اسبق امریکا است. اوباما ژانویه ۲۰۱۲ استراتژی جدید نظامی تحت عنوان «بازبینی استراتژی دفاعی» را اعلام کرد که تا حد زیادی بر حضور نظامی بیشتر در منطقه آسیا -اقیانوس آرام که اکنون در اسناد بالادستی امریکا منطقه «هند آرام» یا «ایندو-پاسیفیک» نامیده می‌شود، تأکید داشت. اظهارات اخیر برخی مقامات ارشد دولت بایدن مانند وزرای دفاع و خارجه در خصوص چین نشان می‌دهد که آن‌ها نیز همان سیاست‌های خصمانه دولت ترامپ را دنبال می‌کنند. به گفته محمدحسین اشرفی، کارشناس مسائل امریکا، بایدن برای غلبه بر مهم‌ترین چالش خود در ساختار نظام بین‌الملل، افزایش اتحاد با دیگر کشور‌ها و ایجاد جبهه‌ای واحد در برابر چین برای تضعیف و محاصره سیاسی این کشور در آسیا پاسیفیک را در دستور کار خود قرار خواهد داد؛ لذا انتظار می‌رود به‌رغم شعار‌های بایدن، امریکا همچنان به سیاست‌های زورمدارانه خود در سطح منطقه‌ای و جهانی ادامه دهد.