امکان نگارش متن توافق

نشست مشترک معاونان و وزیران خارجه ایران و ۱+۴ روز گذشته پس از یک ساعت و نیم پایان یافت.
به گزارش ایسنا، این نشست درباره چشم انداز بازگشت آمریکا به برجام و چگونگی اطمینان یافتن از اجرای کامل و موثر
برجام توسط تمامی طرف‌های برجام و نیز چگونگی ادامه مسیر انجام شد.
حاضرین در این نشست به بررسی روند گفت‌وگوها در روزهای گذشته پرداخته و گزارش گروه‌های کارشناسی در خصوص حوزه‌های تحریم و هسته‌ای را دریافت کردند.

در این نشست مقرر شد گفت‌وگوهای دو و چندجانبه و همچنین رایزنی‌های فنی در روزهای آینده ادامه یافته و در صورت نیاز کمیسیون مشترک بار دیگر تشکیل جلسه دهد.
مذاکرات ایران و ۱+۴ که با حضور غیرمستقیم هیئت آمریکایی انجام می‌شود از روز پنج‌شنبه هفته گذشته در گرند هتل وین آغاز شد و رایزنی‌ها به طور چند جانبه و دو جانبه و نیز در سطوح کارشناسی و سیاسی ادامه یافت. موضوعات در دو کارگروه هسته‌ای و تحریم‌ها دنبال می‌شوند.
گفتنی است که دیپلمات‌های اروپایی بین هیئت ایرانی و هیئت آمریکایی به ریاست رابرت مالی که نماینده ویژه رئیس جمهور آمریکا در این مذاکرات است، در حال آمد و شد هستند.
مقامات ایرانی اعلام کردند که در مذاکرات اخیر بر این مسئله تمرکز داشتند که لیستی از تحریم‌هایی که باید از سوی آمریکا برداشته شود تهیه و مورد توافق قرار گیرد.
>اظهارات مثبت عراقچی
سید عباس عراقچی بعد از نشست معاونان وزیران خارجه ایران و ۱+۴ گفت: امروز ما بعد از تقریبا سه روز که از کار کمیسیون مشترک گذشت، یک بار دیگر جلسه کمیسیون مشترک را تشکیل دادیم، برای بررسی روند پیشرفت بحث‌هایی که تا الان صورت گرفته، هم در حوزه رفع تحریم‌ها و هم در حوزه هسته‌ای.
وی ادامه داد: خوب ما گزارش کار کارگروه‌ها را مرور کردیم و بحث‌های خوبی هم در داخل کمیسیون مشترک صورت گرفت. به نظر می‌رسد که یک تفاهم جدیدی در حال شکل گرفتن است و اشتراک در هدف نهایی الان بین همه وجود دارد و مسیری هم که باید طی شود، مسیری است که الان یک مقدار شناخته‌شده‌تر است. البته این مسیر، مسیر آسانی نخواهد بود، اختلاف نظرها اینطور نیست که پایان یافته باشد، اختلاف نظرهایی بعضا جدی وجود دارد که باید طی مذاکرات بعدی کاهش پیدا کند.
معاون ظریف اظهار کرد: البته ما همانطور که بارها گفته‌ایم، اصلا علاقه‌مند به دنبال کردن مذاکرات فرسایشی و طولانی‌مدت نیستیم. در آن حدی که نیاز است که بحث‌ها واقعا باید روشن شود و گفته شود، طبیعتا مذاکرات ادامه پیدا خواهد کرد. ما فکر می‌کنیم که مذاکرات الان به مرحله‌ای رسیده است که طرف‌ها می‌توانند روی یک متن مشترک شروع به کار کنند. نگارش متن الان، حداقل در آن حوزه‌هایی که اشتراک نظر وجود دارد، می‌تواند شروع شود. عراقچی ادامه داد: به همین منظور هیئت ایرانی متون مورد نظر خودش را هم در حوزه هسته‌ای و هم در حوزه رفع تحریم‌ها آماده کرده و این را ارائه کرده به همه طرف‌های دیگر و به اعتقاد ما این متونی که ما معرفی کردیم می‌تواند مبنای مذاکرات و مبنای رسیدن به توافق نهایی باشد. نه اینکه لزوما توافق نهایی عینا متون ما خواهد بود، اما این متون مبنای مذاکره خواهند شد و در چارچوب این متون ما فکر می‌کنیم که رسیدن به یک توافق که خواسته‌های ایران را تامین کند و خواسته طرف مقابل را هم برای بازگشت ایران به تعهداتش در برجام تامین بکند، در این متون مسیر روشن است.
وی خاطرنشان کرد: به نظر ما زمان شروع نگارش متن، حداقل در مقداری که اشتراک نظر وجود دارد، فرارسیده است.
>پیشرفت انجام شده است
رئیس جلسه کمیسیون مشترک برجام نیز در پیامی توییتری به نشست شرکای برجام درباره احیای توافق هسته‌ای پرداخت. انریکه مورا معاون دبیر کل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا و رئیس جلسه کمیسیون مشترک برچام نوشت: پس از مذاکراتی سنگین یک ارزیابی از امور را در جلسه کمیسیون انجام دادیم. در کاری بسیار سخت، پیش رفت انجام شده است. حالا به فعالیت مفصل‌تری احتیاج داریم. مهم است که همه پایبند هدف‌های مشترک باشند، یعنی بازگشت آمریکا به برجام و اجرایی شدن کامل آن.
>مذاکرات وین ادامه می‌‌یابد
نماینده دائمی روسیه در سازمان‌های بین‌المللی حاضر در مذاکرات هسته‌ای در وین هم گفت، شرکت‌کنندگان در نشست کمیسیون مشترک JCPOA (برنامه جامع اقدام مشترک) تصمیم خود را پس از گفت‌وگوهای روز شنبه در ادامه مذاکرات در مورد توافق هسته‌ای ایران ابراز داشتند.
«میخائیل اولیانوف» نوشت: «حاضران در این مذاکرات رضایت خاطر از پیشرفت به دست آمده را ابراز و عزم خود را برای ادامه گفت‌وگوها برای تکمیل موفقیت آمیز روند گفتگوها ابراز داشتند.»