۶ میلیارد دلار برای حمایت از شرکت‌های برتر

گام بزرگ وزارت صمت برای تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی 6 میلیارد دلار برای حمایت از شرکت‌های برتر در راستای اجرای سیاست‌های جدید وزارت صمت با هدف توسعه تولید و هدایت سرمایه‌ها به بخش تولید، تفاهم‌نامه‌های وزارت صمت با پنج شرکت‌ برتر تولیدی با ارزش بیش از شش میلیارد دلار با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت منعقد شد.
در گام نخست اجرای طرح «اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر» که به ابتکار وزارت صمت اجرا می‌شود، تفاهم‌نامه‌های همکاری بین وزارت صمت و پنج شرکت از بین شرکت‌های برتر تولیدی شامل شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو، شیرین‌عسل، آلومینیوم المهدی، نفت سپاهان و ماشین‌سازی اراک منعقد شد.
این تفاهم‌نامه‌ها شامل 62 پروژه در زمینه معدن و صنایع معدنی، صنایع غذایی، ماشین‌سازی و صنایع پالایشگاهی است و هدف از تنظیم و امضای آنها ایجاد امنیت سرمایه‌گذاری و تشویق بنگاه‌ها برای توسعه و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی با تکیه بر توانمندی‌های داخلی است.
در آیین امضای تفاهم‌نامه‌های توسعه سرمایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر در حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون قضائی دادستانی کل کشور، استانداران، نمایندگان مجلس، فعالان اقتصادی و نمایندگان بخش خصوصی و مدیران پنج شرکت امضاکننده حضور داشتند.

هزار هزار میلیارد تومان فرصت‌های سرمایه‌گذاری بخش صمت در 1400
وزیر صنعت، معدن و تجارت در آیین امضای تفاهم‌نامه‌های توسعه سرمایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی، از احصاء هزار هزار میلیارد تومان فرصت‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعت، معدن و تجارت در سال آینده خبر داد.
علیرضا رزم‌حسینی با بیان این مطلب، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت چندین مأموریت دارد که یکی از مهمترین آنها جذب سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و اشتغال است.
وی با تأکید بر اینکه اگر می‌خواهیم کشوری قدرتمند باشیم باید اقتصاد قوی داشته باشیم، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب اسلامی به اقتصاد درون‌زا با نگاه به بیرون به منظور صادرات تأکید داشتند که وزارت صنعت، معدن و تجارت در همین راستا حرکت می‌کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در چارچوب برنامه‌های اقتصاد مقاومتی می‌خواهیم از شرکت‌های توانمند برای توسعه سرمایه‌گذاری، افزایش تولید و اشتغال استفاده کنیم که در این راستا یک‌صد شرکت برتر معرفی شده است.
رزم‌حسینی با اشاره به امضاء تفاهم‌نامه‌ها با پنج شرکت از میان این یک‌صد شرکت در نخستین گام با حضور ارکان حکومتی، تصریح کرد: رؤسای دادگستری، استانداران، نمایندگان مجلس از پنج استان محل استقرار این شرکت‌ها در کنار معاون قضائی دادستان کشور در این آیین حضور داشتند که نشانگر نقش و جایگاه حائز اهمیت ارکان حکومتی در اجرای طرح اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر است.
وی همچنین اضافه کرد: در نخستین گام از اجرای طرح اقتصاد مقاومتی تفاهم‌نامه‌های وزارت صمت با پنج شرکت برتر به ارزش بیش از ۱۵۲ هزار میلیارد تومان در قالب ۶۲ پروژه منعقد شد.
وزیر صمت با تأکید بر اینکه باید فضا را به سمت ایجاد اشتغال ببریم، بیان کرد: بر اساس آمار بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در کشور وجود دارد و باید این نقدینگی به سمت اشتغال، تولید و ارزش افزوده بالاتر برای توسعه کشور هدایت شود.
