سال آینده سال پیروزی های بزرگ است


رئیس جمهور با تاکید بر اینکه تاخیر در برداشتن تحریم خیانت است عنوان کرد: امروز اگر هر جناح فرد و گروهی حتی اگر یک ساعت به هر دلیلی که امروز فقط دلیل آن انتخابات ۱۴۰۰ است در برداشته شدن تحریم ها سنگ اندازی کند این کار یک خیانت بزرگ به تاریخ و ملت ایران است و این ننگ ابدی برای آن جناح و فرد باقی خواهد ماند.

به گزارش ایسنا، حسن روحانی در پایان آخرین جلسه هیات دولت در سال ۱۳۹۹ در جمع خبرنگاران و اعضای کابینه اظهار کرد: امروز شرایط برای شکسته شدن تحریم از هر زمان دیگری آماده تر است. آمریکایی ها به صراحت بارها اعلام کردند که مسیر دولت قبل غلط بوده و فشار حداکثری شکست خورده است و بیان کردند که می خواهیم به مسیر تعهد و برجام برگردیم؛ البته گفتن تنها برای ما کافی نیست و ما منتظر عمل هستیم.

وی با بیان اینکه مردم کاملا در جریان امور هستند و می دانند این حرفها یعنی چه افزود: تحریم یعنی تضییع حقوق مردم و امیدواریم اقلیتی که به دنبال سنگ اندازی در این راه هستند توبه کنند و از این کار خود دست بردارند. شب عید ۱۴۰۰ است و عیدی که به مردم می دهند این است که دست از تخریب بردارند و اگر بردارند دولت هم بلد است و هم قادر است و هم می تواند به خوبی این تحریم را پایان دهد و این نکته مهمی است که بر آن تاکید دارم.

وی با اشاره به این که سال آینده کار بسیار مهمی داریم بیان کرد: این کار مهم که همه باید برای آن دست به دست هم بدهیم انتخابات باشکوه در سال ۱۴۰۰ است و همه بدانیم که این انتخابات باشکوه تضمینی برای انقلاب ما ، راه ما و کشور ما خواهد بود. و ان شاءالله سال آینده سال مبارکی برای همه کسانی که تلاش کرده اند از جمله خبرنگاران عزیز و صدا و سیما باشد.

رئیس جمهور در بخش دیگری از صحبتهای خود به کسانی که در سیاست خارجی با ایران می جنگیدند اشاره کرد و گفت: ما در این سه سال جنگ اقتصادی از لحاظ سیاسی و سیاست خارجی موفقیت های بسیار بزرگی داشتیم. روز ۳۰ شهریور ۹۹ روز مهمی برای تاریخ ما و روز شکست آمریکا در سازمان ملل برای طرح معروف به اسنپ بک بود و یا روز ۲۷ مهر روز بسیار بزرگی برای ما یعنی پایان تحریم تسلیحاتی بود.

وی اضافه کرد: در بهمن امسال هم ما در دادگاه لاهه موفقیت بزرگی به دست آوردیم و دادگاه صلاحیت خود را برای رسیدگی به دعوای که ما علیه آمریکا مطرح کردیم تایید کرد. پیروزی که ما در لاهه در سال ۱۹۵۱ (۱۳۳۰) داشتیم دو بار در طول این چند سال تکرار کردیم و اینها نشان می دهد که در بخش سیاسی و حقوقی کار عظیمی به ثمر رساندیم و باید از همه عزیزانی که در این زمینه تلاش کردند تشکر کنیم.

روحانی با بیان اینکه سال ۹۹ در مجموع سال سختی بود اظهار کرد: امیدواریم سال آینده شاهد پیروزیهای بزرگتری باشیم. ما باید از همه عزیزانی که برای مبارزه با کرونا جان عزیز خود را از دست دادند سپاسگزار باشیم. از کادر درمان ۲۷۷ نفر از عزیزان در این راه جان سپردند و حدود ۶۱ هزار نفر از مردم عزیز ما جان خود را از دست دادند که باید به روان پاکشان درود بفرستیم و به خانواده عزیزشان تسلیت بگوییم.

