خطیب‌زاده اعلام کرد به سیگنال‌های مثبت و منفی دولت بایدن اهمیت نداده‌ایم

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اظهار کرد: ما نه به وعده‌ها و نه سیگنال‌های مثبت و منفی که از هنگام روی کار آمدن آقای بایدن مطرح شده اهمیت نداده‌ایم و آن چه که برای ما مهم است عمل واقعی آمریکاست.
به گزارش ایسنا، سعید خطیب زاده دوشنبه بعدازظهر در اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ که به خاطر رعایت مسائل کرونا در فضای باز و در میدان مشق وزارت خارجه برگزار شده بود در ارتباط با موضوع خرید واکسن کرونا از دیگر کشورها و مسائلی که در این زمینه مطرح است گفت: وزارت خارجه در بحبوحه فراگیری ویروس کرونا در روزهای ابتدایی سال ۱۳۹۹ نامه ای را به وزارت بهداشت و مقامات عالی رتبه نوشت و تمام موضوعات در مورد واکسن را مطرح کرد و ما در این مدت تمام تلاش خود را برای رفع موانع خارجی جهت واردات واکسن کرونا و مسائل مربوط به تولید مشترک انجام دادیم.
وی با بیان اینکه وزارت خارجه در این زمینه بدون نظر وزارت بهداشت و شورای عالی کار نمی کند و آنها هر چیزی که از ما خواسته اند را انجام داده ایم، گفت: همانطور که می‌دانید سال گذشته آقای ظریف در جریان سفر به مسکو درخواست صادر کردن واکسن اسپوتنیک به ایران را مطرح کردند و تاکنون مقداری از آن وارد شده است که بیش از نیم میلیون دوز است. در مسیر تولید مشترک واکسن نیز همکاری هایی بین دو کشور در حال انجام است.
وی ادامه داد: با طرف های هندی و کوبایی نیز در این زمینه رایزنی هایی انجام شده است و در چند روز آینده از طریق کواکس واکسن وارد کشور می شود که بالغ بر ۲.۲ میلیون دوز است.

وی با بیان اینکه از چین نیز مقداری واکسن وارد کشور شده است ادامه داد: در جریان سفر اخیر وزیر خارجه چین به ایران بیش از نیم ساعت در جریان مذاکرات وزرای خارجه دو کشور در ارتباط با موضوع واکسن و تولید مشترک آن صحبت شده است. فکر می‌کنم طی هفته های آینده واردات واکسن از طریق روسیه و کواکس تسریع شود.
وی همچنین به موضوع خرید واکسن از هند نیز اشاره کرد و گفت: هندی ها به خاطر قوانین داخلی شان تا کنون واکسن ها را ارسال نکرده اند و امیدواریم که این مسئله نیز حل شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه در وین گفت: آنچه که فردا در وین برگزار می شود با کمیسیون های مشترک قبلی فرقی ندارد. در روز جمعه نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام به صورت مجازی برگزار شد و در روز سه شنبه ادامه این نشست به صورت حضوری در وین برگزار خواهد شد.
وی ادامه داد: نشست فصلی کمیسیون مشترک برجام قرار بود که در اسفند ماه برگزار شود ولی تاریخ آن نهایی نشد و در فروردین برگزار شد.
وی همچنین درمورد دستور کار نشست کمیسیون برجام گفت: دستور کار این جلسه رفع تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ایران یا چگونگی اجرای تعهدات برجامی از سوی طرف مقابل است.
وی ادامه داد: در آخرین نشست وزیران خارجه ایران و گروه ۱+۴ که به صورت مجازی برگزار شد در این زمینه نیز مفصل بحث و گفت‌وگو شده بود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست با ارائه توضیحاتی در ارتباط با سند همکاری های ۲۵ ساله ایران و چین و رایزنی های چند ساله ای که در این زمینه بین دو کشور صورت گرفته بود گفت: این سند حاوی هیچ قرارداد، هیچ رقم، هیچ حق انحصاری برای طرفین و هیچ تعهد مشخص برای دو طرف نیست.
