مردم زلزله زده «سي سخت» تنها ماندند

اين درحالي است که محمد محمدي، مديرکل بحران استانداري کهگيلويه و بوير‌احمد تاکيد کرد که به لحاظ خسارت منازل مسکوني زيادي دچار آسيب شده‌اند و اين خسارت‌ها 100 درصد است. مديرکل بحران استانداري کهگيلويه و بويراحمد گفت که کمتر خانه‌اي در سي‌سخت وجود دارد که از زلزله آسيب نديده باشد. او افزود که «علاوه بر شهر سي‌سخت، خانه‌هاي مردم در 78 روستاي اطراف سي‌سخت نيز دچار خسارت گسترده شده‌ است.» يکي ديگر از اعتراضات مردم سي‌سخت به نحوه توزيع اقلام کمکي است و مردم مي‌گويند چادرها و اقلام کمکي که مقام‌هاي نهادهاي مختلف آمار آن را اعلام مي‌کنند، در اختيار چه کساني قرار گرفته است. همزمان يکي از خبرنگاران محلي، ويدئويي از ساکنان مسکن مهر سي‌سخت منتشر کرد که زير بارش برف رسيدن چادر را انتظار مي‌کشند، اين درحالي‌که رئيس جمعيت هلال احمر از توزيع 1800 چادر و بيش از 1200 بسته غذايي يک‌ماهه ميان زلزله‌زدگان سي‌سخت خبر داد. گزارش‌هاي ديگري نيز از صف و ازدحام در چند مرکز توزيع چادر منتشر شده است. در همين باره پايگاه خبري ويرنيوز نوشت که «مردم سي‌سخت مي‌گويند در محل توزيع شاهد هجوم و حضور افرادي در صف دريافت کمک‌ها بوديم که در سي سخت سکونت نداشتند.»
استان‌هاي معين بيشتر کمک کنند
همتي، رئيس جمعيت هلال احمر در بازديد از مناطق زلزله‌زده سي‌سخت تاکيد کرد: «استان‌هاي معين با توان بيشتري کمک کنند.» وي در جلسه ويژه، اقدامات هلال احمر را در فرمانداري شهرستان دنا با حضور تخصصي عوامل امداد و نجات هلال احمر مورد بررسي قرار داد و گفت: آسيب‌هاي برآورد شده به صورت گسترده بوده است و اقدامات انجام شده تاکنون بايد با قوت بيشتر وگستردگي بهتري ادامه پيدا کند.
دستور رئيس‌جمهور و سفر رئيس قوه قضائيه

در اين بين رئيس جمهور به صورت تلفني با استاندار کهگيلويه و بويراحمد تماس تلفني داشت و وضعيت امداد‌رساني به زلزله‌زدگان استان را پيگيري و از آخرين اقدامات انجام شده در اين زمينه اطلاع يافت. دکتر روحاني در اين گفت و گوي تلفني بر استفاده از همه ظرفيت‌هاي استان و همچنين کمک همه دستگاه‌هاي ذيربط براي رفع مشکلات مردم منطقه زلزله زده و لزوم اسکان موقت سريع زلزله زدگان تاکيد کرد. همزمان رئيس قوه قضائيه در ادامه سفرهاي استاني خود امروز (شنبه) وارد استان کهگيلويه و بويراحمد شد. حضور در جلسه شوراي اداري استان، بررسي مشکلات کارخانه‌ها و واحدهاي توليدي استان جهت بازگشت به چرخه توليد، ديدار با همکاران قضائي جهت بررسي مشکلات دستگاه قضائي استان و ملاقات‌هاي مردمي از جمله اين برنامه است. همچنين پس از وقوع زلزله در استان کهگيلويه و بوير احمد، رئيس دفتر رئيس‌جمهور در تماس با استاندار کهگيلويه و بويراحمد دستورات رئيس جمهور براي امدادرساني و انجام اقدامات لازم براي رفع مشکلات را به مقام‌هاي استان ابلاغ کرد. به دنبال ابلاغ دستور رئيس جمهور براي امدادرساني سريع به زلزله زدگان، رئيس جمعيت هلال احمر و رئيس سازمان مديريت بحران با حضور در منطقه نظارت دقيق بر روند امدادرساني و رفع مشکلات را آغاز کردند. محمد اسلامي وزير راه و شهرسازي نيز به نمايندگي از سوي رئيس جمهور با سفر به استان براي بررسي شرايط مناطق زلزله زده، رسيدگي به وضعيت زلزله‌زدگان و روند امدادرساني اقدام کرد. در اين بين نيز رئيس سازمان مديريت بحران کشور اعلام کرد که پس از ارزيابي دقيق خسارات تسهيلات ارزان قيمت به مناطق زلزله زده دنا تخصيص مي‌يابد. همان‌طور که اسماعيل نجار در جمع مردم سي سخت اعلام کرده «مردم در ساخت خانه‌ها براي استحکام سازي دقت کنند تا در چنين بحران ‌ايي گرفتار نشوند.»