چهره بازار ارز و طلا درسال 1400

گروه اقتصادی/ بازار ارز و طلا با ورود به سال 1400، چهره متفاوتی از خود نشان داده است. این بازارها تحت تأثیر عوامل بیرونی و آنچه در روابط بین‌الملل رخ می‌دهد، سمت و سوی متفاوتی از سال گذشته به خود گرفته‌اند.
درحالی که در سال گذشته تمام رکوردهای تاریخی قیمت ارز و طلا شکسته شد و در پنج ماه پایانی سال به سمت تعادل حرکت کرد، اما با آغاز سال جدید، این بازارها در انتظار اخبار خوش از دنیای سیاست، رو به کاهش گذاشته است، هرچند که همچنان نرخ‌هایی که درسال‌جاری روی تابلوی صرافان ثبت می‌شود، فاصله زیادی با اوایل سال گذشته دارد.
در نخستین روزهای سال‌جاری، همانند سال‌های گذشته قیمت انواع ارز و طلا با شتاب قابل توجهی رو به افزایش گذاشت تا جایی که در روز دهم فروردین ماه به اوج خود در سال جدید رسید، اما انتشار اخباری از توافق‌های ایران با غرب و شرق، روند حرکتی قیمت‌ها در این دو بازار را تغییر داد به طوری که قیمت‌ها افت قابل توجهی پیدا کرده است.
به اعتقاد کارشناسان، آینده بازار ارز و طلا به تحولاتی بستگی دارد که در آن‌سوی مرزها و در پشت میزهای مذاکره رقم می‌خورد. از یک‌سو، توافق بلندمدت ایران و چین به اعتقاد کارشناسان به دلیل سرمایه‌گذاری‌های ارزی در زیرساخت‌های ایران و همچنین فروش نفت می‌تواند باعث کاهش نرخ ارز و به دنبال آن طلا شود.

اما مهمتر از آن، خبرهایی است که از پیشرفت قابل ملاحظه مذاکرات برای احیای برجام درحال انجام است، اخباری که تأثیر روانی پررنگی روی تابلوی صرافان گذاشته است و انتظار می‌رود با انتشار خبر قطعی توافق، تأثیر ملموس‌تری داشته باشد. با این حال درصورتی که این توافقات در دوره زمانی بلندمدت‌تری به سرانجام برسد، بازار ارز و طلا به روند سابق خود بازخواهد گشت که البته در صورت حفظ شرایط موجود، نوسان کمتری نسبت به سال قبل خواهد داشت.
در مجموع بررسی قیمت‌ها از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته نشان می‌دهد که قیمت‌ها در بازار ارز برای دو ارز عمده دلار و یورو با رشد (کمتر از یک درصد) همراه شده است، ولی در مقابل نرخ‌ها در بازار طلا و سکه افت قابل توجهی نشان می‌دهد.
شمای بازار ارز
همانگونه که اشاره شد، از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته قیمت دلار و یورو تحت تأثیر تحولات سیاسی تغییرات زیادی داشته است، درحالی که این دو ارز عمده سال جدید را با رشد قیمتی آغاز کردند و تا روز دهم فروردین ماه این روند حفظ شد، اما از روز 11 فروردین دوباره عقبگرد کرده است.
بررسی قیمت دلار امریکا نشان می‌دهد که این ارز در سال گذشته با رشد 9 هزار و 60 تومانی، 60.7 درصد افزایش قیمت داشته است و از 14 هزار و 903 تومان درآخرین روز کاری سال 1398 به 23 هزار و 963 تومان در روز پایانی سال گذشته رسیده است. این درحالی است که در نخستین روز کاری سال‌جاری یعنی هفتم فروردین این ارز 24 هزار و 756 تومان قیمت خورد که در مدت کوتاهی به کانال 25 هزار تومان رسید و در روز دهم فروردین ماه نرخ 25 هزار و 254 تومان را تجربه کرد.
ولی همانگونه که اشاره شد، به دلیل اخباری که در دنیای سیاست منتشر شد، دوباره رو به نزول گذاشت و در روز 14 فروردین ماه دوباره به کانال 24 هزار تومان بازگشت، اما با این حال در روز گذشته نرخ دلار (تازمان تنظیم این گزارش) با رشد 134 تومانی به 24 هزار و 402 تومان رسید که نسبت به روز پایانی سال گذشته 439 تومان معادل 1.8 درصد افزایش نشان می‌دهد.