وی تکمیل زنجیره‌های تولید را از اولویت‌های وزارتخانه در راستای جذب این نقدینگی‌ها دانست و گفت: در زنجیره تأمین رشته‌های فولاد، صنایع پتروشیمی، آلومینیوم، خودرو، پوشاک، مواد غذایی، قطعه‌سازی، لوازم خانگی، شیرینی و شکلات و... برنامه‌های توسعه‌ای داریم و هزار هزار میلیارد تومان فرصت‌های سرمایه‌گذاری را سال آینده احصاء می‌كنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین از رسانه‌ها خواست که با انعکاس مطلوب دستاوردهای حوزه تولید و اشتغال به ایجاد امیدآفرینی در جامعه، جذب سرمایه‌گذاری و ارتقاء تولید کمک كنند.
اجرای سیاست‌های نوین تأمین مالی و سرمایه‌گذاری با حضور  رزم‌حسینی در وزارت  صمت
معاون طرح و برنامه وزارت صمت نیز در این آیین ضمن تشریح طرح «اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر» بیان کرد: با حضور علیرضا رزم‌حسینی در وزارت صنعت، معدن و تجارت نگاه نوینی را در تأمین منابع مالی و سرمایه‌گذاری در کشور پیاده‌سازی می‌کنیم.
سعید زرندی تصریح کرد: جهت‌گیری جدی ما توسعه سرمایه‌گذاری در کشور و افزایش سرمایه‌گذاری برای آینده مناسب ایران است. وی تکمیل زنجیره ارزش و جلوگیری از خام‌فروشی را از جمله تدابیر و سیاست‌گذاری‌های جدی وزارت صمت عنوان کرد و افزود: به دنبال بهبود تراز تجاری کشور از طریق جایگزینی واردات، ساخت داخل، ارتقای کیفیت، تنوع محصول و ورود به بازارهای جهانی هستیم.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت با تأکید بر اهمیت بنگاه‌های کوچک و متوسط و شرکت‌های بزرگ در کنار هم، اضافه کرد: تقویت بنگاه‌های کوچک و متوسط را با شکل‌گیری بنگاه‌های بزرگ اقتصادی دنبال می‌کنیم و این دو حوزه از هم قابل تفکیک نیستند.
زرندی تنظیم‌گری بنگاه‌های کوچک و متوسط با شبکه‌سازی بنگاه‌های بزرگ را یک ضرورت دانست و این موضوع را از برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد. وی همچنین با نگاهی به فعالیت دیگر کشورها در حوزه توسعه بنگاه‌های بزرگ، بیان کرد: رتبه‌بندی واحدها و بنگاه‌های صنعتی، معدنی و تولیدی را در کشور اجرا و پیاده‌سازی می‌کنیم.
معاون طرح و برنامه وزارت صمت، افزود: از میان ۱۲ هزار بنگاه اقتصادی با اشتغال بیش از ۱۰ نفر، براساس شاخص‌های مختلف مانند اشتغال، صادرات و ارزش افزوده صد شرکت برتر شناسایی و انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۳۹ شرکت در بخش پالایشگاهی، پتروشیمی و شیمیایی، ۲۱ شرکت در حوزه غیرفلزی، ۲۰ بنگاه در حوزه معدن و صنایع معدنی و ۲۰ بنگاه نیز در بخش ماشین‌سازی و نیرومحرکه فعالیت دارند.
زرندی با بیان اینکه فرصت‌های سرمایه‌گذاری به این صد شرکت معرفی شده است، گفت: ۲۳ شرکت از میان این شرکت‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های جدید اعلام آمادگی كردند و ۸۰ پروژه با حجم سرمایه‌گذاری ۲۴۰ هزار میلیارد تومان از سوی آنان پیشنهاد شد.
تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با تثبیت رویکرد جدید وزارت صمت
استاندار هرمزگان نیز در حاشیه این آیین با اشاره به تغییرات صورت‌گرفته در تدابیر و سیاست‌های وزارت صمت در دوره جدید گفت: چابک‌سازی وزارتخانه، افزایش اختیارات استان‌ها و ابتکارات وزارت صمت در افزایش هماهنگی دستگاه‌های نظارتی و اجرائی با بخش خصوصی منجر به تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد شد.
