ناگفته‌های اقتصاد مقاومتی

گروه اقتصادی| در ایام تحریم ترامپی، دولت چه اقداماتی کرد و پشت پرده چه اتفاق‌هایی را رقم زد؟ شاید کسی باور نکند که از دومین تحریمی که از سال 1397 شروع شد تا اواخر دولت ترامپ، دولت روحانی بیشترین تنش‌های اقتصادی را با کمک اقتصاد مقاومتی رد کرد و یک قلم کاری این دولت آن است که توانست در این ایام میزان برداشت گاز از میدان پارس جنوبی را نه تنها معادل طرف قطری بلکه بیشتر از آن کند. اما واقعیت‌های تحریم ترامپی چه بود؟ این واقعیت‌ها را اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری روز چهارشنبه که همزمان با سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بود، در جشنواره کارآفرینان برتر ملی بیان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول ریاست جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر روز چهارشنبه، در مراسم تقدیر از منتخبان سیزدهمین دوره جشنواره کارآفرینان برتر ملی با اشاره به سالگرد ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، اظهار داشت: لازم است در این ایام که به نظر می‌رسد به پایان جنگ اقتصادی علیه کشورمان نزدیک هستیم، ارزیابی واقع بینانه و نه دور از انصاف و اغراق‌آمیز نسبت به عملکرد اقتصاد مقاومتی بخصوص در سه سال اخیر داشته باشیم.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: به‌عنوان کسی که مسئولیت بیشتری در اقتصاد مقاومتی دارم و به‌عنوان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کشور شاید بتوانم بهتر از دیگران در خصوص این عملکرد اظهار نظر کنم.
دکتر جهانگیری در ادامه با یادآوری تحریم‌های مختلف در سالیان اخیر خاطرنشان کرد: کشور در دو دوره در تحریم قرار گرفت که یکی از این دوره‌ها سال 89 بود که تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفتیم و محدودیت‌های جدی برای بخش نفت، بانک و حمل‌ونقل کشور ایجاد شد.

معاون اول رئیس‌جمهوری ادامه داد: این تحریم‌ها که تحت عنوان تحریم‌های شورای امنیت بود و تصویب کشورهای 1+5 را نیز داشت هر شش ماه یکبار مجوز صادرات و فروش نفت کشور را کاهش می‌داد. جهانگیری اضافه کرد: ‌در شهریور سال 92 ایران مجوز فروش یک میلیون بشکه نفت در روز را داشت و با وجود آنکه امکان جابه‌جایی پول محدود شده بود اما با فروش این میزان نفت، درآمد خوبی نصیب کشور می‌شد.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه آغاز تحریم‌ها سال 90 بود و در شرایطی که هنوز کاهش فروش نفت صورت نگرفته بود، روزانه 2 و نیم میلیون بشکه نفت به فروش می‌رسید، خاطرنشان کرد: حدود 119 میلیارد دلار در سال 90 درآمد نفتی برای کشور حاصل شد و پس از آن این درآمدها به‌دلیل تحریم‌ها در سال 91 و سپس در سال 92 رفته رفته کاهش پیدا کرد.
جهانگیری افزود: اینها تحریم‌های مرحله نخست بود که منجر به اتفاقاتی در نرخ ارز و شاخص‌های اقتصادی شد که همه این اتفاقات ثبت و ضبط است و می‌توان بر اساس این اطلاعات مدیریت آن دوره را تحلیل و ارزیابی کرد.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به اینکه از سال 92 تا 94 مذاکرات برجامی سرعت و شدت بیشتری گرفت، اظهار داشت: در تیرماه سال 94 توافق برجام نهایی و در دی ماه 94 عملیاتی شد.
جهانگیری با اشاره به اینکه با عملیاتی شدن برجام رفع تحریم‌ها آغاز شد، گفت: با رفع تحریم‌ها مجوز صادرات نفت برای ایران صادر شد و بانک‌ها نیز آماده گشایش اعتبار شدند و کشتیرانی و شرکت‌های حمل‌ونقل نیز فعالیت خود را آغاز کردند. البته در دوره تحریم نیز این فعالیت‌ها وجود داشت اما از طریق دور زدن تحریم‌ها و به‌نام شرکت‌ها و کشورهای دیگر بود اما پس از رفع تحریم‌ها به‌صورت رسمی و به‌نام ایران فعالیت‌ها انجام می‌شد.معاون اول رئیس‌جمهوری تصریح کرد: در سال‌های 95 و 96 به دور از تحریم‌ها بودیم اما از فروردین سال 97 با تحریم‌های یکجانبه امریکا توسط شخص ترامپ روبه‌رو شدیم و جهت‌گیری امریکا این بود که فروش نفت ایران را به صفر برساند و اجازه همکاری‌های حمل و نقل، کشتیرانی و بانکی با ایران را به هیچ کشوری نمی‌داد.
