داعش رسماً اعلام کرد در مأرب کنار ائتلاف سعودی با انصارالله می‌جنگد

استان مأرب از یک هفته پیش شاهد مرحله جدید عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی است، به طوری که به گفته منابع میدانی، در یک هفته گذشته، ۳۲ کیلومتر مربع از مساحت منطقه «صرواح» در غرب مأرب، به کنترل نیروهای دولت صنعا درآمده است و این نیروها ۱۰ کیلومتر تا شهر مأرب فاصله دارند. شهر مأرب اصلی‌ترین مرکز تجمع عناصر اخوانی
« الاصلاح» است؛ حزبی که ستون فقرات نیروی پیاده دولت «منصور‌هادی» را تشکیل می‌دهد. به گفته کارشناسان نظامی، آزادی شهر مأرب می‌تواند تمامی معادلات جنگ یمن را تغییر دهد. این مسئله باعث شده تا ائتلاف سعودی از عناصر تروریستی وابسته به خود، مانند تروریست‌های داعش، نیز برای متوقف کردن انقلابیون یمن در مارب استفاده کند.
در این راستا، گروهک تروریستی داعش چهارشنبه گذشته طی بیانیه‌ای، به طور رسمی خبر داد که در استان مأرب علیه نیروهای ارتش و انصارالله یمن می‌جنگد. به نوشته وبگاه الخبر الیمنی، داعش در این بیانیه کوتاه اعلام کرد با نیروهای ارتش و انصارالله یمن در منطقه «الکساره» در استان مأرب درگیر شده و مدعی شد که در این درگیری، تعدادی از نیروهای دولت صنعا کشته و زخمی شده‌اند.
داعش همچنین ادعا کرد که توانسته دو مقر را به اشغال خود درآورد. رسانه‌های یمنی در روزهای گذشته، از حضور فرماندهان داعش و القاعده در استان مأرب برای مقابله با نیروهای دولت صنعا خبر

داده بودند.
اعزام نیروهای بیشتر به مارب
هفته پیش «محسن باصرّه» معاون رئیس‌پارلمان وابسته به ائتلاف سعودی، خواستار اعلام بسیج عمومی برای مقابله با نیروهای ارتش و انصارالله شده و هشدار داده بود که در صورت عدم اقدام جدی، شهر مأرب از کنترل دولت مستعفی یمن خارج خواهد شد. در این راستا، خبرگزاری رویترز اعلام کرد که ائتلاف تحت رهبری عربستان صدها نفر از نیروهایش را به منطقه مأرب فرستاده و چندین حمله هوایی در استان مأرب انجام داده است.
یک مقام دولت مستعفی یمن در مأرب و یک مسئول نظامی آن در گفت وگو با رویترز تایید کردند که صدها نفر از نیروهای ائتلاف سعودی از استان‌های «حضرموت» و «شبوه» در جنوب یمن و همچنین، از حومه صنعا در شمال یمن، به مأرب رسیدند.
دست رد قبایل مارب به دیکته‌های ریاض
چند روز پیش (۲۷ بهمن) بود که «محمد علی البخیتی» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله، از آغاز عملیات گسترده ارتش و کمیته‌های مردمی برای آزاد‌سازی «مأرب» خبر داده بود. بر اساس گزارش روزنامه «الاخبار»، همزمان با ادامه پیشروی ارتش یمن به سمت مأرب‌، صنعا به تماس‌ها و گفت‌وگوهای خود با سران قبایل این شهر برای دور نگهداشتن آن از درگیری شدت داده است. همزمان با دستاوردهای جدید نیروهای صنعا در دو جبهه شمالی و غربی مأرب، قبایل این استان اعلام کرده‌اند «خط قرمزهایی که ریاض ترسیم کرده، تمام شده است». به نوشته الاخبار، عربستان بار دیگر قبایل متحد دولت مستعفی یمن را تهدید کرد، در صورتی که با طرح‌های صلح صنعا همراه شوند، هدف قرار خواهند گرفت. ولی قبایل مذکور در مقابل این تهدیدات ایستاده و آنها را رد کرده‌اند. طی چند روز گذشته، سران نظامی وزارت دفاع دولت نجات ملی یمن با ده‌ها نفر از سران قبایل مأرب دیدار داشته‌اند و در تمامی این دیدارها، بر لزوم آزاد‌سازی مأرب از سیطره نیروهای وابسته به ائتلاف سعودی و نیز دور نگه داشتن آوارگان از هر خطری تأکید شده است.
بیانیه انصارالله
از سوی دیگر، جنبش انصارالله یمن مواضع بین‌المللی را درباره تحولات استان مارب‌، محکوم کرد و آن را پوششی بر ادامه تجاوز و محاصره یمن دانست. به گزارش ایسنا، انصارالله ضمن محکومیت مواضع بین‌المللی درباره تحولات مارب، اعلام کرد، این مواضع پوششی بین‌المللی بر ادامه تجاوز و محاصره و ادامه حمایت از گروه‌های تکفیری همکار اشغالگران است. انصارالله افزود، گروه تروریستی داعش خودش در بیانیه‌ای اعلام کرد که در درگیری‌های مارب حضور دارد. در این بیانیه، «ائتلاف متجاوز داعشی» مسئول کامل جنایت‌هایی دانسته شده است که نسبت به مردم مارب صورت می‌گیرد.
همچنین، «محمد علی الحوثی» یکی از رهبران جنبش انصار‌الله، به درخواست توقف جنگ مارب توسط «مارتین‌گریفیتس» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل، واکنش نشان داد. الحوثی طی توئیتی نوشت: «از زمانی که آنها در حمله به شهر« نَهِم» در شرق صنعا(دروازه ورود به پایتخت) شکست خورده‌اند(بهمن ماه ۱۳۹۸)، نبرد تا به امروز ادامه داشته و متوقف نشده است که حالا‌گریفیتس بخواهد این نبرد را حمله به مأرب قلمداد کند.»