پايداري چه مي‌خواهد اصلح يا برنده؟

جبهه پايداري را مدت‌هاست كه در جريان اصولگرايي به عنوان ساز ناكوك مي‌شناسيم. طيفي خاص از جناح راست و محافظه‌كاران كه در چند انتخابات ثابت كردند كه قصد ندارند با ديگر احزاب و گروه‌هاي اصولگرا زير بيرقي واحد اجماع كنند. آنان هميشه دوست داشته‌اند كه به نوعي تفاوت‌شان را نشان دهند و تا مي‌شود ساز مخالف بنوازند. نوايي ناكوك كه در انتخابات مجلس يازدهم در اسفند ماه 98 به‌ روشني نمايان شد، چراكه مخالفت‌هاي پايداري‌ها با نهاد به‌اصطلاح اجماع‌ساز اصولگرايان دردسرهاي بسياري در مسير تدوين ليست انتخابات ايجاد كرد. اكنون نيز با نزديك شدن به انتخابات رياست‌جمهوري و البته شوراهاي خرداد ماه 1400 همان اتفاق اسفند ماه 98 در حال تكرار است و پايداري‌ها حاضر نيستند با هيچ‌يك از اصولگرايان وارد همكاري شوند.  در شرايطي كه دو نهاد بالادستي موازي اصولگرايان با عناوين «وحدت» و «ائتلاف» به نوعي اكثريت قريب به اتفاق صداهاي اصولگرا را پوشش داده، پايداري‌ها دعوت هر دو طيف را رد كرده حتي حاضر به شركت جلسات آنان نيستند. آن‌گونه كه اعضاي ارشد پايداري مي‌گويند آنها مي‌خواهند در انتخابات رياست‌جمهوري 1400 به ‌طور مستقل وارد شده و «نامزد اصلح» مدنظر خود را معرفي كنند. راهبردي كه ظاهرا اقداماتي براي اجرايي كردنش نيز انجام شده و جلسات مختلفي را برگزار كرده‌اند. اين درحالي است كه باتوجه به احتمال عدم حضور رييسي در اين انتخابات، تمركز اصلي پايداري‌ها بر سعيد جليلي است و البته شخص صادق محصولي، دبيركل جبهه پايداري و مهم‌ترين حامي مالي اين جريان. با اين حال جليلي هم در اين سال‌ها تلاش بسياري داشته اما به نظر مي‌رسد چندان جايگاهي ميان اصولگرايان ندارد و به همين خاطر نمي‌تواند مورد پذيرش و حمايت جدي آنان باشد. به‌ هر حال نگاهي به سخنان ديروز دبيركل جبهه پايداري نشان مي‌دهد كه آنان هنوز درباره اينكه از چه كسي حمايت كنند، به تصميم نهايي نرسيده‌اند.
مدل چهارمرحله‌اي پايداري!
دبيركل جبهه پايداري در پنجمين نشست از سلسله‌ نشست‌هاي انتخاباتي «جمهور» كه ازسوي اتحاديه‌ انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان مستقل _كه برخلاف نامش، تشكيلاتي است متعلق به دانشجويان اصولگرا برگزار مي‌شود، به موضوع انتخابات رياست‌جمهوري پرداخته و گفته است: «براي انتخابات يك مدل طراحي كرديم كه ۴ مرحله دارد. در اين مدل، دورنماي ما براي انتخابات ۱۴۰۰ اين است كه حتي‌الامكان به يك وفاق و نقطه مشترك با دوستان انقلابي خود برسيم. البته اين وفاق به هر قيمتي شكل نخواهد گرفت و اصول ما، خطوط قرمز ما هستند. حفظ اصول از واجبات است. طبق اين مدل، در مرحله اول بنا بر اين است كه حداقل يكديگر را تخريب نكنيم، مرحله دوم اين است كه در رابطه با گفتمان، به‌ طور مشترك كار كنيم و برمبناي گفتمان، شاخص‌هاي مشترك تعريف كنيم. در مرحله سوم نيز براي مبناي شاخص‌هاي مشترك، به سمت حداكثري‌سازي اشتراكات ليست در انتخابات شوراي شهر و نزديك كردن سبد نامزدها در انتخابات رياست‌جمهوري حركت كنيم. مرحله آخر نيز رسيدن به ليست واحد و نامزد واحد است‌.» صادق محصولي البته درحالي گفته مرحله اول عدم تخريب است كه اصولگرايان طي هفته‌هاي اخير، موضع‌گيري‌هاي تندي عليه يكديگر داشته و به نظر مي‌رسد چندان نمي‌توانند در اين مسير ثابت‌قدم باشند؛ وضعيتي كه البته به‌نحوي همه اصولگرايان را دربر مي‌گيرد اما بي‌راه نيست اگر بگوييم پايداري‌ها سرآمدند.
