رئیس قوه قضائیه: در زندان‌ها به روی مدعیان حقوق بشر باز است

رئیس قوه قضائیه گفت: ما آمادگی داریم در زندان‌های خود را باز کنیم تا مدعیان حقوق بشر، هر زندانی را که در ایران می‌خواهند، ببینند، مشروط به اینکه بگذارند ما هم هر زندانی را که در کشور آن‌ها می‌خواهیم ببینیم.
به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی امروز (۲۷ بهمن) در جلسه شورای عالی قوه قضائیه ضمن عرض تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام هادی (ع) اظهار داشت: امیدواریم خداوند متعال به برکت نام مقدس امام هادی (ع) و همچنین مقدسات ماه رجب، برکات خود را بر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و امت اسلامی نازل و توفیق معرفت نسبت به ساحت ائمه اطهار (ع) را به همگان عنایت کند.
رئیس دستگاه قضا ماه رجب را یک ظرف زمانی بسیار مناسب برای خودسازی، توجه به خود و همچنین دعا و نیایش دانست و با بیان اینکه اعتصام به ریسمان الهی در ماه رجب «وصول به حضرت حق» است، افزود: ماه رجب به عنوان «شهرالله»، ماه وصال و اتصال به محضر پروردگار و ائمه اطهار (ع) است و امیدواریم همگان در این ماه مبارک از نجوای با خدا به میزان کافی بهره ببرند.
رئیسی در ادامه ضمن تشکر و قدردانی صمیمانه از مردم به واسطه حضور متفاوت و باشکوه در مراسم ۲۲ بهمن امسال که در راستای پایبندی به ارزش‌ها و انقلاب و تجدید میثاق با امام، ولایت و شهدا انجام شد، پاسداشت این حضور را تشکر عملی از مردم و خدمت صادقانه به آن‌ها دانست و گفت: پاسداشت از مردم، صِرف تشکر زبانی نیست بلکه قدردانی واقعی از این مردم آن است که مسئولان در هر نهادی که خدمتگزار هستند خوش بدرخشند تا مردم احساس کنند نسبت به آن‌ها خدمات صادقانه‌ای انجام می‌شود.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود به سفر هفته گذشته هیئت قضایی عالی رتبه ایرانی به عراق که با دعوت مسئولان عالی قضایی این کشور صورت گرفت اشاره کرده و گفت: این سفر روشن کرد که بیش از هر زمان دیگری توطئه مستکبران برای جدایی و اختلاف ایران و عراق نقش بر آب شده است.
رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه امروز دلدادگی به نظام، انقلاب و رهبری در میان مردم عراق موج می‌زند، افزود: یکی از جلوه‌هایی که در سفر به عراق دیده شد آن بود که تمام مردم و مسئولان عراقی نسبت به هدایت‌های رهبری و خدمات صادقانه سپاه اسلام توجه بسیار زیادی داشته و دارند.
رئیسی افزود: تمام مردم و مسئولان عراقی دائما این نکته را گوشزد می‌کردند که آن‌ها هیچگاه خدمات شهید سلیمانی و همچنین خدمات ارزشمند ایران در مقابله با داعش و تکفیری‌ها را فراموش نخواهند کرد.
رئیس قوه قضائیه خاطرنشان کرد: همکاری جمهوری اسلامی ایران با مردم و مسئولان عراق در شکست داعش و تکفیری‌ها، همواره در تاریخ و عصرها و نسل‌ها باقی خواهد ماند.
رئیسی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های بسیار زیاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی میان ایران و عراق، تاکید کرد که همکاری صمیمانه دو ملت می‌تواند این ظرفیت‌ها را احیا کند. رئیس دستگاه قضا اولویت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران را همکاری با همسایگان دانست و گفت: امیدواریم همکاری‌های بین‌المللی ما با عراق و سایر کشورهای همسایه بتواند مثمر ثمر باشد.
رئیسی با بیان اینکه قریب به ۳۵ هزار زوج ایرانی و عراقی گرفتار مسائل احوال شخصیه هستند، گفت: در این زمینه کار گروهی از طرفین ایرانی و عراقی تشکیل شد تا موضوع را دنبال کند.
رئیس دستگاه قضا در بخش دیگری از سخنان خود، مسئله پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی و شهید ابومهدی را مسئله امت اسلامی عنوان کرد و با اشاره به اقدامات مثبت طرف عراقی در زمینه پیگیری این پرونده، گفت: قرار شد همکاری دو کشور در این موضوع تا زمان حصول نتیجه ادامه پیدا کند.
رئیسی با بیان اینکه عراقی‌ها برای پیگیری پرونده ترور شهیدان سلیمانی و المهندس مصمم و با اراده هستند، گفت: قرار شد همکاری طرف‌های ایرانی و عراق در موضوع تبادل اطلاعات به ویژه در بخش‌هایی که نیاز به تحقیقات بیشتری هستند بیشتر شود.
رئیس قوه قضائیه تاکید کرد که کیفر مجرمین، عاملان و مباشران در ترور شهید سلیمانی و شهید ابومهدی نباید مشمول مرور زمان شود و همکاری دستگاه‌های قضایی ایران و عراق هر چه زودتر این پرونده را به نتیجه برساند.
رئیسی همچنین ضمن تشکر از مهمان نوازی مردم عراق گفت: ما در این سفر به دلیل فشردگی برنامه‌ها نمی‌توانستیم به شهرهای دیگری جز بغداد برویم، اما در همان دیدارهایی که داشتیم، جلوه‌های مهمان نوازی، بزرگواری و کرامت مردم عراق را همانگونه که در اربعین دیده بودیم، باز هم مشاهده کردیم.
