ایران هواپیمای جت مسافری ۱۰۰ نفره‌ می‌سازد


تورج دهقانی زنگنه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس با بیان اینکه برنامه‌ریزی برای ورود هواپیما به ناوگان هوایی کشور به صورت مداوم دنبال می‌شود، تأکید کرد: البته در توسعه ناوگان هوایی فقط‌ بر ورود هواپیما تمرکز نداریم و نگاهمان فقط به دنبال خرید هواپیما نیست.
وی ادامه داد: ‌به عنوان حاکمیت صنعت حمل‌ونقل هوایی، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که هواپیمای 70 نفره و جت 100 نفره در داخل بسازیم. در این راستا تفاهم‌نامه‌ای با وزارت دفاع به امضا رسانده‌ایم تا بتوانیم از توان نظامی موجود برای ساخت هواپیماهای تجاری استفاده کنیم‌.
رئیس‌سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این سؤال که در موضوع هماهنگی با وزارت دفاع برای تولید این هواپیماها چه فعالیت‌هایی انجام شده است؟ گفت: در این‌باره تفاهم‌نامه‌ای بین وزیر راه و شهرسازی و وزیر دفاع امضا شد‌ تا بتوانیم از توانمندی یکدیگر استفاده کنیم و ساخت این هواپیما بالفعل شود. این کار در قالب یک تفاهم‌نامه سه جانبه انجام می‌شود.
دهقانی زنگنه اظهار کرد: همچنین تفاهم‌نامه‌ای هم به زودی در حضور وزیر راه‌ و شهرسازی بین سازمان هواپیمایی کشوری و دبیر ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته (منوچهر منطقی) امضا می‌شود. رئیس‌ سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: بالاخره باید به این سمت برویم که بتوانیم هواپیما‌ تولید کنیم. قطعاً اگر این قضیه را از گذشته به صورت جدی دنبال کرده بودیم امروز در این جایگاه نایستاده ‌بودیم بلکه بسیار بالاتر بودیم. اما باز بیکار ننشسته‌ایم و پیگیری می‌کنیم تا این اتفاق رخ دهد.

دهقانی زنگنه با بیان اینکه تولید جت 100 نفره در مرحله مطالعات است، افزود: چندی پیش بازدیدی از مرکز تولید این هواپیماها داشتم. بسیار پیشرفت خوبی انجام شده است. شرکت‌های دانش‌بنیان بسیار زیادی تشکیل شده‌اند که توان بسیار بالایی دارند و در داخل توانایی بسیار زیادی داریم. شرکت مپنا و یک شرکت دیگر در حال ساخت توربین‌های گازی هستند. ما هم به آنها کمک می‌کنیم ‌تا به سمت ساخت موتور هواپیما بروند. همچنین‌ تفاهم‌نامه‌ای منعقد کرده‌ایم تا ساخت یک سیمیلاتور (شبیه‌ساز پرواز) در داخل انجام و در کیش از آن استفاده شود. همچنین رئیس‌ سازمان هواپیمایی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم درخصوص تأمین قطعات مورد نیاز صنعت هوانوردی، گفت: در تعمیر و تهیه قطعات هواپیما به توانمندی‌های خوبی رسیده‌ایم. در زمان حاضر شرکت‌های دانش‌بنیان کارهای بزرگی را انجام می‌دهند و علاوه‌بر این شرکت‌های بزرگی مانند مپنا داریم که کارهای بزرگی را انجام داده‌اند.
دهقانی زنگنه ادامه داد: مقدار زیادی از نیاز ایرلاین‌ها را به‌اجبار از خارج تأمین می‌کنیم اما در این مسیر از توان داخلی هرچه بیشتر استفاده می‌کنیم. سازمان هواپیمایی کشوری نیز این روند را برای شرکت‌های دانش‌بنیان تسهیل می‌کند. رئیس ‌سازمان هواپیمایی کشوری درباره طراحی و ساخت هواپیما گفت: در حال گسترش برنامه ساخت هواپیما در کشور هستیم که بر اساس آن هواپیمای ایران140 به‌صورت یک هواپیمای باری مورد استفاده قرار گیرد. گفتنی است، برای ساخت هواپیمای مسافری 100 نفره تفاهمنامه‌ای بین وزیران راه و شهرسازی و دفاع و معاون فناوری رئیس‌جمهوری تدوین شده است. سازمان هواپیمایی کشوری و سایر نهادهای ذی‌ربط این موضوع را به‌صورت یک کنسرسیوم پیگیری می‌کنند. آقای منطقی به‌عنوان رئیس ‌مرکز ملی فضایی، هماهنگی، سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت بر فعالیت‌های فضایی کشور در این قضیه نقش اساسی دارد.