اشتغال ۲۵ هزار نفری با بهره‌برداری از بزرگ‌ترین طرح استحصال اتان ایران

سرویس جامعه جوان آنلاین: صبح روز گذشته و درجریان سفر یک روزه رئیس ستاد اجرایی فرمان امام به مناطق صنعتی دو استان بوشهر و فارس، «مجتمع استحصال اتان پارسیان» با ظرفیت ورود ۷۵ میلیون مترمکعب گاز در روز به طور آزمایشی به بهره‌برداری رسید.
دراین مراسم که مدیران عامل هلدینگ انرژی، گروه اقتصادی تدبیر، شرکت نفت پارس و شرکت پالایش پارسیان‌سپهر حضور داشتند، فرایند اتان‌گیری دراین مجموعه آغاز شد. رئیس ستاد اجرایی فرمان امام پس از بازدید هوایی از این مجموعه بزرگ که در شهرستان مُهر استان فارس قراردارد، در جمع خبرنگاران گفت: با افتتاح این پالایشگاه گام بلندی در حوزه محیط زیست و جلوگیری از وجود مواد آلاینده در گاز طبیعی و همچنین جلوگیری از خام سوزی مواد ارزشمند داخل گاز طبیعی که در مصارف خانگی تبدیل به دود و مواد آلاینده می‌شود برداشته شد.
محمد مخبر افزود: میزان خوراک ورودی این مجموعه روزانه ۷۵ میلیون مترمکعب یعنی معادل تولید گاز در سه فاز پارس جنوبی و تولیدات آن سالانه ۳/۳ میلیون تن انواع ال‌پی‌جی و کاندنسیت است که ۲ میلیون تن از این محصولات صادر خواهد شد و مبلغ قابل توجه یک میلیارد دلار ارزآوری در سال برای کشور خواهد داشت.
مخبر به فناوری استفاده شده دراین مجتمع اشاره کرد و گفت: به جرئت ادعا می‌کنیم که به روز‌ترین تکنولوژی و فناوری‌های روز جهان دراین حوزه با تکیه بر دانش متخصصان داخلی به کار گرفته شده و با راه‌اندازی آن جهش قابل توجهی در صنعت نفت کشور رخ خواهد داد.

وی افزود: از دیگر ویژگی‌های متمایز این مجموعه، توان بازیافت ۹۵ درصدی اتان است که بالا‌ترین توان خلوص در کشور به حساب می‌آید.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با اشاره به بحث ایجاد اشتغال ازطریق بهره برداری ازاین طرح گفت: یکی از اهداف ستاد در اینگونه پروژه‌ها تأکید برایجاد اشتغال و توسعه مناطق محروم است؛ درهمین طرح بیش از
۵ هزار شغل مستقیم و حدود ۲۰ هزار شغل غیرمستقیم ایجاد شده است.
وی خاطرنشان کرد: در سال جهش تولید و تحت شدید‌ترین تحریم‌های ظالمانه، راه‌اندازی طرح ملی استحصال اتان که تا پایان امسال به بهره‌برداری کامل خواهد رسید، نگینی بر تولید ملی و نماد توان متخصصان داخلی است.