وی ادامه داد: امیدواریم سال آینده سال بهتری باشد. سال آینده سال آستانه قرن پانزدهم، سال آستانه مهار کرونا، سال آستانه پیروزی قاطع ملت ایران در برابر جنگ اقتصادی و ان شاءالله سال آستانه یک حرکت خوب اقتصادی و رونق و جهش تولید خواهد بود. رئیس دولت دوازدهم در ادامه یادآور شد: در موضوع کرونا ملت ما با فرهنگ بلند و اطاعت از دستورات دینی و علمی و پزشکی و هماهنگی و کمکهای مومنانه با وجود این که در تحریم و فشار اقتصادی بودیم بحمدلله سال خوبی را پشت سر گذاشتند. شاید اگر کشورمان را با دیگر کشورها در مبارزه با کرونا مقایسه کنیم نمره خوب و قابل قبولی داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: ما ۶۱ جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا و ۴۸۳ مصوبه داشتیم که همه مصوبات ما اجرا شده و آخرین مصوبات مربوط به ایام عید است که امیدواریم این یکی و دو مصوبه هم کامل اجرا شود. در این زمینه در استان های مختلف همه فعالیت کردند و قرارگاه هایی در این زمینه تشکیل شد که باید از همه آنها و همه کسانی که به صحنه آمدند از جمله وزارت بهداشت و کادر درمانمان که در خط مقدم بودند تشکر کنیم. در این موضوع همه از بخش اقتصادی دولت گرفته تا نیروهای مسلح و همه مردم پشتیبانی و تلاش کردند. رییس جمهور گفت: در کرونا همه کشورها دچار مشکل اقتصادی ، فرهنگی و اجتماعی شدند این پاندمی یک پاندمی نبود که تنها سلامت را مورد حمله قرار دهد شغل ، کسب و کار ، اقتصاد، زندگی ، رفت وآمد خانوادگی مردم و مدارس و دانشگاه ها همه از طریق این ویروس مورد تهدید و حمله قرار گرفتند و البته برای هر یک از اینها برنامه ریزی های خوبی انجام گرفت.

روحانی افزود: ما می دانستیم که در برابر این کووید ۱۹ کسی ما را یاری نخواهد کرد و اگر بخواهیم برویم از کشوری ماسک بخریم ماسک و ونتیلاتور و تجهیزات پزشکی به ما نخواهند داد و حتی در واکسن می دانستیم که مشکلات فراوانی در نقل و انتقالات پول وجود دارد. اما همه این کارها انجام گرفت. ما نسبت به مردم عزیزمان که در فشار بودند هم وام یک میلیون تومانی دادیم و هم بدهی های مردم در آب، برق و مسائل بانکی را امهال کردیم. رئیس شورای عالی امنیت ملی با اشاره به تحریم و جنگ اقتصادی علیه ایران خاطر نشان کرد: از سال ۹۷ بحث ما دیگر تحریم نبود بلکه ما وارد یک جنگ اقتصادی شدیم که دشمنان برنامه ریزی کرده بودند و در این جنگ اقتصادی مثل جنگ هشت ساله تنها بودیم اما ملت ایران در این سه سال هم مانند آن ۸ سال با همه توان ایستادگی کرد. وی اضافه کرد: الان در همه کشورها به استثنای چند کشور شاهد رشد منفی اقتصادی هستیم. متوسط رشد اقتصادی در جهان منفی ۳.۴ است و حتی در بعضی کشورها از منفی ۵ تا منفی ۱۰ هم رسیده است. رشد ما هم در سه ماه اول امسال منفی بود اما تلاش بسیار خوبی در سه ماه دوم و سوم انجام شد و نتیجه نه ماه رشد ما مثبت شد و الان مثبت ۲.۲ است که این رشد قابل قبولی در شرایط تحریم و کرونا است و از افتخارات ملت و تولیدگران و تیم اقتصادی دولت به حساب می آید.

رئیس جمهور تاکید کرد: البته یک عدهای شرایط جنگ را در نظر نمیگیرند و میگویند در آنجا اینطور شد و اینجا اینطور شد، هزار تا کار مثبت انجام میگیرد ولی یک جایی هم نقطه ضعفی پیش میآید که همان نقطه ضعف و مشکل را بزرگ میکنند. سیاه نمایی از گناهان بسیار بد و زشت در شرایط جنگ در برابر دشمن است. در جنگ در برابر دشمن همه ما باید متحد باشیم و کنار هم بایستیم نه اینکه نقطه ظعف کوچکی پیدا کنیم و آن را بزرگ و ترویج کنیم و مرتب بر زبان بیاوریم.