 جهانگیری با تأکید بر اینکه امریکا در اجرای این تحریم‌ها بشدت مصمم بود و رسماً اعلام کرده بود که جنگ اقتصادی را برای فروپاشی اقتصاد و نظام جمهوری اسلامی ایران به راه انداخته است، تصریح کرد:‌امریکایی‌ها می‌خواستند درآمدهای نفتی ما را به صفر برسانند. البته موفق نشدند به صفر برسانند اما تا زمانی که امریکا به تعهدات خود بازنگشته و تحریم‌ها لغو نشده نمی‌توانم بازگو کنم که میزان موفقیت آنها در کاهش درآمدهای نفتی ما چه میزان بوده است.
معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امروز ترامپ و تیم او رفته‌اند اما ملت و نظام ایران سرفراز هستند و اقتصاد کشور نیز سرپا ایستاده است، خاطرنشان کرد: این دستاوردها در نتیجه اجرای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی بوده است، البته قبول داریم که مردم در این سال‌ها مقاومت کردند و آسیب‌های زیادی دیدند.
جهانگیری با یادآوری اینکه سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از بهمن ماه سال 92 در اختیار دولت قرار گرفت، خاطرنشان کرد: دولت ابتدا برای اجرای این سیاست‌ها ستاد مدیریت اقتصاد مقاومتی ایجاد کرد اما رهبر معظم انقلاب تأکید کردند که این ستاد باید ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باشد.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: مهم‌ترین جهت‌گیری ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی شناسایی گلوگاه‌هایی بود که در اثر تکانه‌های خارجی می‌توانست به اقتصاد کشور آسیب وارد کند که یکی از این موارد امنیت غذایی بود و تلاش کردیم تا حد امکان امنیت غذایی به ظرفیت‌های داخل متکی باشد. در سال 92 میزان واردات گندم شش میلیون تن بود و شاید کسی باور نمی‌کرد که در سال 94 بتوانیم به خودکفایی گندم برسیم.
 جهانگیری ادامه داد: یکی از محصولات وارداتی که می‌توانست آسیب زیادی به کشور وارد کند واردات بنزین بود چرا که امریکا می‌توانست نبض واردات بنزین را در دست بگیرد و مانع از واردات بنزین به کشور شود.معاون اول رئیس‌جمهوری با بیان اینکه امریکا در این سال‌ها از هیچ اقدامی علیه کشور فروگذار نکرد و برای اینکه مانع از فعالیت‌های کشور ما شود به پست‌ترین کارها دست زدند، گفت:‌ دولت امریکا با کاپیتان نفتکشی که نفت کشور ما را حمل می‌کرد تماس می‌گرفت و در مقابل وعده رشوه از او می‌خواست که نفتکش را به محل مورد نظر امریکا هدایت کند و کاپیتان آن نفتکش انسان شریفی بود که این وعده امریکا را نپذیرفت اما با این حال امریکایی‌ها همان نفتکش را در جبل الطارق به بهانه‌های واهی توقیف کردند.
 جهانگیری اضافه کرد:‌امریکا وقتی به نفتکش ما هشدار می‌داد و او قبول نمی‌کرد، نیروهای خود را به داخل نفتکش می‌فرستادند تا موتور نفتکش را منفجر کنند. امریکا در این دوره کارهای عجیب و غریبی را با همراهی و همدستی اسرائیل و سعودی‌ها علیه ملت ایران انجام داد.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: ارز مورد نیاز کشور با وجود همه توطئه‌ها و تحریم‌ها تأمین شد و بر اساس اولویت‌بندی که سال 97 صورت گرفت، تمرکز اصلی دولت بر این معطوف شد که کالاهای مورد نیاز مردم تأمین شود و اولویت بعدی ادامه حیات تولید و فعالیت کارخانه‌ها و اشتغال کارگران بود.جهانگیری با بیان اینکه در این دوره عده‌ای تحت عنوان کارآفرینان و فعالان اقتصادی ایستادند و به کشور خدمت کردند، گفت: البته گاهی حرف‌های نامربوط شنیدند و عده‌ای به این عزیزان انگ زدند اما با این حال اجازه ندادند که جریان واردات و صادرات کشور متوقف شود و با پذیرفتن ریسک‌های بزرگ توانستند کالاها را صادر کنند و در مقابل کالا به کشور وارد کنند.