وی همچنین با اشاره به برخی از شایعات در مورد این سند از جمله حضور نیروهای نظامی خارجی در ایران گفت: از اساس این مباحث اشتباه و غلط است چرا که چنین موضوعی مخالف قانون اساسی است و تعهدات ملی مان در برابر مردم است.
وی ادامه داد: در هر قراردادی که از این نقشه و سند راه بیرون بیاید مدت زمان و شرایط در خود قرارداد ذکر می شود.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با تاکید بر اینکه نفتکش کره ای توقیف شده در ایران آزاد نشده است، گفت: وزارت خارجه بنا به درخواست کره جنوبی و وزارت خارجه این کشور و با توجه به سوابق کاپیتان، کشتی و نفتکش توصیه هایی را در مورد این نفتکش به مقام قضایی ارائه کرده است و مقام قضایی با نظر مثبت در حال بررسی این موضوع است و باید منتظر تصمیم مقام قضایی در این زمینه بود.
وی همچنین در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفر نخست وزیر کره جنوبی به تهران نیز گفت: چنین درخواستی از سوی کره جنوبی مطرح شده و ما از این موضوع استقبال کرده ایم و در حال تعیین جزئیات فنی این سفر هستیم و به محض اینکه انجام این سفر نهایی و قطعی شد زمان آن را اعلام می کنیم.
وی ادامه داد: انتظار داریم که نخست وزیر کره در جریان سفر به ایران حامل راه حل های عملی برای چگونگی آزادسازی منابع مالی بلوکه شده ایران در این کشور باشد. متاسفانه این موضوع (پول‌های بلوکه شده ایران از سوی کره و عدم انجام اقدامات از سوی دولت کره برای آزادسازی آن) روابط دو جانبه را تحت تاثیر خود قرار داده است. در واقع روابط دو کشور گروگان بی عملی کره ای ها در این زمینه قرار گرفته است و امیدواریم نخست وزیر کره همراه با راه حل هایی برای حل این موضوع به تهران سفر کند و قطعا این سفر می تواند در ارتقای روابط دو کشور نیز موثر و تاثیرگذار باشد.
وی همچنین گفت: روند در مورد آزادسازی پول های بلوکه شده ایران همانطور که پیش از این گفته ام روند کندی است.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در مورد انتشار برخی از اخبار در ارتباط با آزاد شدن برخی از منابع مالی ایران در آستانه برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در روز سه شنبه، گفت: اساسا چنین چیزهایی که این طرف و آن طرف مطرح می شود در راستای انحراف از دستور کار این کمیسیون در روز سه شنبه است. همانطور که پیش از این گفته ام ما با کسی گفت‌وگو نکرده ایم و اقدامات جزئی را نیز نمی پذیریم. نشست فردا یک نشست فنی و حقوقی بین ایران و گروه ۱+۴ است و دستور جامع آن رفع جامع تحریم‌های آمریکا است و اگر بتوانیم به توافقی برسیم و کشورهای عضو بتوانند تعهد آمریکا را تضمین کنند مسیر باز می‌شود.
وی در بخش دیگری از صحبت های خود در این ارتباط ادامه داد: اینکه آمریکا و ۱+۴ چگونه به نتیجه می‌رسند موضوع ما نیست. موضوع ما کمیسیون مشترک برجام با دستور کار رفع جامع تحریم‌های آمریکا است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با حواشی سریال گاندو و اینکه آیا پخش این سریال با فشار وزارت خارجه و دولت متوقف شده است گفت: با نردبان دروغ نمی توان به بام حقیقت رسید.
