تقدیر دولت افغانستان از کمک ایران در مهار آتش‌سوزی هرات

معاون رئیس‌جمهوری افغانستان از دولت جمهوری اسلامی ایران به خاطر کمک به اطفای حریق و اجازه دادن به ورود صدها کامیون به خاک آن کشور برای مصون ماندن از آتش‌سوزی تقدیر کرد.
امرالله صالح دیروز یکشنبه (26 بهمن) در صفحه فیسبوک خود نوشت از کمک نیروهای امدادی و آتش‌نشانی ایران برای کمک به خاموش کردن آتش‌سوزی در هرات سپاسگزاریم.
معاون رئیس‌جمهوری افغانستان، استاندارد نبودن خدمات‌رسانی در گمرکات و مرزهای این کشور را یکی از مشکلات اساسی عنوان کرد و اظهار داشت قراردادی با یک شرکت معتبر خارجی برای استانداردسازی تاسیسات و خدمات‌رسانی در گمرکات این کشور امضا می‌شود.
وی اظهار داشت با اینکه حجم تجارت با همسایه‌ها افزایش یافته ولی زیرساخت‌ها و امکانات متناسب با حجم مبادلات توسعه نیافته است.

قدردانی والی هرات از آتش‌نشانان ایران
 همچنین والی هرات افغانستان هم در پی کمک‌های امدادی و آتش‌نشانی که با دستور استاندار خراسان رضوی به منطقه مرزی حادثه‌دیده اسلام‌قلعه آن کشور گسیل شدند، بطور خاص از تلاش و امدادرسانی آتش‌نشانان ایران برای مهار آتش قدردانی و تشکر کرد.
سید وحید قتالی بامداد یکشنبه با حضور در جمع آتش‌نشانان مشغول عملیات گفت: مهار حریق در تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه کاری خسته‌کننده و پرخسارت بوده است.
وی افزود: تلاش نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان و آتش‌نشانی جمهوری اسلامی ایران برای مهار این حریق قابل تقدیر است.
جزئیات حادثه تلخ آتش‌سوزی
 گمرک اسلام قلعه هرات
ساعت ۱۳ روز ۲۵ بهمن‌ماه انفجار بزرگی در تاسیسات گمرکی اسلام‌قلعه افغانستان واقع در مقابل گمرک مرزی دوغارون شهرستان تایباد در شرق خراسان رضوی رخ داد.
انفجار اولیه بخاطر حضور‌ تانکرهای حامل سوخت و گاز در منطقه به ده‌ها انفجار پی‌در‌پی و آتش‌سوزی بسیار گسترده‌ای انجامید لذا والی هرات بلافاصله از استاندار خراسان رضوی درخواست کمک کرد.
استاندار خراسان رضوی علاوه ‌بر صدور سریع دستور به نهادهای امدادی برای گسیل به سمت منطقه آسیب‌دیده، عصر دیروز به بازدید مرز دوغارون رفت.
۶۵ آتش‌نشان از شهرهای تایباد، تربت‌جام، باخرز، فریمان و خواف با ۲۰ دستگاه خودروی سنگین و چهار خودروی نیمه‌سنگین آتش‌نشانی از دو جبهه شرقی و غربی عملیات مهار آتش گسترده و انفجارهای پی‌در‌پی در اسلام‌قلعه افغانستان را انجام دادند.
سازمان آتش‌نشانی مشهد نیز ١١ دستگاه خودرو تخصصی اطفای حریق را برای مهار آتش به منطقه مرزی اعزام کرد. همچنین ۱۰ نیروی آتش‌نشان افغانستان با دو خودروی آتش‌نشانی در جریان مهار حریق گسترده اسلام‌قلعه حضور و مشارکت فعال داشتند.