درگذشت انیس نقاش در ۷۰سالگی

شهروندآنلاین: شبکه خبری المیادین از درگذشت انیس نقاش از چهره‌های قدیمی و سرشناس مقاومت و تحلیلگر برجسته لبنانی خبر داد. انیس نقاش مبارز عرب لبنانی در هفتاد سالگی درگذشت. برخی منابع خبری با بیان اینکه نقاش در دمشق فوت کرده است، علت درگذشت او را ابتلا به کرونا اعلام کردند.

المیادین در خبر دیگری افزود: «جسد انیس نقاش امروز از دمشق به بیروت منتقل و به خاک سپرده خواهد شد.» «انیس نقاش» مبارز لبنانی و عضو سابق جنبش فتح بود که بخش بزرگی از عمر خود را در راه مبارزه با رژیم صهیونیستی صرف کرد.

نقاش در سال ۱۹۶۸ به جنبش فتح پیوست و مسئولیت آموزش نیروهای این جنبش در اردوگاهی در جنوب لبنان را بر عهده داشت. او همچنین در تمامی سال‌های مبارزه ارتباطی قوی با حزب‌الله لبنان و شخص «شهید عماد مغنیه» داشت، به‌طوری که در مصاحبه‌ای گفته بود: «اگر کسی به من می‌گفت که همه جان و وجودم را برای یک‌ساعت از عمر او بدهم، این کار را برای کسی جز عماد نمی‌کردم.»


او همچنین در سال‌های اقامت در دمشق، مرکز مطالعاتی امان را راه انداخت. بسیاری از کاربران عربی نوشته‌اند که انیس نقاش تمامی عمر خود را برای آزادی فلسطین و مقاومت هزینه کرد. چه زمانی که در دوره جوانی در لبنان نیروهای فتح را آموزش می‌داد، چه زمانی که برای انقلاب اسلامی ایران دست به سلاح برد و چه زمانی که با اقامت در دمشق به فعالیت پژوهشی و رسانه‌ای در راستای اهداف مقاومت مشغول شد.

او در سال ۱۹۸۰ به اتهام تلاش برای ترور بختیار آخرین نخست‌وزیر ایران قبل از پیروزی انقلاب به زندان افتاد. او پس از آزادی از زندان فرانسه در سال ۱۹۹۰ به تهران بازگشت و زندگی عادی‌اش را خارج از موطنش از سر گرفت. اگرچه در سال‌های پس از آزادی بارها به لبنان و سوریه هم سفر کرد. انیس نقاش در طول سال‌های گذشته به‌عنوان پیشگام رسانه‌ای در حوزه مقاومت فعال بود.