اسکان اضطراری ۹۵۲۰ زلزله زده سی‌سخت توسط امدادگران هلال‌احمر

دبیرکل جمعیت هلال‌احمر از اسکان اضطراری ۹۵۲۰ نفر از زلزله‌زدگان سی‌سخت استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت تحویل چادر و نصب آن در نزدیکی منازل زلزله‌زدگان از سوی نیروهای امدادگران هلال‌احمر خبر داد.
محمدحسن قوسیان مقدم در گفت وگو با ایرنا با ارائه آخرین گزارش مدیریتی و عملیاتی امدادرسانی تا ساعت ۱۰ صبح دوم اسفند ماه در منطقه زلزله زده سی سخت استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: این عملیات اسکان اضطراری پس از وقوع زلزله ۵.۶ دهم ریشتری شامگاه ۲۹ بهمن ماه در شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا این استان با توزیع ۲ هزار و ۴۴ دستگاه (۱۶۲۰ چادر مسافرتی و ۴۲۴ چادر امدادی) انجام شده است.
وی توضیح داد: این عملیات اسکان اضطراری با توجه به تخریب برخی منازل مسکونی، وجود پس لرزه، سرمای منطقه و ترک خوردگی منازل انجام شده و هنوز هم نگرانی نیروهای امدادرسان از امنیت منازل کم‌ مقاومت، محسوس است از این رو ناچار به اسکان اضطراری خانواده‌ها در برخی مناطق امن با شرایط پایدار نیز شده‌ایم. قوسیان مقدم با بیان اینکه ارزش ریالی اقلام امدادی و زیستی توزیع شده در بین آسیب‌دیدگان زلزله اخیر در سی سخت سه میلیارد و ۴۸۵ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان است، ادامه داد: تا ساعت ۱۰ صبح دیروز نیز ۴۵۰۰ کیلوگرم نایلون پوششی، ۵۰۰ بسته غذایی (۷۲ ساعته)، ۲۰۰ تخته پتو، ۷۰ تخته موکت، وسایل گرمایشی از جمله ۵۰ شعله چراغ والور و ۱۵ شعله هیتر برقی، شماری ست ظروف و ست بهداشتی در این مناطق توزیع شده
است. دبیرکل جمعیت هلال احمر اضافه کرد: از زمان وقوع زلزله ۵.۶ ریشتری ۲۸۹ نیروی عملیاتی هلال احمر در عملیات امدادرسانی به زلزله زدگان شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا در استان کهگیلویه و بویراحمد مشارکت و همکاری داشته‌اند.

گفتنی است؛ زمین‌لرزه‌ای به بزرگی۵.۶ دهم ریشتر، ساعت ۲۲ و ۵ دقیقه و ۳۴ ثانیه روز چهارشنبه ۲۹ بهمن ماه شهر سی‌سخت مرکز شهرستان دنا را در استان کهگیلویه و بویراحمد لرزاند. مرکز لرزه نگاری کشور اعلام کرد این زمین لرزه در عمق هشت کیلومتری زمین اتفاق افتاده است.
سی سخت با ۷ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری غرب یاسوج قرار دارد. بر اساس گزارش‌های اولیه ۷۸ روستای شهرستان دنا در زلزله خسارت جدی دیده‌اند و برخی منازل مسکونی صد در صد تخریب و غیر قابل سکونت
شده‌اند. زمین لرزه سی سخت خسارت جانی نداشته است اما ۶۱ نفر مصدوم شده‌اند و آنچنانکه استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفته است خسارات زلزله روز ۲۹ بهمن بیش از حد تصور است.