ترامپ چگونه بین مردم و نظام سیاسی آمریکا شکاف انداخت؟

سرویس خارجی-سایه ترامپ بر سیاست و حکومت آمریکا همچنان سنگینی می‌کند و او اکنون به یک انشقاق سیاسی شدیدی بین مردم و نظام سیاسی آمریکا تبدیل شده است. در ارتباط با رئیس‌جمهور سابق، تنش‌ها به قدری بالا گرفته است که اکثر مردم مشتاق هستند حزب دیگری هم در آمریکا
شکل بگیرد.
طبق نتیجه نظرسنجی موسسه گالوپ، که روز دوشنبه منتشر شد، حدود دو سوم (۶۲ درصد) مردم آمریکا اعلام کردند که این کشور  به حضور یک حزب سوم و بزرگ، علاوه‌بر دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، نیاز دارد. از سوی دیگر، هزاران نفر از هواداران ثبت‌شده حزب جمهوریخواه در ایالت‌های مختلف این کشور، در هفته‌های بعد از حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره، از این حزب جدا شده‌اند. نزاع بر سر ترامپ به سطح مقامات و سناتورهای جمهوریخواه نیز رسیده است. در همین راستا، رسانه‌های آمریکا همین دو روز پیش گزارش دادند که دست‌کم ۶۰ نفر از مقامات دولت «جرج دبلیو بوش» قصد دارند به دلیل حمایت برخی از جمهوریخواهان از ترامپ، این حزب را ترک کنند.
اختلافات و دعواهای سران حزب جمهوریخواه نیز بر سر جایگاه ترامپ شدت گرفته است. «لیندسی گراهام» سناتور ارشد جمهوریخواه، در این زمینه هشدار داد، در صورت عدم حمایت ترامپ از جمهوریخواهان، این حزب با ناکامی مواجه خواهد شد.

گراهام در مصاحبه با «شان هنیتی» مجری سرشناس فاکس نیوز، درباره جایگاه ترامپ در حزب جمهوریخواه و محبوبیت او در میان رای دهندگان این حزب، صحبت کرد. «گراهام» در این مصاحبه، خطاب به «میچ مک کانل» رهبر جمهوریخواهان سنا و دیگر جمهوریخواهان هشدار داد، بدون ترامپ امکان بازپس گیری اکثریت کرسی‌های سنا وجود ندارد.لیندسی گراهام در این مصاحبه گفت: «می‌خواهم به مک کانل رهبر (اقلیت سنا) بگویم، من می‌دانم که ترامپ ممکن است چموش و کنترل کردنش سخت باشد، اما او نافذترین چهره در حزب جمهوریخواه است».
از سوی دیگر، اعتراف چند روز پیش سناتور «میچ مک‌کانل» رهبر جمهوریخواهان در مجلس سنای آمریکا، درباره مقصر بودن ترامپ در حمله به ساختمان کنگره، به مذاق ترامپ خوش نیامد. به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ترامپ بامداد چهارشنبه با انتقاد شدید و تند از اظهارات مک‌کانل، عمیق‌تر شدن اختلافات در رأس حزب جمهوریخواه را نشان داد.
وی طی بیانیه‌ای به فاصله سه روز بعد از تبرئه شدنش در جلسه استیضاح، درباره مک‌کانل گفت: «میچ یک مزدور سیاسی لجوج، عبوس و بی‌عاطفه است و اگر سناتورهای جمهوریخواه بخواهند با او بمانند، بار دیگر پیروز نخواهند شد».انتقاد ترامپ از شخصیتی که زمانی جزو وفادارترین افراد به شمار می‌رفت، بیانگر شکاف عمیقی است که در حزب جمهوریخواه درباره نقشی که این رئیس‌جمهوری سابق قرار است در آینده حزبش ایفا کند، ایجاد شده است.
خسته شده‌ام!
«جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا، نیز بامداد سه‌شنبه در دیدار عمومی با مردم، با اشاره به استیضاح دوم ترامپ گفت، از صحبت کردن درباره وی خسته شده است. به نوشته وبگاه خبری تحلیلی «هیل»، در جریان این نشست که در شهر میلواکی ایالت ویسکانسین برگزار شد، بایدن درخصوص جلسه استیضاح دوم ترامپ گفت: «برای چهار سال، تمام آنچه در اخبار دیده شده، ترامپ بود، چهار سال آینده، می‌خواهم اطمینان حاصل کنم که همه اخبار درباره مردم آمریکا باشد، من از صحبت کردن درباره ترامپ خسته شده‌ام». بایدن در این نشست همچنین درخصوص وضعیت کرونایی کشورش هم صحبت کرد و گفت، شرایطی را از دولت پیشین به ارث برده است که در آن، افراد کافی برای انجام واکسیناسیون وجود ندارند و راه کاری‌های فدرال کمی درخصوص تزریق واکسن به مردم آمریکا وجود دارد.
سایر اخبار این روزنامه
علاج مشکلات کشور انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد کور کردن چشم شیطان (یادداشت روز) اخبار ویژه ترامپ چگونه بین مردم و نظام سیاسی آمریکا شکاف انداخت؟ ایران نمونه موفقی از مسیر صحیح مقابله با کووید ۱۹ است ساخت 20 هزار مسکن برای محرومان با کمک هزار میلیارد تومانی بنیاد مستضعفان ایران یک ابرقدرت منطقه‌ای و حجتی است برای تمام ملت‌های دنیا رئیس و اعضای هیئت امنای مؤسسه امام خمینی(ره) مشخص شدند ایران اجرای پروتکل الحاقی را از 5 اسفند متوقف خواهد کرد رزمایش دریایی ایران و روسیه در شمال اقیانوس هند پایان یافت دولت بایدن سیاست شکست خورده فشار حداکثری ترامپ را ادامه می‌دهد نه شفافیت و نه پاسخ­گو بودن تشکل‌­های وابسته به خاتمی احزاب کاغذی هستند علاج مشکلات کشور انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد ایران یک ابرقدرت منطقه‌ای و حجتی است برای تمام ملت‌های دنیا علاج مشکلات کشور انتخابات پرشور و انتخاب نیروی مؤمن کارآمد ایران یک ابرقدرت منطقه‌ای و حجتی است برای تمام ملت‌های دنیا