پلمب کارخانه قند یاسوج شکست هزار کارگر به سر کار برمی‌گردند

رئیس‌قوه قضائیه در بیست و‌دومین سفر استانی خود به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد.
به گزارش میزان آیت‌الله رئیسی رئیس‌قوه قضائیه در بیست و ‌دومین سفر استانی خود در صدر هیئتی قضایی، به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و مورد استقبال رسمی مسئولان ارشد این استان قرار گرفت.
آیت‌الله رئیسی صبح دیروز (شنبه ۲ اسفند) وارد کهگیلویه و بویراحمد شد و مورد استقبال رسمی نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار، رئیس‌کل دادگستری و مقامات استانی کهگیلویه و بویراحمد قرار گرفت.
رئیس‌قوه قضائیه طی سخنانی در بدو ورود به یاسوج در جمع خبرنگاران، با بیان اینکه سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد پیرو حضور یک ماه قبل هیئت ٢٥ نفره قوه قضائیه در این استان انجام می‌شود گفت: هیئت قضایی ۲۵ نفره در ماه گذشته وضعیت و عملکرد دستگاه‌هاى مربوط به دستگاه قضا و وضعیت و شرایط استان را بررسی کرده و گزارش آن را ارائه دادند.

آیت‌الله رئیسی افزود: در حضور نماینده ولی فقیه در کهگیلویه و بویراحمد و همچنین استاندار این استان، جلسات شورای اداری و دیدار با قضات و کارکنان قضایی این استان را برگزار خواهیم کرد.
رئیس‌قوه قضائیه با بیان اینکه در نشست نهایی شورای قضایی استان کهگیلویه و بویراحمد مشکلات قضایی این استان بررسی خواهد شد گفت: هرچه از مشکلات که در استان کهگیلویه و بویراحمد قابل پیگیری باشد، همین‌جا برای رفع آنها تصمیم‌گیری می‌کنیم و آنچه مربوط به مرکز است در مرکز پیگیری خواهد شد.
آیت‌الله رئیسی ضمن گرامیداشت یاد آیت‌الله ملک‌حسینی و ادای احترام به شهدای عالیقدر کهگیلویه و بویراحمد گفت: این استان از جمله‌ استانهایی است که شهدای بسیاری تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.
رئیس‌قوه قضائیه با‌اشاره به وقوع زلزله طی روزهای گذشته در کهگیلویه و‌ بویراحمد گفت: زلزله منطقه سی‌سخت همه را نگران کرد که الحمدلله شاهد اقداماتی در حوزه امدادرسانی به زلزله‌زدگان هستیم.
آیت‌الله رئیسی افزود: درخواست ما هم از آقاى استاندار و هم مدیران که درگیر خدمت‌رسانى به زلزله‌زدگان هستند این است که حضور در مناطق زلزله‌زده و پیگیرى کار زلزله زدگان را اولویت دهند چراکه خدمت به آنها امروز اولویت دارد.
رئیس‌قوه قضائیه
 از زندان  مرکزی استان کهگیلویه و بویراحمد بازدید کرد
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در نخستین برنامه از سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد به همراه خبرنگاران با حضور در زندان مرکزی این استان از بندها، بخش‌ها، بهداری، کارگاه‌های آموزشی و حرفه‌آموزی این زندان بازدید کرد و به گفت‌وگوی چهره به چهره با زندانیان پرداخت.
رئیس‌قوه قضائیه در این بازدید از نزدیک در جریان مسائل زندان و همچنین چگونگی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در داخل ندامتگاه قرار گرفت.
رئیس‌قوه قضائیه سپس در جمع خبرنگاران با ‌اشاره به بازدید از بخش‌های مختلف زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد در یاسوج گفت: در این زندان اقدامات خوبی در راستای‌اشتغال زندانیان انجام شده است.
آیت‌الله رئیسی افزود: بر اساس آمار ارائه شده، ۶۰ درصد زندانیان زندان مرکزی کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار و حرفه‌آموزی هستند که آمار خوبی است.
