عفو، بدون تبعیض

نام 12 محکوم امنیتی کُرد در میان عفو‌شدگان اخیر وجود دارد عفو، بدون تبعیض وحیده کریمی: صد محکوم امنیتی به‌تازگی مشمول عفو رهبری قرار گرفته‌اند که در میان آنها نام محکومان امنیتی کُرد نیز به چشم می‌خورد.
هشتم فروردین خبر آمد که در آستانه سالروز ولادت حضرت ولیعصر‌ (عج) و سالروز جمهوری اسلامی ایران، رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات هزار‌و ۸۴۹ نفر از محكومان محاكم عمومی و انقلاب، سازمان قضائی نیروهای مسلح و تعزیرات حكومتی موافقت كرده‌اند. در بین این محکومان، نام صد محکوم امنیتی نیز قرار داشت که باعث اهمیت دوچندان خبر شد.
محکومان امنیتی کُرد معمولا از وجود تبعیض در رسیدگی قضائی و قرار‌نگرفتن در فهرست عفو‌شدگان به مناسبت‌های مختلف گلایه داشته‌اند که با توجه به رویه دستگاه قضا در دوران تحول، دیدن نام زندانیان کُرد در میان عفوشدگان دیگر عجیب و غیرمنتظره نیست و بر اساس آنچه‌ «شرق» از فهرست اسامی عفوشدگان به دست آورده، حداقل 12 محکوم کُرد مانند سایر محکومان امنیتی، مشمول عیدانه دستگاه قضا شده‌اند.
شهاب‌الدین نظری‌خوراسگانی یکی از فعالان سیاسی و مدنی است که با حکم قطعی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بود. حکم یک سال حبس تعزیری شهاب نظری در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران از سوی قاضی مقیسه صادر شده بود و با وجود اعتراض این فعال سیاسی به حکم صادرشده، عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران تأیید شد که اکنون مشمول عفو قرار گرفته است.

امید اسدی، دیگر محکوم امنیتی کُرد نیز که به اتهام «عضویت در احزاب کُرد مخالف نظام و تبلیغ به نفع گروهای مخالف نظام» تفهیم اتهام و سپس محکوم شده بود، جزء عفوشدگان است. اسدی از فعالان مدنی و کارگری است که ۳۰ مرداد ۹۷ از سوی نیروهای اطلاعات شهرستان کامیاران بازداشت شده‌ بود.  سیروان رحیمی، فعال مدنی و محیط‌زیستی اهل دهگلان، دیگر عفو‌شده روزهای اخیر نیز در اسفند سال 98 در دادگاه انقلاب سنندج از بابت اتهام «همکاری با یکی از احزاب مخالف نظام» به 13 ماه حبس تعزیری محکوم شد. سیروان رحیمی در تاریخ ششم مهر ۱۳۹۸ به دست نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به بازداشتگاه منتقل شده بود که در نهایت اسفند همان سال، پس از اتمام مراحل بازجویی، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد، اما تیر 99 برای اجرای حکم که در دادگاه تجدید‌نظر تأیید شده بود، راهی زندان شد. سیدفایق یوسفی نیز که به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق انتشار اعلامیه به 10 ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، مورد عفو قرار گرفته است.
افشار فتحی، از اهالی توابع شهرستان سنندج نیز در شهریور ٩٨ در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به ریاست قاضی سعیدی بابت اتهامات اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام و تبلیغ علیه نظام، مجموعا به شش سال حبس تعزیری محکوم شد. فتحی در دادگاه تجدیدنظر استان کردستان از اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام تبرئه و حکم یک سال حبس وی به اتهام تبلیغ علیه نظام تأیید شد. او در مهر 99 برای تحمل کیفر راهی زندان شده بود. بهمن رحیمی نیز به اتهام تبلیغ علیه نظام به سه سال و شش ماه حبس محکوم شده بود که اکنون مشمول عفو رهبری قرار گرفته است. ابوبکر احمدی، اکام مری، فرشاد امیرحسینی، آرام ابراهیمیان‌دوست، امید کرمی، افشار فتحی و اقبال دستوانه دیگر محکومان امنیتی کُرد هستند که نامشان در فهرست عفو‌شدگان قرار دارد.