مصداق اصلح

هرگاه صحبت از انتخابات است، پايداري‌ها بر مفهومي خاص تاكيد مي‌كنند. آنان مي‌گويند كه براي هر انتخابات بايد «اصلح» را نامزد كنند. محصولي اما در اين باره گفته است: «اصلحي كه قابليت راي‌آوري نداشته باشد، مورد پذيرش نيست، اما اين به اين معنا نيست كه براي ما نظرسازي شود، چون در سال ۸۴ هم گفتند كه احمدي‌نژاد در نظرسنجي‌ها 2، 3درصد راي دارد، اما در عمل راي آورد. وظيفه‌ ما اين است كه اصلح را به جامعه معرفي كنيم.» اينكه «كانديداي اصلح» پايداري براي انتخابات رياست‌جمهوري 1400 كيست، هنوز در هاله‌اي از ابهام است اما اظهارات‌شان نشان از اين دارد كه مخالف چه‌ كساني هستند. محصولي توضيح داده است: «تاكنون جلسات متعددي با افرادي كه در مظان نامزدي هستند و افراد موثر، داشته‌ايم. با افرادي همچون آقايان رييسي، جليلي، نيكزاد، فتاح، ضرغامي، رضايي و... جلسه داشته‌ايم. درخصوص آقاي قاليباف، به نظر ما كسي كه به تازگي رييس مجلس شده بهتر است كه براي رياست‌جمهوري هم اقدام نكند. مردم اكنون به اقدام انقلابي در مجلس اميد بسته‌اند و معطوف شدن ايشان به رياست‌جمهوري اين را زير سوال مي‌برد و مشكلاتي ايجاد مي‌شود. البته اين مطلب موضع ما قبل از انتخاب هيات رييسه مجلس هم بود.»
تا اينجا مشخص است كه پايداري‌ها مخالف كانديداتوري قاليباف هستند. البته سخنان محصولي به نوعي مي‌تواند نشان‌دهنده تمايل آنان به رييسي باشد اما در واقع در اين باره هنوز تصميم نگرفته و به قول محصولي منتظر شرايط هستند. او گفته است: «برداشت ما اين است كه جايگاه قوه قضاييه و مقننه خيلي مهم است اما قوه مجريه توانايي و ظرفيتي چندين برابر بيشتر از ساير قوا دارد. اين به معناي كاهش اهميت ساير قوا نيست، ولي كار و اختيار و قدرت و انتصاب‌هاي گسترده در دست قوه مجريه است. حتي اگر بهترين قانون‌ها را هم داشته باشيم، نتيجه بستگي به اجرايي شدن آنها توسط دولت دارد. پس بايد هزينه و فايده را حساب كرد. يكي از دلايلي كه هنوز افراد مدنظر خود را براي انتخابات ۱۴۰۰ معرفي نكرديم؛ اين است كه هنوز از نامزدي قطعي افراد براي انتخابات مطمئن نيستيم. انتخاب شخص به شرايط نيز بستگي دارد اما اين به معناي تحت تاثير پروپاگاندا قرار گرفتن نيست، بلكه بايد ببينيم در آن شرايط چه تكليفي داريم. شرايط انتخابات رياست‌جمهوري را نمي‌توان از الان با قطعيت مشخص كرد.» درمجموع با توجه به اظهارات مطرح شده مي‌توان گفت كه سيدابراهيم رييسي و سعيد جليلي از جمله افرادي هستند كه پايداري‌ها به آنان تمايل دارند. اين موضوع را آذر ماه گذشته سيدحسين نقوي حسيني كه سال 92 رييس ستاد انتخاباتي سعيد جليلي بود و در مجالس هشتم، نهم و دهم ازجمله چهره‌هاي شاخص اصولگرا، تاييد كرده و گفته بود كه اگر رييسي نامزد شود پايداري‌ها ديگر كانديدايي را مطرح نخواهند كرد. به ‌گفته نقوي‌حسيني در همان زمان اگر رييسي نيايد، «آقاي جليلي نزديك‌ترين فرد به نامزد مورد اجماع در جريان اصولگرايي و رسيدن به كرسي رياست‌جمهوري است.» 
ورود به شرط اجماع
حالا اما ظاهرا جليلي شرايط را بررسي كرده و به اين نتيجه رسيده كه چندان ميان اصولگرايان طرفدار ندارد با ترديد به مساله كانديداتوري نگاه مي‌كند. نگاهي به كمپين‌هاي مجازي و گروه‌هاي تلگرامي اصولگرايان هم اين موضوع را تصديق مي‌كند. در برخي گروه‌هايي كه مشخصا متعلق به حاميان سعيد جليلي هستند، بعضا نظرسنجي‌هايي درباره ميزان اقبال كانديداهاي احتمالي منتشر مي‌شود كه حتي در اين كانال‌ها هم جليلي چندان حال و روز مساعدي ندارد. به ‌هر حال به تازگي نقوي‌حسيني درباره احتمال كانديداتوري سعيد جليلي به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «سعيد جليلي مدعي نامزدي نيست، اما مي‌گويد اگر اصولگرايان سر من به اجماع برسند، به انتخابات وارد خواهم شد؛ ولي اگر اجماع نباشد، او قصد ورود به انتخابات ندارد. اينكه گفته مي‌شود او براي مجلس وارد خواهد شد و قاليباف به انتخابات رياست‌جمهوري مي‌رود و حرف‌هايي از اين دست، صحبت‌هايي است كه در جلسات غيررسمي مطرح مي‌شود و هيچ مصوبه رسمي براي آن وجود ندارد و صرفا بين نخبگان اين جريانات مطرح شده است.»