معاون اول رئیس‌جمهوری اظهار داشت: وقتی عملکرد دوره تحریم‌ها با دوران وفور درآمدهای نفتی مقایسه شود می‌توان در خصوص عملکرد مدیریتی کشور اظهار نظر کرد. فقط در میدان مشترک گازی پارس جنوبی در پایان دولت آقای خاتمی میزان برداشت ایران با طرف مقابل که کشور قطر بود به یک اندازه بود و روزی که در سال 92 دولت تدبیر و امید روی کار آمد، کشور قطر 560 میلیون متر مکعب در روز برداشت می‌کرد و میزان برداشت روزانه کشور ما 280 میلیون مترمکعب بود که خوشبختانه امروز میزان برداشت روزانه به 600 میلیون متر مکعب رسیده و قطری‌ها همان 560 میلیون مترمکعب را برداشت می‌کنند. حالا باید براساس این شاخص‌ها مقایسه کرد که کدام مدیران کارآمد بودند و کدام مدیران ناکارآمد.
 جهانگیری با بیان اینکه در میدان مشترک نفتی غرب کارون وضع به همین منوال بود، گفت: منابع و دارایی‌های ملت ایران را در بخش‌های کلیدی نظیر میادین مشترک نفتی و گازی می‌بردند و حالا کسانی که فریاد فساد فساد سر می‌دهند اگر محاسبه کنند که منابع کشور در این دوران به چه میزان هدر رفته است مشخص می‌شود که چه میزان از منابع ملت ایران غارت شده است.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کشور از استعداد، توانمندی و ظرفیت‌های فراوانی برخوردار است، گفت: اگر بتوانیم قید و بندها را از دست کارآفرینان و جوانان کشور باز کنیم قادر خواهیم بود به توسعه یافته‌ترین کشور منطقه تبدیل شویم.
 جهانگیری همچنین از عملکرد مدیران کشور در دوره اخیر قدردانی کرد و گفت: ‌البته هر مدیری به نقد و ارزیابی عملکرد نیاز دارد که یکی از بهترین ابزارها برای نقد همین کاریکاتورهایی است که امروز در این مراسم به نمایش گذاشته شد که با زبان طنز می‌تواند عملکردها را مورد نقد قرار دهد.
معاون اول رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره به تقدیر از محسن خلیلی عراقی از پیشکسوتان صنعت ایران، گفت: ایشان حق بزرگی به گردن صنعت کشور دارد و یکی از ویژگی‌های ایشان این است که از سال‌های گذشته انجمن و تشکل داشت چرا که نهادسازی یکی از شاخصه‌های توسعه یافتگی است.جهانگیری افزود: واحدهای صنعتی آقای خلیلی عراقی که اشتغالزایی زیادی برای جوانان کشور ایجاد کرده است همواره به روز شده‌اند و توانسته‌اند طی سالیان دراز ادامه حیات دهند.
معاون اول رئیس‌جمهوری افزود: برخی تصور می‌کنند وقتی کارخانه‌ای راه‌اندازی می‌شود هیچ وقت نباید بمیرد اما هر کارخانه‌ای اگر نتواند خود را با شرایط روز و فناوری‌های نوین تطبیق دهد از صحنه خارج می‌شود.
در این مراسم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تأکید بر اهمیت کارآفرینی در توسعه اقتصادی کشور گفت: استقرار عدالت اجتماعی با توسعه فعالیت کارآفرینان محقق می‌شود و کارآفرینی در رشد اقتصادی نقشی مؤثر و تعیین کننده دارد.
در این مراسم با حضور معاون اول رئیس‌جمهوری از تلاش‌ها و اقدامات مهندس محسن خلیلی عراقی پیشکسوت صنعت ایران قدردانی و از تمبر یادبود اقتصاد مقاومتی و کارآفرینی نیز رونمایی شد.
همچنین با حضوردکتر جهانگیری از کارآفرینان برتر ملی و برگزیدگان جشنواره کاریکاتور کارا قدردانی به عمل آمد و از سه کتاب توسعه روستایی، نظام حکمرانی و آثار برگزیده جشنواره کاریکاتور کارا رونمایی شد.
گفتنی است معاون اول رئیس‌جمهوری پیش از حضور در این مراسم از نمایشگاه کاریکاتور کارا که در حاشیه این مراسم برپا بود، بازدید کرد.