تأثیر  مثبت  اقدامات  رئیسی  در  مناطق  کردنشین
عفو بدون تبعیض، یکی از مهم‌ترین نمادهای برقراری عدالت است و قرار‌گرفتن اسامی محکومان امنیتی اقوام مختلف ایرانی نشان از تسری رأفت اسلامی به همه شهروندان فارغ از تفاوت در محل زندگی، زبان مادری یا حتی دین و مذهب دارد.
ماموستا امامی، امام‌جمعه مهاباد، در گفت‌وگو با «شرق» با استقبال از عفو محکومان امنیتی کُرد گفت: اقدامات دستگاه قضا بعد از روی‌ کار آمدن آیت‌الله ‌رئیسی پیامدهای مثبت بسیاری در منطقه کرد‌نشین داشته است؛ چه اقدامات اقتصادی ایشان که سبب حمایت از تولید شده و چه اقدامات سیاسی که عفو و تخفیف مجازات را برای زندانیان‌ کُرد به همراه داشته است؛ از‌این‌رو اثرات مطلوب این اقدامات در داخل و خارج از کشور بازتاب بسیاری داشته است.
او ادامه داد: توجه به انتظارات مردم در رابطه با زندانیان اعتراضات آبان 98 و مواردی از این دست، بسیار مطلوب است و این اولین‌بار است که شاهد هستیم برخی از زندانیان امنیتی کُرد با پیشنهاد رئیس محترم قوه ‌قضائیه و موافقت مقام معظم رهبری مشمول عفو قرار گرفته‌اند. امام‌جمعه مهاباد توضیح داد: تا جایی که اطلاع دارم، 30 محکوم امنیتی کُرد مشمول عفو و تخفیف مجازات شده‌اند که در نوع خود بی‌سابقه بوده و سبب امیدواری و رضایت خاطر مردم کُرد شده است. اینکه زندانیان کُرد مانند سایر محکومان مورد رأفت اسلامی نظام مقدس جمهوری اسلامی قرار گیرند، سبب همدلی، رضایت، امیدواری و اتحاد بیشتر مردم می‌شود.
ماموستا امامی در پایان با تشکر از رهبر انقلاب برای موافقت با پیشنهاد رئیس قوه قضائیه برای عفو محکومان کُرد گفت: از اقدامات دستگاه قضا بسیار سپاسگزارم و امید دارم این روند ادامه داشته باشد و شاهد توفیقات روز‌افزون در قوه ‌قضائیه باشیم.
عفو  برخی  از محکومان  امنیتی کُرد برکات بسیاری با  خود  دارد
محمد‌امین راستی، امام‌جمعه موقت سنندج و قاضی دادگستری نیز در گفت‌وگو با «شرق» با ابراز خشنودی از عفو محکومان امنیتی کُرد گفت: اگر این خبر که محکومان امنیتی کُرد هم در فهرست عفو‌شدگان اخیر قرار دارند درست باشد، جای بسی خرسندی است. این تصمیم اقدامی عقلایی و مثبت است که برکات بسیاری با خود خواهد داشت.
او ادامه داد: قضاتی که در کردستان فعالیت می‌کنند، معتقدند مردمان کُرد از قانون‌مدارترین شهروندان ایرانی هستند. کردها بسیار بر تمکین از قانون تأکید دارند که سبب شده قضاتی که در این مناطق قضاوت می‌کنند، نگاه مثبتی به آنها داشته باشند.
راستی در پایان گفت: عفو زندانیان کُرد، به‌خصوص معترضان حوادث آبان و محکومان امنیتی، در اعتماد‌سازی در میان مردمان مناطق کردنشین تأثیر بسیاری خواهد داشت؛ زیرا می‌فهمند میان آنها و سایر شهروندان ایرانی تبعیضی وجود ندارد و کردها نیز مانند سایر ایرانیان مشمول عفو و رأفت اسلامی نظام قرار می‌گیرند.