رئیس‌قوه قضائیه با تاکید بر لزوم انجام اقدامات بیشتر در جهت اصلاح مجرمین و زندانیان، تصریح کرد: باید بخش‌های مختلف کمک کنند تا نرخ جرم در کشور پایین بیاید.
رئیس‌قوه قضائیه در ادامه با‌اشاره به اقدام یکی از سربازان در جهت آزادی زندانیان بیان داشت: در خبر‌ها خواندم که یک سرباز حقوق سربازی خود را به آزادی یک زندانی اختصاص داده است که اقدام ارزشمندی است چراکه در دین ما، خوبی به دیگران ارزش محسوب می‌شود و انسان باید نسبت به دیگران توجه داشته باشد. حقوق سربازی ناچیز است، اما این نگاه و کاری که ستاد دیه، علما، خیرخواهان و خیّران انجام می‌دهند قابل توجه است.
رئیس‌قوه قضائیه با تاکید بر اینکه باید به دنبال کاهش هرچه بیشتر آمار زندانیان باشیم، افزود: در کنار این موضوع به هیچ عنوان اجازه نخواهیم داد امنیت جامعه خدشه‌دار شود و با کسانیکه مخل امنیت باشند قطعا برخورد می‌کنیم.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه باید همه بخش‌های کشور کمک کنند تا تکرار ارتکاب جرم را نداشته باشیم، تاکید کرد: به دنبال این هستیم که آمار زندانیان بالا نباشد و به همکاران توصیه کرده‌ایم که اگر در مواردی می‌شود از مجازات جایگزین حبس استفاده کرد، استفاده از آن حتما موضوعیت دارد و باید زندان را حسب فرمایش مقام معظم رهبری، آموزشگاه نیکی‌ها قرار دهیم.
رئیس‌قوه قضائیه همچنین درخصوص جابه‌جایی محل زندان مرکزی یاسوج گفت: مسئولان در این زمینه باید کمک کنند و حتما امکان جابه‌جایی زندان‌هایی که در شهر‌ها هستند، وجود دارد. آمادگی داریم محل زندان‌ها را تغییر دهیم و البته در این زمینه به کمک استانداری و شهرداری نیاز است و می‌توان با خارج کردن زندان‌ها از شهرها، از محل آنها جهت امور اجتماعی استفاده کرد.
دستور مهم رئیس‌قوه قضائیه
 برای احیای کارخانه قند یاسوج؛
بازگشت ۱۰۰۰ کارگر به محل کار
آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی در ادامه سفر به استان کهگیلویه و بویر احمد، در حضور خبرنگاران از کارخانه قند یاسوج که در پی واگذاری‌های غیر اصولی تعطیل شده بود، بازدید کرد و با چند نفر از نمایندگان کارگران این کارخانه که مدت 5 سال از تعطیلی آن می‌گذرد، گفت‌وگو کرد.
رئیس‌دستگاه قضا با بیان اینکه کارخانه قند یاسوج با وسعت 42 هکتار به عنوان یک مرکز تولیدی بزرگ در کشور نباید تعطیل می‌شد، اظهار کرد: گذشت ۵ سال از تعطیلی این کارخانه و راه‌اندازی نشدن مجدد آن، به هیچ عنوان قابل توجیه نیست.
آیت‌الله رئیسی ادامه داد: با همکاری مسئولان محلی و دادگستری، معامله واگذاری کارخانه قند یاسوج ابطال و کارخانه از شخصی که با ثمن‌بخس آن را دریافت کرده بود پس گرفته شده و پلمب کارخانه نیز شکسته شد.
رئیس‌قوه قضائیه ضمن ابراز امیدواری نسبت به راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج با همت کارگران و همکاری استاندار و مسئولان محلی و امام جمعه یاسوج، گفت: استاندار و رئیس‌کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفته‌اند که در اینجا نیروی کار تا هزار نفر قابل افزایش است؛ به ناروا و ناحق نباید کارخانه‌ای در این وضعیت تعطیل شود. به هیچ عنوان این امکانات مجاز به توقف نبوده و با اقداماتی که دستگاه قضایی با همکاری استانداری انجام داده است، ان‌شاءالله ظرف مدت بسیار کوتاهی چرخ‌های تولید در این کارخانه راه خواهد افتاد.
