تخت جمشید به حال خود رها شده؟

بدون ترديد در هرکجاي دنيا، چنين خطا و سهل‌انگاري رخ مي‌داد، کار به استيضاح وزير ميراث فرهنگي و برکناري مديران مجموعه‌اي تاريخي که ارزش بسيار کمتري نسبت به تخت جمشيد دارند، منجر مي‌شد، اما طبق اتفاقات گذشته نه کسي استعفا داد و پارکور کار جوان از مردم عذرخواهي کرد، اما دريغ از يک عذرخواهي از مديريت تخت جمشيد! با اين حال فدايي توضيح داد که «مشخص نيست اين فيلم با چه انگيزه‌اي از سوي برخي در فضاي مجازي قرار گرفته است.!» اين گفته‌ها نشان مي‌دهد که هنوز اين محوطه تاريخي براي حفاظت دچار مشکل است. ممکن بود اين فرد پارکورکار، در جريان فعاليت خود، اقدام ديگري انجام مي‌داد و يا اصلا کسي با پتک وارد تخت جمشيد مي‌شد؛ در آن صورت آيا باز هم مدير پايگاه ثبت جهاني شده تخت جمشيد مي‌گفت شايد يگان حفاظت تعويض شده؟ در روز خلوت کرونايي اتفاق افتاده؟ آيا اين صحبت‌ها توجيهي براي عملکرد نادرست حفاظتي در اين مجموعه نيست؟ در اين بين نوجوان 16 ساله را به همراه مربي‌اش مجددا به تخت جمشيد کشاند و مربي از او خواست تا مقابل دوربين عذرخواهي کند او هم گفت که «آگاهي کافي از قوانين ميراث فرهنگي نداشته‌ام. به سهم خود متاسف و ناراحت هستيم و از عموم مردم عذرخواهي مي‌کنيم؛ از رسانه‌ها هم خواهشمنديم که نسبت به منتشر کردن اين موضوع، اقدامي مناسب با فرهنگ سازي و افزايش آگاهي داشته باشند.» بخش مهم اين ماجرا آنجا بود که پس از انتشار اين گزارش و فيلم‌هاي مربوط به آن، مديريت تخت جمشيد تازه به فکر افتاد تا دوربين‌ها را چک کرده و زمان آن را حدس بزند. در غير آن صورت هيچ وقت چنين اتفاقي عيان نمي‌شد!
بلايي که کسي نمي‌بيند
پيش از اين در مجموعه تاريخي قلعه سريزد يکي از معروف‌ترين پارکورکاران، نمايشي اجرا کرد. در ويدئوي او يک نکته، عجيب و قابل توجه بود اينکه وي در پايان ويدئو با هماهنگي مسئولان آنجا، بناي تاريخي را ترک مي‌کند. مدتي پيش پارکوکاران در مجموعه تاريخي و جهاني شوش خوزستان نيز چنين حرکاتي را انجام داده و فيلم‌هايي را نيز بي محابا منتشر کرده‌ بودند. گويا علاقه آنها به فيلمبرداري در بناهاي تاريخي و ضبط چنين ويدئوهاي در حال افزايش است. البته افرادي هم هستند که براي تبليغات و انجام چنين حرکت‌هايي در فضاهاي رو باز با پشت زمينه بناهاي تاريخي پارکور انجام مي‌دهند، اما در اين ويدئوها همچنان که در فيلم مربوط به مجموعه تخت جمشيد قابل مشاهده است، اين افراد در حال آسيب زدن به ابنيه تاريخي هستند.
کسي حرکات نمايشي را نديد؟!

اما در رابطه با اين اتفاق، کاميار عبدي، باستان‌شناس مي‌گويد: «قطعا دوربين‌ها و نيروهاي حفاظتي متوجه رفتار نوجوان پارکور کار نشده‌اند چرا‌که اگر چنين بود مانع او مي‌شدند. در تخت جمشيد حتي کسي اجازه ندارد به ستون‌ها تکيه دهد يا اينکه به آثار نقش برجسته دست بزند در غير اين صورت تذکر دريافت مي‌کند. من در عجب هستم اين فرد چطور توانسته چنين کاري را دور از چشم نيروهاي حفاظتي انجام دهد.» اين باستان‌شناس با بيان اينکه قطعا کاستي‌هايي در حفظ آثار تاريخي از طرف مسئولان وجود دارد مي‌گويد:« اين خود مردم هستند که بايد درک بالايي داشته باشند، اما از حق نگذريم در حفاظت از تخت‌جمشيد به تازگي همت زيادي به خرج داده شده است اما اينکه چرا اين اتفاق افتاده است دليلش را نمي‌دانم؟!» اين کارشناس آثار باستاني در ادامه صحبت‌هايش به اين موضوع اشاره مي‌کند که تخت جمشيد يک بناي شکننده است و حتي با يک تکيه‌دادن ساده به ستون‌هاي آن هم مي‌توان به آن آسيب رساند. که البته براي شخصي که اقدام به پارکور در اين محوطه شده است بايد جريمه در نظر گرفته شود.