وی افزود: تا مادامی که این سریال یک سریال پلیسی و تخیلی حساب می شود اصحاب هنر و رسانه و هنرمندانی که به هنر فاخر آگاهی دارند باید در مورد آن اظهار نظر می کردند ولی با توجه به اینکه سازندگان این سریال اصرار دارند که این سریال مبتنی بر اسناد است و دوست دارند از آن به عنوان مستند یاد کنند این موضوع را تاکید می کنم که اگر سندی در اختیار دارند به مراجع ذیربط ارجاع دهند و در غیر اینصورت دون شان نظام جمهوری اسلامی است که بر اساس سفارشی پروژه ای ساخته شود و تخریب یکی از ارکان حاکمیت ملی را هدف داشته باشد.
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه دیپلمات های جمهوری اسلامی ایران از فرزندان صادق، مظلوم و کوشای کشور هستند و پروژه های محفلی و سفارشی نمی تواند ارزش دیپلمات ها را کم کند، گفت: از سکوت مقامات صدا و سیما در ارتباط با این موضوع متوجه این موضوع می شویم که این دوستان این سریال را دون شان خود می دانند.
خطیب زاده افزود: اینکه سریال ۱۴ روز پخش شود و پس از اتمام تعطیلات چنین موضوعی مطرح شود که فشاری وارد شده جای سوال دارد، کسانی که با پول هنگفت سفارش این پروژه‌ها را می‌دهند حتما توان ادامه آن را داشته‌اند.
وی ادامه داد: هیچ فشاری از سوی دولت و وزارت خارجه نبوده است به جز چند اظهار نظر از جمله اظهار نظر من که در پاسخ به سوال شما مطرح شده است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین درمورد اخبار منتشر شده در ارتباط با اجازه هیئت دولت به وزارت خارجه مبنی بر اینکه می تواند بخشی از املاک سفارت ایران در آنکارا را به فروش برساند گفت: ایران در بسیاری از کشورها دارای ملک های بلااستفاده است. از اروپا و آسیای مرکزی گرفته تا حوزه قفقاز و ترکیه و دیگر مناطق.
وی ادامه داد: طبق قانون وزارت خارجه نمی تواند مستقلا تصمیمی در مورد این املاک بگیرد. هیات دولت باید در ارتباط با آن از جمله فروش‌شان تصمیم بگیرد و پول حاصل از فروش به خزانه واریز می شود. در مورد فروش برخی از املاک و زمین های بلااستفاده دولت به وزارت خارجه اجازه داده است و در مورد برخی چنین اجازه ای داده نشده است.
سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه گفته شده که باید تمام قراردادهای حاصل از نقشه راه و سند همکاری ایران و چین مورد تصویب مجلس قرار بگیرد، گفت: این نکته که همه قراردادهایی که از این نقشه راه به دست می آید باید ذیل تصمیم مجلس قرار بگیرد شاید نقطه دقیقی نباشد. ممکن است از این سند تعداد زیادی قرارداد برای بخش های خصوصی خارج شود.
وی ادامه داد: هر چیز حاکمیتی را مجلس می تواند با دقت نظارت کند و ارکان کشور نیز به نظرات مجلس پایبند هستند.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص مباحث مطرح شده در ارتباط با تشکیل کارگروه نظارت بر نقشه راه ۲۵ ساله ایران و چین در مجلس و نظر وزارت خارجه در این ارتباط، اظهار کرد: همانطور که پیش از این نیز تاکید کرده ام آنچه که بین ایران و چین امضا شده معاهده، پیمان و یا قرارداد و سند حقوقی الزام آور و تعهد آور نیست. وزارت خارجه مسئول اجرای سند همکاری جامع ایران و چین نیست، بلکه هماهنگ کننده برای اجرای آن است. در این سند نقش وزارتخانه ها و همکاری سه قوه دیده شده است و چیزی نیست که صرفا به وزارت خارجه مربوط شود. ما هماهنگ کننده جهت اجرا هستیم و همه از جمله مجلس باید در راستای محقق شدن و اجرایی شدن این سند راه کمک کنند.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه اولین نشست خبری خود در سال ۱۴۰۰ در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه پیشنهاد مشخص ایران در ارتباط با موضوع برجام با توجه به مسائل مطرح شده چیست؟ تاکید کرد: هیچ طرح گام به گامی از سوی ایران مطرح نبوده و ایران نیز هیچ طرح گام به گامی را نپذیرفته است.
