رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی ناجا: اخبار غیرواقعی را باز نشر نکنید

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی ناجا به هموطنان توصیه کرد به هیچ عنوان مطالب به اشتراک گذاشته شده در فضای مجازی فاقد اطمینان از صحت و سقم موضوع و منبع را ملاک باور قلمداد نکنند و از بازنشر اخبار غیرواقعی و مخرب بپرهیزند.
به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ سید احمد خسروی با اشاره به راه‌اندازی دبیرخانه قرارگاه فضای مجازی ناجا و ضمن ابراز امیدواری درمورد افزایش دستاوردهای پلیس در این حوزه افزود: باید نیازهای خبری و اطلاع‌رسانی از طریق منابع معتبر از جمله صدا وسیما، خبرگزاری‌های رسمی و سایت‌های خبری مرجع تامین شود زیرا امنیت بستر مجازی چون فضای حقیقی و واقعی نیازمند مشارکت همگانی خصوصا همراهی و همکاری مردم با پلیس است؛ همه با هم برای ارتقای امنیت فضای مجازی تلاش کنیم.
وی با بیان اینکه ضرورت دارد تهدیدات فضای مجازی را بشناسیم، گفت: با فرهنگ‌سازی و مدیریت در این حوزه می توان ضمن کاهش تاثیرات مخرب آن، از کارکردهای مفیدی که دارد، بهره برد.
خسروی با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری که فضای مجازی چون شمشیری دو لبه است، افزود: واقع فضای مجازی در کنار آثار مخربی که در جامعه دارد، می‌تواند کارکردهای مفیدی نیز داشته باشد.

خسری با اشاره به رصد هوشمندانه فضای مجازی توسط پلیس افزود: امنیت بستر مجازی چون فضای حقیقی و واقعی نیازمند مشارکت همگانی خصوصا همراهی و همکاری مردم با پلیس است؛ همه با هم برای ارتقای امنیت فضای مجازی تلاش کنیم.
وی اضافه کرد: در عصر حاضر، اینترنت به عنوان ابزاری پیچیده این امکان را برای بشر فراهم کرده تا علاوه بر برقراری ارتباط بتواند به سایر نیازهای خود در فضای مجازی پاسخ دهد، نیازهایی که با انتقال محتواهایی نظیر عکس، صوت و کلیپ، بهره مندی از آموزش، تبلیغات، خرید و فروش های اینترنتی بر طرف می‌شود؛ این ابزار هوشمند می‌تواند در کسری از ثانیه اطلاعات بسیاری را از یک نقطه دنیا به دیگر نقاط دنیا ارسال کند.
خسروی با بیان اینکه فضای مجازی به عنوان یکی از تاثیرگذارترین رسانه‌های عصر حاضر شناخته می‌شود، افزود: این روزها با شیوع ویروس کرونا و مشکلاتی که این امر در پی تجمع مردم در مجامع ایجاد می کند، حضور و استفاده اقشار مختلف در فضای مجازی بیش از پیش شده و باتوجه به اینکه این تکنولوژی، امکانات رفاهی خوبی در اختیار بشر قرار داده اما در بسیاری از بخش‌ها، چالش‌هایی را نیز به همراه داشته و به مانند فضایی مخرب بستر را برای بروز انواع آسیب‌ها در جامعه فراهم کرده است.
رئیس مرکز اطلاع رسانی و ارتباطات معاونت اجتماعی ناجا با اشاره به تعبیر مقام معظم رهبری که فضای مجازی را چون شمشیری 2 لبه توصیف کردند، ادامه داد: معتقدم که با فرهنگ‌سازی و مدیریت در این حوزه می‌توان ضمن کاهش تاثیرات مخرب آن، از کارکردهای مفیدی که دارد، بهره برد؛ در واقع فضای مجازی در کنار آثار مخربی که بر جامعه و افراد دارد می‌تواند کارکردهای مفیدی نیز داشته باشد.
تمرکز بر اقدامات پیشگیرانه
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به کوچ مجرمان به فضای مجازی، رصد فعالیت های سایبری را یکی از محورهای ماموریتی نیروی انتظامی برشمرد و با گریزی بر تمرکز پلیس بر تقدم رویکرد «ایجابی» و اقدامات پیشگیرانه بر اقدامات «سلبی»، یادآور شد: علاوه بر اقداماتی که در حوزه اطلاع‌رسانی، ارائه هشدارهای عمومی، ارتقای آگاهی اجتماعی و ... در این حوزه انجام شده که ضریب «هوشیاری» و «دانش رسانه‌ای» کاربران را افزایش داده، ضمن توسل بر اقدامات «پیش‌دستانه»، همواره درصددیم با تکیه بر روش‌های «هوشمندانه»، جرایم در فضای سایبری را رصد، کنترل و ضمن شناسایی مجرمان سایبری، این محیط را برای کاربران «امن» و «ایمن» کنیم.
سرهنگ خسروی با اشاره به دستاوردهای پلیس در شناسایی، دستگیری و برخورد با مجرمان فضای سایبری خاطر‌نشان کرد: علاوه بر رصد جرایم مشهود در فضای مجازی و برخورد قاطع و بلادرنگ با متخلفان، باید بگویم؛ بر اساس رصد‌های صورت گرفته در فضای مجازی کشور، متاسفانه گاهی شاهد انتشار اخبار جعلی، کلیپ، تصاویر و اصوات ساختگی، غیرواقعی، تقطیع شده و ... با سوژه‌های مختلف هستیم که انتشار این گونه کلیپ‌ها و اخبار جعلی در فضای مجازی باعث ایجاد نگرانی خانواده‌ها‌، تشویش اذهان عمومی یا بر هم زدن نظم و امنیت عمومی در جامعه می‌شود.
وی توضیح داد: همواره عده‌ای افراد سودجو و فرصت‌طلب درصدند با دامن زدن به انتشار اخبار کذب، شایعات و موج‌سواری بر فضای رسانه‌ای کشور، به اهداف منفعت‌طلبانه خود دست یابند در حالی که نباید از این مهم غافل شوند که در تیررس و رصد «هوشمندانه» پلیس هستند.
سایر اخبار این روزنامه