فریدون همتی افزود: شیوه جدید تأمین منابع و توسعه سرمایه‌گذاری وزارت صمت که با هم‌افزایی سایر دستگاه‌ها به‌ویژه وزارت کشور همراه بوده است، شرکت‌های برتر کشور را در مسیر تولید و اشتغال بیشتر و خنثی‌سازی تحریم‌ها قرار داده است.
وی با اشاره به ضرورت‌های ویژه تقابل با جنگ اقتصادی تحمیلی دشمنان، تصریح کرد: با ضوابط، اختیارات و مقررات مربوط به شرایط عادی، امکان مدیریت شرایط تحمیلی غیر عادی وجود ندارد و سیاست‌گذاری‌های جدید وزارت صمت در افزایش اختیارات استان‌ها و هماهنگی مجموعه‌های نظارتی و اجرائی و البته القای احساس واقعی حمایت از بخش خصوصی، تناسب هرچه بیشتر شرایط مدیریتی کشور با وضعیت جنگ اقتصادی را در پی خواهد داشت.
استاندار هرمزگان با اشاره به وجود برخی ضوابط و مقررات دست‌وپاگیر که موجب فرار سرمایه‌گذاران داخلی کشور شده است، خاطر نشان کرد: تمرکزگرایی شدیدی که اتلاف و وقت و سرمایه صاحبان سرمایه را در پی داشت، با تدابیر نوین وزارت صمت، تزریق روحیه نشاط و امید به جامعه تولید و تجارت را منجر خواهد شد و به‌عنوان نخستین دستاورد، بازسازی اعتماد سرمایه‌گذاران داخلی را به همراه خواهد داشت.
همتی با اشاره به تأکیدات وزیر کشور در راستای هماهنگی کامل استانداران با سیاست‌گذاری‌های وزارت صمت، افزود: توزیع منابع و اعتبارات و تسهیلات در کشور می‌بایست بر مبنای اسناد آمایش سرزمینی و متناسب با استعداد، قابلیت‌ها و پتانسیل‌های مناطق مختلف باشد تا توسعه متوازن و موفقیت هر چه بیشتر طرح‌های توسعه سرمایه‌گذاری مانند توسعه سرمایه‌گذاری اقتصاد مقاومتی با شرکت‌های برتر که به ابتکار وزارت صمت گام نخست آن برداشته شده است را شاهد باشیم.
گفتنی است که وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای سیاست توسعه متوازن تولید و صنایع و معادن در کشور و ایجاد فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری، اقدام به شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و معرفی آن‌ها به صد شرکت تولیدی برتر کرده است و دوشنبه 25 اسفند، در مرحله اول اجرای این طرح، تفاهم همکاری با حضور پنج شرکت در قالب 62 پروژه و با سرمایه‌گذاری بالغ ‌بر 152 هزار میلیارد تومان، مبادله شد تا نقطه آغازی برای ایجاد یک تحول بزرگ در جهت توسعه سرمایه‌گذاری و حمایت از کالای ایرانی باشد.
این اقدام وزارت صمت در راستای حمایت از سرمایه‌گذاران برتر و ارتقاء امنیت سرمایه‌گذاری در کشور صورت گرفته است و موجب ایجاد هزاران فرصت شغلی، افزایش ارزش افزوده و توسعه صادرات در کشور خواهد شد.
اجرای این طرح علاوه بر تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با هدف تاب‌آوری اقتصادی و افزایش کیفیت و تنوع در محصول، موجب جایگزینی واردات و بهبود تراز تجاری کشور، توسعه نوآوری و کارآفرینی فناورانه، تکمیل زنجیره ارزشی و جلوگیری از خام‌فروشی و رشد اقتصادی، بهبود وضعیت معیشتی و امیدآفرینی در جامعه خواهد بود.