وی ادامه داد: آنچه که ایران انجام می دهد در چارچوب مواضع قبلی است یعنی تاکید بر برداشتن همه تحریم هایی که ایالات متحده بعد از روی کار آمدن ترامپ ضد مردم ایران اعمال کرده است با عناوین مختلف . همه این تحریم ها باید برداشته شود. این منطق روشنی است و باید در مورد رفع آنها راستی آزمایی شود.
وی ادامه داد: در کمیسیون مشترک برجام در روز جمعه موضع ایران در این زمینه کاملا تبیین شد و ما از اینکه آمریکا مسیر غلط گذشته خود را اصلاح کند و به مسیر درست برگردد استقبال می کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در این نشست خبری با بیان اینکه هیچ گفت‌وگوی مستقیم و غیر مستقیمی با هیچ طرف آمریکایی در وین و در هیچ جای دیگر صورت نگرفته و نخواهد گرفت، تاکید کرد: مسیری که آمریکا باید طی کند و تحریم هایی که باید بردارد را در اختیار گروه ۱+۴ قرار می دهیم.
وی در همین راستا گفت: وزارت خارجه از تمام ارگان ها و نهادها در مورد تحریم هایی که باید برداشته شود استعلام کرده و مسائل فنی مرتبط با آنها را دریافت کرده است و در همین چارچوب گفت‌وگوهای فردا حقوقی و فنی است. همه تحریم های آمریکا علیه ایران معرفی می شود و ما تاکید داریم که همه این تحریم ها باید برداشته شود و مسیر راستی آزمایی در مورد آنها صورت بگیرد و ایران با گروه ۱+۴ در ارتباط با این موضوع گفت‌وگو خواهد کرد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین با بیان اینکه گروه ۱+۴ از ما خواسته چگونگی توقف اقدامات جبرانی مان را اعلام کنیم گفت: یک هیات فنی و حقوقی در این مذاکرات همراه آقای عراقچی حضور دارند تا در مورد مسائل فنی در نشست فردا رایزنی و گفت‌وگو شود. همانطور که پیش از این بارها گفته ایم مسیر روشن است. تحریم های آمریکا باید برداشته شود. در مورد آن راستی آزمایی شود و بعد از آن نیز ایران اقدامات خود را انجام می دهد.
وی در همین چارچوب تاکید کرد: به تعبیر دیگر چند گام مطرح نیست. ما فقط یک گام داریم. آن یک گام هم شامل برداشته شدن همه تحریم ها از سوی آمریکاست و ما نیز در مقابل اقداماتی را که باید انجام دهیم انجام خواهیم داد.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین بار دیگر در پاسخ به سوالی در ارتباط با اخبار منتشر شده در رسانه های کره‌ای مبنی بر اینکه نفتکش کره ای به زودی آزاد می شود گفت: دولت کره جنوبی درخواست های جدی از ما در این زمینه داشته است. از طرف دیگر با توجه به بررسی‌ها کاپیتان کشتی سو سابقه ای نداشته و همه بررسی‌ها در مسیر کمک به حل این موضوع بوده، ما پیشنهادات خودمان را با قوه قضائیه و مقام قضایی اعلام کرده ایم و مقام قضایی نیز تا به امروز با نظر مثبت به این موضوع پرداخته است و در نهایت باید منتظر تصمیم مقام قضایی باشیم. همانطور که پیش از این گفته ام وزارت خارجه توصیه های خودش را در این زمینه به قوه قضائیه اعلام کرده است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چگونه می توان مطمئن بود که چین به تعهداتش در سند ۲۵ ساله منعقد شده بین دو کشور عمل خواهد کرد گفت: ما در این نقشه راه تعهد یا قراردادی را نداریم بلکه همانطور که از اسم آن مشخص است یک نقشه راه است. از دل این نقشه راه می‌تواند قراردادهای زیادی خارج شود.