بر اين اساس باتوجه به رابطه نزديك نقوي‌حسيني و سعي جليلي به نظر مي‌رسد او چندان تمايلي براي ورود به انتخابات ندارد و ترجيح مي‌دهد زماني وارد ميدان شود كه همه يك‌صدا حامي او باشد كه البته اين احتمالي بعيد است. بماند كه احتمال محتمل آن است كه جليلي و نزديكانش سعي دارند با اين ادبيات، به‌ نوعي بازارگرمي كنند. ناصر ايماني، روزنامه‌نگار اصولگرا گفته است: «درمورد جليلي اولا اينكه سخت مي‌شود روي او اجماع كرد و احتمال پاييني دارد كه اكثر اصولگرايان بر سر او به نتيجه برسند و از طرفي ديگر من احتمال داوطلب شدن جليلي را ضعيف مي‌دانم و معتقدم راي بالايي در انتخابات ندارد و نامزد‌هاي ديگر امكان موفقيت بيشتري خواهند داشت.»
موضع‌گيري‌هاي پايداري‌ها اما در مجموع نشان مي‌دهد كه آنان همچنان در حال بررسي شرايطند و احتمالا زماني وارد ميدان تعيين مصداق كانديداتوري مي‌شوند كه بتوانند نفر برنده را تشخيص دهند. باتوجه به شرايط سياسي امروز هم فعلا براي صحبت در اين باره زود است. حسين كنعاني‌مقدم دبيركل حزب سبز و ازجمله سياستمداران اصولگرا با پيشينه نظامي درباره عملكرد جبهه پايداري در انتخابات رياست‌جمهوري سال آينده به باشگاه خبرنگاران جوان گفته است: «جبهه پايداري دنبال نامزد انتخاباتي خودش است و با علي لاريجاني و محمدباقر قاليباف حاضر به ائتلاف نبوده و در تلاش براي مطرح كردن خودش است، درنهايت بايد منتظر ماند و ديد چه كسي پيروز رقابت رياست‌جمهوري ۱۴۰۰ خواهد شد.»
 
عقب‌نشيني و پوزش‌خواهي ترقي از محمد
پس از آنكه سعيد محمد از فرماندهي قرارگاه خاتم كناره‌گيري كرد، شايعاتي منتشر شد مبني بر اينكه او بركنار شده است. اما هيچ‌يك از مقام‌هاي رسمي به اين موضوع واكنشي نشان نداد و تنها سعيد محمد با انتشار متن استعفاي خود به نوعي اين شايعات را تكذيب كرد. در ادامه اما حميدرضا ترقي از اعضاي ارشد حزب موتلفه اسلامي در مصاحبه‌اي با ايسنا اعلام كرد كه سعيد محمد بركنار شده؛ آن‌هم به ‌خاطر تخلفاتي كه در قرارگاه مرتكب شده و فراتر از اين، به دليل همين تخلفات احتمالا ازسوي شوراي نگهبان رد صلاحيت خواهد شد. كمتر از 24 ساعت بعد اما مطابق انتظار سعيد محمد به اين ادعا واكنش نشان داد و ضمن تكذيب آن، بار ديگر تاكيد كرد براي پرهيز از شائبه‌هايي پيرامون عملكرد سپاه از سمت خود كناره‌گيري كرده است. ترقي اما ابتدا مدعي شد كه سخنانش تحريف شده است. ايسنا اما اين ادعاي ترقي را نپذيرفت و اعلام كرد كه فايل صوتي سخنان ترقي موجود است. واكنشي كه ترقي را ناچار به عقب‌نشيني و البته عذرخواهي از سعيد محمد كرد. ترقي در مصاحبه ديگري به ايسنا گفت: «من براساس تحليلي كه از برخي رخدادهاي خبري مشاهده كردم مثل تغيير مديريت قرارگاه خاتم‌الانبيا و سپس استعفاي جناب آقاي سعيد محمد، چنين برداشتي را مطرح كردم. اما عناويني كه بعضي از خبرگزاري‌ها براي بازنشر اين خبر استفاده كرده بودند با محتواي خبر ايسنا و اظهارات بنده كاملا مغايرت داشت.» عضو شوراي مركزي حزب موتلفه اسلامي با بيان اينكه اين مسائل در دوران رقابت‌هاي انتخاباتي يك مساله ساري و جاري است، ادامه داد: «معمولا وقتي پاي نامزدها به مناظرات تلويزيوني كشيده مي‌شود، ممكن است اين سوال و جواب‌ها و ابهامات را مطرح كنند و طبيعتا قضاوت آن با مردم عزيز و هوشمند است.» اظهارنظري كه شايد كمي با آنچه ترقي در جمله نخست گفت، متفاوت باشد و او انگار سعي كرده همچنان به‌طور تلويحي بر موضع اوليه خود پافشاري كند.