زندگی حرفه‌ای پری صابری در«پری بانو»

نخستین قسمت از سری جدید برنامه تلویزیونی «حکایت دل» مستند پرتره پری صابری است که امشب ساعت ۲۱ از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.
در نخستین قسمت از این مجموعه با عنوان «پری بانو» قرار است زندگی حرفه‌ای پری صابری، مترجم، نویسنده، بازیگر و کارگردان پرداخته شود.
پری صابری، زاده ۱ فروردین ۱۳۱۱ در کرمان، کارگردان تئاتر، نمایش‌نامه‌نویس و نویسنده رمان است.پری صابری پس از پایان دوره متوسطه برای ادامه تحصیل در رشته سینما و تئاتر به پاریس رفت. در دوران دانشجویی فیلم کوتاهی درباره یکی از رباعیات خیام ساخت که به‌عنوان بهترین فیلم دانشجویی ۱۹۵۴ در فرانسه برگزیده شد. پس از آن، در سال‌های ۸ ـ ۱۹۵۵ در مکتب تانیا بالاشوا تئاتر آموخت و پس از مدتی که برای مطالعه در اسپانیا به سر بُرد، در ۱۳۲۴ به ایران بازگشت.
صابری در بازگشت به ایران گروه تئاتر پازارگاد را ایجاد کرد. همچنین در سال‌های ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۷ مدیر فعالیت‌های فوق برنامه دانشگاه تهران بود و تالار مولوی را در تهران تأسیس کرد. او نمایشنامه کرگدن اوژن یونسکو را دومرتبه (پس از ترجمه جلال آل‌احمد) به پارسی ترجمه کرد و حمید سمندریان در ۱۳۵۰ آن را در دانشگاه تهران بر صحنه برد.


پری صابری نویسندگی و کارگردانی آثاری همچون: «من از کجا، عشق از کجا» درباره زندگی فروغ فرخزاد، «من به باغ عرفان» درباره زندگی سهراب سپهری، «هفت شهر عشق» با الهام از عطار نیشابوری، بیژن و منیژه، رستم و سهراب، «شمس پرنده» درباره دیدار شمس تبریزی و مولوی و کارگردانی «در اندرون من خسته» و کورش و... را در کارنامه دارد.
نشان ابن‌سینا (یونسکو) ۲۰۰۴-۱۳۸۳، نشان شوالیه فرانسه ۱۳۸۳-۲۰۰۴، لوح سپاس هفدهمین جشنواره بین‌المللی فجر، تندیس و لوح سپاس هجدهمین، نوزدهمین، بیستمین، بیست‌ویکمین و بیست‌وسومین جشنواره بین‌المللی فجر، نمونه‌هایی از جایزه‌ها و افتخارات این هنرمند است.
«حکایت دل»، به همت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما دوشنبه‌شب‌ها ساعت ۲۱ پخش و سه‌شنبه‌ها ساعت ۱۴ از شبکه دانایی، بازپخش می‌شود.