سردار سلیمانی در فروش نفت به دولت کمک می‌کرد

اسحاق جهانگیری: سردار سلیمانی در فروش نفت به دولت کمک می‌کرد شرق: شنبه هفته پیش، معاون اول رئیس‌جمهور به یزد سفر کرد و در آنجا فرصتی پیش آمد تا اسحاق جهانگیری از مدعیانی بگوید که در حضور مقام معظم رهبری ادعا کردند روزی دو میلیون بشکه نفت می‌فروشند؛ اما حتی یک بشکه نیز نتوانستند بفروشند. جهانگیری این هفته نیز با خبرگزاری ایرنا گفت‌وگو کرده و با اشاره دوباره به این مدعیان از شهید قاسم سلیمانی نام برده که چگونه بر این ادعاها تاخته و تنها کسی بود که توانست در مقطعی به دولت کمک کند. معاون اول رئیس‌جمهور به ستاد مقابله با تحریم که خود مسئولیت آن را برعهده دارد، اشاره کرده و گفته: «در این ستاد سیاست‌گذاری می‌شود که چگونه تحریم‌ها دور زده شود. ریسک‌هایی را هم مسئولان می‌پذیرند. به هر حال کسی که می‌خواهد با این شرایط نفت بفروشد، ریسک دارد. اینکه چگونه بفروشد، روی کشتی پرچم دیگری نصب کند و با پرچم دیگر این کار را انجام دهد». جهانگیری همچنین گفته: «خیلی‌ها مدعی بودند ما می‌توانیم نفت صادر کنیم؛ اما دولت نمی‌خواهد این کار را به دست آنها بدهد و مخصوصا خیلی نیش‌دار هم گفته می‌شد که دولت نمی‌خواهد و من مانده بودم که اینها چگونه آدم‌های ملی‌ای هستند که این‌گونه به کسانی که همه زندگی‌شان را وقف این نظام و انقلاب کرده‌اند، تهمت می‌زنند». او ادامه داد: «هر‌کدام مدعی شدند ما با آقای زنگنه توافق کردیم تا به آنها مجوز بدهیم. زمانی وزیر نفت محاسبه کرد که اگر قرار بود آنها صادرات داشته باشند، روزی هشت میلیون بشکه مجوز داده شده بود. همه دست‌شان بالا رفت و هیچ‌کس نتوانست حتی یک بشکه نفت بفروشد». معاون اول رئیس‌جمهوری در اینجا به رفیق و همشهری خود سردار سلیمانی اشاره می‌کند: «تنها کسی که توانست در مقطعی به ما کمک بکند، سردار سلیمانی بود. 
سردار سلیمانی در جلسه‌ای که آنها مدعی فروش نفت بودند، گفت چرا بیخود ادعا می‌کنید، هیچ‌کدام‌تان نمی‌توانید نفت را بفروشید؛ بنابراین وزارت نفت خودش واقعا عمل کرد. روش‌های خوبی پیدا کرد و راه‌های خوبی را رفت و الان وضع فروش نفت خوب است». سه‌شنبه هفته گذشته نیز سخنگوی دولت در پاسخ به روزنامه «شرق» که از او خواسته بود درباره سخنان معاون اول رئیس‌جمهور توضیحات بیشتری بدهد، گفته بود: «عده‌ای نزد مقام‌های عالی‌رتبه کشور این ادعاهای عجیب را مطرح می‌کردند؛ به‌همین‌دلیل وزارت نفت این استراتژی را اتخاذ و اعلام کرد که مدعیان فروش نفت بیایند قرارداد ببندند و هر میزان نفت که می‌خواهند ببرند که پس از آن مدعیان یکی پس از دیگری جا زدند؛ اما معلوم شد که این افراد بدون محاسبه و با دانش کم ادعا داشتند یا تحریک‌شده با رابطه‌هایی بودند که به قصد فریب و شناسایی کانال‌های فروش نفت ایران به میدان آمده بودند». اسحاق جهانگیری همچنین در گفت‌وگوی خود با ایرنا گفته است: «واقعیت این است که بعد از برجام عده‌ای در داخل کشور سعی کردند به هر روش ممکن چوب لای چرخ دولت و استفاده از منافع برجام بگذارند. برجام می‌توانست در همان ماه‌های ابتدایی میلیاردها دلار پول برای سرمایه‌گذاری به ایران بیاورد». او ادامه داد: «ما تلاش کردیم برجام به هم نخورد. این یک هدف‌گذاری بود. اگر یادتان باشد در مجلس پشت تریبون می‌رفتند، برجام را آتش می‌زدند و می‌خواستند دولت را وادار کنند که برجام را به هم بزند؛ اما دولت سعی کرد برجام را نگه دارد و رئیس‌جمهور در باقی‌ماندن برجام خیلی نقش داشت». جهانگیری افزود: «من یک جا سخن مهربانانه و همدلانه‌ای از جریانات سیاسی مقابل ندیدم و نشنیدم که یکی از آنها با دولت همدلی کند که ما باید کمک کنیم. هر جا مشکلی بود، آن را ۱۰ برابر کردند و بر سر دولت کوبیدند». 
معاون اول رئیس‌جمهوری همچنین به ماجرای تصمیم‌گیری‌ درباره تثبیت قیمت دلار، اشاره کرد و گفت: «یکی از کارهای من این است که مصوبات دولت را ابلاغ کنم. آن شب نیز اعضای دولت و شخص رئیس‌جمهور از من خواستند که در این زمینه مصاحبه و اطلاع‌رسانی کنم. رئیس‌جمهور هم در جایی گفته است که من از فلانی خواستم. گفتند تأثیر حرف شما بیشتر است».