رئیس‌قوه قضائیه با بیان اینکه امید داریم با همت و تلاش همگان و عنایت پروردگار، کارخانه قند یاسوج دوباره به تولید بازگردد و پس از ۵ سال تولید در آن از سر گرفته شود، گفت: هرگز اجازه نخواهیم داد این کارخانه و امثال آنکه ثروت ملی محسوب می‌شود تعطیل شوند.
آیت‌الله رئیسی با‌اشاره به لزوم تلاش مسئولان بانکی برای راه‌اندازی مجدد کارخانه قند یاسوج، گفت: از مسئولان بانکی می‌خواهیم در رابطه با راه‌اندازی دوباره این ثروت ملی هر آنچه در توان دارند به صحنه بیاورند تا کارخانه قند یاسوج در سال جهش تولید، جلوه جهش تولید شود.
رئیس‌قوه قضائیه با بیان اینکه نباید به کسی که دنبال منافع خودش است میدان داده شود، گفت: یکى از بخش‌هایى که باید در این رابطه فعال شود رسانه‌ها هستند که می‌توانند با پیگیری‌های خود، مانع از به تاراج رفتن سرمایه‌های کشور باشند البته مسئولین نیز باید وظیفه خود را به درستی انجام دهند.
آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه استان کهگیلویه و بویراحمد دارای جوانان خوش فکر و کارآمدى است، تاکید کرد که نیروى انسانى کارآمد، بهترین سرمایه برای افزایش تولید هستند.
دستگاه قضایی وظیفه نظارت و قضاوت را به صورت خستگی‌ناپذیر
تا حصول نتیجه بر عهده‌دارد
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی همچنین در دیدار با اقشار مختلف مردم استان کهگیلویه و بویراحمد، ماه رجب را ماهی بسیار پربرکت عنوان کرد و گفت: ماه رجب «حبل الله» بین بندگان خداست که همه باید به آن اتصال پیدا کنیم.
آیت‌الله رئیسی سپس فرصت‌های سرمایه‌گذاری در عرصه‌های آب، خاک، هوا، فضا، کشاورزی و گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد را فرصت‌هایی بی‌نظیر عنوان کرد و گفت: آنچه می‌تواند چرخ‌های تولید را در این استان به حرکت درآورد و گره‌های زندگی مردم را بگشاید، «تلاش و مدیریت جهادی» است.
رئیس‌دستگاه قضا با ‌اشاره به مانع تراشی‌های همیشگی دشمنان در مسیر رونق تولید در کشور، بیشترین تحریم‌های ظالمانه آنها علیه ملت ایران را در حوزه‌های هسته‌ای و نظامی عنوان کرد و گفت: با این وجود هر روز شاهد پدیده‌ای نو در بازار صنایع نظامی و دفاعی کشور هستیم و در حوزه هسته‌ای نیز حرف برتر را برای گفتن داریم.
آیت‌الله رئیسی با‌اشاره به بیانات رهبری درخصوص لزوم برداشته شدن همه تحریم‌ها گفت: ملت ایران نسبت به مواضع خود جازم هستند. جزم مواضع، مبتنی بر داشته‌های قوی است که الحمدلله کشور ما از این داشته‌ها و سرمایه‌ها برخوردار است.
رئیس‌دستگاه قضا با‌اشاره به بازدید خود از کارخانه قند یاسوج که ۵ سال از تعطیلی آن می‌گذرد، گفت: تعطیلی این کارخانه به مدت ۵ سال ناحق و نارواست.