رئیس قوه قضائیه پیام جوانان عراقی را پیام ایستادگی و مقاومت عنوان کرد و افزود: جوانان عراقی در جلسات و دیدارهایی که با آن‌ها داشتیم، از ما می‌خواستند که سلام آن‌ها را به مقام معظم رهبری برسانیم و به ایشان اعلام کنیم که این جوانان تا پای جان آماده دفاع از انقلاب، نظام، ارزش‌ها، قرآن و ناموس اسلام هستند.
رئیسی ضمن تشکر از مسئولان عالی عراقی از جمله رئیس جمهوری، نخست‌وزیر، رئیس مجلس، رئیس شورای عالی قضایی، گروه‌های مختلف اسلامی، علما، روحانیت و مرجعیت این کشور، ابراز امیدواری کرد که فرصت حضور در سایر شهرهای عراق در سفرهای آتی فراهم شود و در همین زمینه گفت: از مردم، مراجع و مسئولان عالی سایر شهرهای عراق به دلیل آنکه شرایط موجود اجازه دیدار با آن‌ها را به ما نداد، پوزش می‌طلبیم.
چرا برخی کشورها و مجامع بین المللی نسبت به تروریسم رسمی دولتی اظهار نظر نمی‌کنند؟
رئیسی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی اقدامات، اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها تحت عنوان «دفاع از حقوق بشر» که در گوشه و کنار جهان صادر می‌شود، اظهار کرد: من اخیرا از مقتل شهید سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس آمده‌ام. چرا برخی کشورها و مجامع بین‌المللی که امروز احساس وظیفه می‌کنند نسبت به یک دیپلمات ایرانی یا یک زندانی اطلاعیه بدهند، نسبت به تروریسم رسمی دولتی اظهار نظر نمی‌کنند؟
رئیس دستگاه قضا با اشاره به وضعیت کودکان، زنان و انسان‌های بی گناه در یمن گفت: جای شگفتی است که امروز هزاران کودک یمنی به خاک و خون کشیده می‌شوند، اما کسی اظهار نظر نمی‌کند. مگر کودکان و زنان یمنی که روزانه هزاران نفر از آن‌ها از بین می‌روند، بشر نیستند؟
هرکشوری مدعی است در جریان کرونا به اندازه ایران به زندانیانش مرخصی داده است، اعلام کند
رئیسی با اشاره به آمار بسیار بالای مرخصی زندانیان کشورمان در دوران شیوع کرونا گفت: هر کشوری مدعی است در جریان کرونا به اندازه جمهوری اسلامی ایران به زندانیانش مرخصی داده و به اندازه ما نسبت به زندانیان با رافت و مهربانی برخورد کرده است، اعلام کند.
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: ما آمادگی داریم درب‌های زندان هایمان را برای دیدن هر کشوری در عالم که بخواهد درون آن‌ها را ببیند باز کنیم مشروط بر اینکه اجازه دیدن هر زندانی در هر کشوری که ما هم اراده کردیم، داده شود؛ اگر این اتفاق بیفتد مشخص خواهد شد که کجا به حقوق بشر توجه شده و در کجا این حقوق نادیده گرفته می‌شود.
رئیسی افزود: امروز آزادگان عالم، توجه غربی‌ها به حقوق انسان را باور نمی‌کنند و می‌دانند که این اقدامات غربی‌ها سیاسی است و آن‌ها حقوق بشر را دستاویزی برای فشار بر کشورهای مستقل و در حال توسعه دنیا در آورده‌اند.
رئیس دستگاه قضا با تاکید بر این نکته که توجه به حقوق انسان‌ها و زندانیان که از آموزه‌های دین مبین اسلام است، همواره مورد توجه نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و خواهد بود، خاطرنشان کرد: در قانون اساسی و در راس آن شرع انور، توجه به حقوق انسان و حقوق بشر جزو مبانی اصلی است و اگر تخلفی هم در گوشه‌ای اتفاق بیفتد، بیش و پیش از هر کسی، سازوکار اداری کشور مدعی آن خواهد بود.
سایر اخبار این روزنامه
آیا ارزهای دیجیتال می‌تواند راهی تازه پیش‌روز اقتصاد بگذارد؟ چراغ سبز رمزارز به سرمایه‌گذاران رضا دهکی از خرابی پایدار تا توسعه پایدار وزیر بهداشت: یکی از بزرگ‌ترین واکسن‌سازهای دنیا می‌شویم یک کارشناس بازار مسکن مطرح کرد: سرمایه‌گذاری بر واحدهای مسکونی برای بانک‌ها جذابیت ندارد مسکن در فاز انتظار ضرب‌الاجل سوم اسفند مسیر دیپلماسی را تغییر می‌دهد؟ هفته سرنوشت‌ساز در روابط ایران و آمریکا انجمن مدیران روزنامه‌های غیردولتی نسبت به مصوبه حذف انتشار آگهی‌ معاملات عمومی در روزنامه‌ها واکنش نشان داد ضربه مهلک بر بدنه جامعه مطبوعاتی با مصوبه دولت چرا سینماهای قدیمی به صورت پی در پی در خطر تعطیلی قرار می‌گیرند؟ انقراض سینماهای خاطره‌ساز رئیس قوه قضائیه: در زندان‌ها به روی مدعیان حقوق بشر باز است سعید خطیب زاده: یک شهروند ایرانی در ترکیه بازداشت شده است رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح خبر داد اِعمال محدودیت سایبری علیه کشورها توسط آمریکا