در این بازار نرخ یورو نیز با روند مشابهی همراه شده است. این ارز در سال گذشته 11 هزار و 379 تومان برابر با 67.3 درصد افزایش یافت و از 16 هزار و 903 تومان به 28 هزار و 282 تومان رسید.
یورو در نخستین روز کاری سال‌جاری نیز با رشد قابل توجهی به 28 هزار و 897 تومان رسید که در روز بعد کانال 29 هزار تومان را تجربه کرد به طوری که در روز 10 فروردین به 29 هزار و 689 تومان رسید. اما در روز 14 فروردین دوباره به کانال 28 تومان بازگشت. در روز گذشته نیز نرخ یورو 28 هزار و 597 تومان شد که 317 تومان رشد داشت. بدین ترتیب از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته یورو با رشد 315 تومانی 1.1 درصد افزایش قیمت را تجربه کرده است.
در حالی که درهم امارات درسال گذشته 57.9 درصد رشد درکارنامه خود ثبت کرده است، اما از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته افت قیمت داشته است. درآخرین روز کاری سال گذشته درهم به 6 هزار و 934 تومان رسید که این نرخ در روز دهم فروردین ماه به 7 هزار و 127 تومان هم رسید، اما از روز 11 فروردین روند نزولی خود را آغاز کرد تا جایی که در روز گذشته به 6 هزار و 890 تومان بازگشت که 29 تومان افت نشان می‌دهد. بدین ترتیب از ابتدای سال‌جاری تا روزگذشته درهم امارات با 44 تومان افت 63 صدم درصد کاهش یافته است.
روند قیمت‌ها در بازار طلا
برخلاف روند حرکتی ارزهای عمده بازار، قیمت‌ها در بازار سکه و طلا روند نزولی به خود گرفته است به طوری که از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته در بازار سکه قطعه‌های بزرگ‌تر بیش از 4 درصد و برای قطعات کوچکتر بیش از 2 درصد افت قیمت داشته است.
درحالی که درسال گذشته هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید با رسیدن از 6 میلیون و 28 هزار تومان به 11 میلیون و 240 هزار تومان 86.4 درصد افزایش یافته است، اما از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته این نوع از سکه 4.8 درصد افت قیمت را تجربه کرده است. در شرایطی که سکه تمام طرح جدید سال 1400 را با کانال قیمتی 11 میلیون آغاز کرده است در روز گذشته این نرخ به 10 میلیون و 692 هزارتومان رسید.
سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم نیز که در سال گذشته با رشد بیش از 5 میلیون تومانی 86.1 درصد رشد داشت از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته 4.3 درصد افت قیمت کرده است. این نوع از سکه در آخرین روز کاری سال گذشته 10 میلیون و 980 هزارتومان قیمت داشت که در روز گذشته به 10 میلیون و 500 هزار تومان رسیده است.
درخصوص نیم سکه نیز که با رشد 121 درصدی قیمت در سال گذشته یکی از رکوردداران افزایش نرخ بوده است و در پایان سال گذشته به 6 میلیون و 750 هزار تومان رسیده است در روز گذشته به 6 میلیون و 460 هزار تومان رسید که 4.2 درصد کمتر شده است.
از سوی دیگر ربع سکه به عنوان رکورددار بالاترین میزان افزایش قیمت در سال گذشته از ابتدای سال 1400 تا روز گذشته افت 2.6 درصدی را تجربه کرده است.
درسال گذشته ربع سکه با رشد از یک میلیون و750 هزار تومان به 4 میلیون و 270 هزار تومان 144 درصد رشد قیمت داشت، اما در روز گذشته نرخ این سکه به 4 میلیون و 156 هزار تومان رسیده است که 2.6 درصد کاهش نشان می‌دهد.
در بازار طلا نیز هرگرم طلای 18 عیار از ابتدای سال‌جاری تا روز گذشته افت 2.3 درصدی را تجربه کرده است. این نوع از طلا در سال گذشته از 602 هزار و 600 تومان به بیش از یک میلیون تومان رسید و بدین ترتیب 80.1 درصد رشد کرد، اما در سال‌جاری از یک میلیون و 83 هزار تومان در نخستین روز کاری سال در روز گذشته به یک میلیون و 60 هزار تومان رسید که 2.3 درصد افت نشان می‌دهد.