آیت‌الله رئیسی به آمار ‌اشتغال ۳۰۰ نفری کارخانه قند یاسوج قبل از تعطیلی‌اشاره کرد و افزود:‌اشتغال ۳۰۰ نفره این کارخانه بیش از ۴۰ هکتاری، می‌توانست در صورت راه‌اندازی صنایع جانبی به بیش از هزار نفر برسد. راه‌اندازی کارخانه قند یاسوج، هم می‌تواند‌اشتغالزایی قابل توجهی داشته باشد و هم در راستای جهش تولید در کشور موثر واقع شود.
رئیس‌دستگاه قضا تصریح کرد: در جایی که خاک، آب، زمین و هوا مساعد است، سخن گفتن از بیکاری و عدم‌اشتغال، درست ندیدن نعمت‌های خداوند است.
آیت‌الله رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با‌اشاره به لزوم برخورد جدی و قاطعانه با تخلفات و مفاسد گفت: اولین راهکار برخورد با تخلفات و مفاسد، ایجاد سازوکار و شرایطی برای پیشگیری از وقوع جرم است و برخورد قضایی قاطعانه با تخلفات و مفاسد، آخرین راهکار است.
رئیس‌دستگاه قضا با بیان اینکه جرم از آسیب‌های اجتماعی تولید می‌شود، گفت: باید همه، کاری کنیم که آمار ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی در کشور کاهش پیدا کند.
آیت‌الله رئیسی با‌ اشاره به لزوم تلاش نخبگان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی کشور، تاکید کرد: عدالت اجتماعی و اقتصادی می‌تواند آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد.
رئیس‌قوه قضائیه بسیاری از جلوه‌های مفاسد را ناشی از تبعیض و دور شدن از عدالت دانست و گفت: مبارزه با فقر، فساد و تبعیض باید سرلوحه اقدامات باشد.
آیت‌الله رئیسی با‌اشاره به گام‌های موثری که در کشور برای نزدیک شدن به عدالت برداشته شده است، گفت: این گام‌ها لازم بوده‌اند، اما کافی نه؛ همه خدمتگزاران نظام اسلامی باید در جهت هرچه نزدیک‌تر شدن حوزه فعالیت خود به عدالت و دور شدن از آسیب‌ها تلاش کنند؛ چرا که این موضوع می‌تواند مردم را روز به روز امیدوارتر و سرمایه اجتماعی را افزون‌تر کند. اگر سرمایه اجتماعی افزایش یابد امید هم افزایش پیدا خواهد کرد.
رئیس‌دستگاه قضا با بیان اینکه دستگاه قضایی وظیفه نظارت و قضاوت را به صورت خستگی‌ناپذیر تا حصول نتیجه بر عهده‌دارد، گفت: امروز باید با یک دنیا امید کار را با قوت دنبال کرد؛ چراکه آینده بسیار روشن و درخشانی پیش پای ملت ایران اسلامی است.
بازدید آیت‌الله رئیسی
از مناطق زلزله‌زده سی‌سخت
علاوه‌بر این، آیت‌الله رئیسی از مناطق زلزله‌زده سی‌سخت بازدید و با مردم ابراز همدردی کرد. در جریان این بازدید گلایه مردم از خدمات‌رسانی دستگاه‌های اجرایی و درخواست از رئیس‌عدلیه برای نظارت بر امور مطرح شد و آیت‌الله رئیسی دادستان و سازمان بازرسی را موظف به نظارت و پیگیری رفع نیازمندی‌های مردم کرد.
از جمله خانه‌های تخریب شده که مورد بازدید رئیس‌قوه قضائیه قرار گرفت، منزل مادر و خواهر شهید موسوی در سی‌سخت بود.
آیت‌الله رئیسی در جریان این بازدید گفت: برنامه سفر من به کهگیلویه و بویراحمد از قبل تنظیم شده بود، اما حالا که زلزله آمد در سفر به این استان، وظیفه خودم می‌دانستم برای ابراز همدردی با مردم و بررسی از نزدیک اوضاع اینجا بیایم و بدانید که در کنار شما خواهم بود.
رئیس‌قوه قضائیه افزود: در شورای اداری استان نیازمندی‌های شما را با اولویت دنبال خواهم کرد.