امروز دنیا پذیرفته که راهی جز توافق با ایران و لغو تحریم ها وجود ندارد

رئیس جمهوری روز گذشته با اشاره به برگزاری مذاکرات احیای برجام در وین، گفت: مذاکرت وین نشان‌دهنده قدرت بالای ایران است و امروز دنیا پذیرفته است که راهی جز توافق با ایران و لغو تحریم‌ها وجود ندارد و این یک موفقیت بزرگ برای ملت ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در دیدار رمضانی جمعی از فعالان اقتصادی، با بیان اینکه هدف از جنگ اقتصادی ترامپ علیه ملت ایران، فروپاشی کشور و سرنگون کردن نظام بود، اظهار کرد: امروز با مقاومت و ایستادگی ملت و رهنمودهای مقام معظم رهبری و تلاش‌های انجام شده، همه دنیا و خود امریکا به شکست جنگ اقتصادی اعتراف می‌کنند. رئیس جمهوری با بیان اینکه در شرایط سخت حاکم بر اقتصاد کشور، بخش اقتصاد در خط مقدم بوده و ایستادگی و مقاومت کرده است، گفت: اگر می‌خواهیم ایران ما پیشرفت کند باید جایگاه علمی و اقتصادی کشور را ارتقا بخشیم.
او با بیان اینکه در تمام تصمیم‌گیری‌های اقتصادی در دولت تدبیر و امید تأکید داشتم که نظر فعالان اقتصادی اخذ و در روند تصمیم‌گیری‌ها لحاظ شود، افزود: اگرچه اهمیت بهره‌گیری از علم روز در مدیریت اقتصادی اثبات شده است اما به هیچ‌وجه نمی‌توان از کنار اهمیت تجربه در ارتقای کیفیت مدیریت اقتصاد عبور کرد. روحانی با اشاره به اینکه در سال‌های پس از جنگ تحمیلی هشت‌ساله سابقه نداشته است که دولتی با شرایط رکود و تورم توأمان کار خود را آغاز کند، افزود: رشد اقتصادی منفی 7.4 و تورم 35 درصدی وضعیت بسیار سختی برای آغاز فعالیت دولت یازدهم ایجاد کرده بود و وقتی در برنامه‌های دولت برای 100 روزه اول وعده تک‌رقمی شدن تورم و مثبت شدن نرخ رشد اقتصادی را اعلام کردیم برخی دوستان معتقد بودند که این وعده‌ها قابل اجرا نیست.
رئیس جمهوری گفت: با تلاش‌های دولت از اواخر سال 93 تورم به مرز تک‌رقمی شدن رسید و در طول سال‌های 93 تا سه‌ماهه ابتدای سال 97 درحالی به‌طور متوسط شاهد تورمی 11.5 درصدی بودیم که در فاصله سال‌های 94 تا 96، نرخ تورم تک‌رقمی بود.

رئیس جمهوری در ادامه با قدردانی از حضور پررنگ و مؤثر بخش خصوصی در موفقیت‌های اقتصادی دولت یازدهم اظهار کرد: درحالی که در سال‌های 86 تا 92 نرخ اشتغال خالص کشور تقریباً صفر بود، در دولت یازدهم توانستیم به متوسط نرخ اشتغال خالص 700 هزار شغل در سال برسیم.
رئیس جمهوری کاهش یک‌باره و بی‌سابقه قیمت نفت در سال 1393 را از دیگر مشکلاتی که دولت تدبیر و امید در آغاز فعالیت خود با آن مواجه شد برشمرد و اضافه کرد: درحالی که در دولت قبل درآمدهای نفتی بین 119 تا 67 میلیارد دلار در سال‌های مختلف نوسان داشت در دولت تدبیر و امید هیچ‌گاه درآمدهای نفتی در یک سال از 67 میلیارد دلار بالاتر نبوده است.
روحانی حفظ جایگاه والا و شایسته کشور در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی، فناوری و سیاسی را لازمه رشد و پیشرفت کشور برشمرد و افزود: همه تلاش دولت تدبیر و امید این بود که جایگاه ایران را در منطقه و جهان بالاتر ببرد. اگرچه به غلط تصوری در دنیا وجود داشت که با ایران نمی‌شود مذاکره کرد و به نتیجه رسید، اما دولت تدبیر و امید این تصور را اصلاح کرد. رئیس جمهوری با بیان اینکه با آغاز مذاکرات هسته‌ای، جهان به این نتیجه رسید که می‌شود با ایران نیز مذاکره کرد و بر اساس گفت‌و‌گو به نتیجه رسید، تصریح کرد: ما هم باور داریم که باید مشکلاتمان را در داخل کشور حل کنیم اما همه باید بدانند که بدون رابطه با دنیا نمی‌توان پیشرفت کرد و نمی‌توان کشور را ساخت.
روحانی، اقتصاد مردمی دانش‌بنیان و صادرات‌محور را از پایه‌های اقتصاد مقاومتی برشمرد و اضافه کرد: اگر می‌خواهیم اقتصاد کشور پیشرفت کند نمی‌توانیم صرفاً بر بازار داخلی تکیه کنیم. تلاش برای خودکفایی مطلوب است اما بدون واردات و صادرات و تعامل با جهان نمی‌توان پیشرفت کرد. باید با لحاظ مزیت‌های نسبی، برخی کالاها را تولید، برخی را صادر و برخی را وارد کنیم.
رئیس جمهوری گفت: دولت تدبیر و امید از ابتدا یکی از محورهای توجه خود در عرصه اقتصاد را توسعه فعالیت‌ها و بنگاه‌های دانش‌بنیان قرار داد و تلاش کرد ارتباط صحیحی بین دانشگاه و عرصه تولید ایجاد کند و نتیجه این تلاش‌ها این بود که 55 شرکت فعال دانش‌بنیان در ابتدای دولت یازدهم امروز به بیش از 6 هزار شرکت فعال رسیده‌اند.
روحانی با بیان اینکه توسعه فعالیت‌ها و افزایش تعداد بنگاه‌های دانش‌بنیان در کشور اقتصاد ایران را متحول کرده است، ادامه داد: بهترین نمونه گواه برای اثبات این مدعا عملکرد بنگاه‌های دانش‌بنیان در مقابله با شیوع کرونا بود.
رئیس جمهوری درباره کرونا نیز با بیان اینکه رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و واکسیناسیون همچنان مؤثرترین و به نوعی تنها راهکارهای مقابله با شیوع کرونا تا حال حاضر هستند، اظهار کرد: پس از انتشار اولین اخبار درباره ساخت واکسن برای کرونا دستور پیگیری واردات واکسن را صادر کردم، اما مشکل این بود که مدت زمان قابل توجهی طول کشید تا سازمان جهانی بهداشت برخی واکسن‌ها را تأیید کند و از سوی دیگر این نگرانی وجود داشت که هیچ‌کدام از این واکسن‌ها دوره‌های آزمایشی ساخت را به‌طور کامل سپری نکرده بودند.
او گفت: پس از عبور از همه این مسائل وقتی خواستیم برای خرید واکسن قرارداد منعقد کنیم با مسأله دیگری مواجه شدیم و آن بی‌رحمی غیرقابل تصور جهانیان و بویژه امریکا بود که هم در دوره دولت قبل و هم در این دولت ادامه دارد. به هیچ‌وجه تصور نمی‌کردیم که دولتی بخواهد مقابل تلاش‌های دولتی دیگر برای محافظت از شهروندانش در برابر بیماری‌ای چون کرونا مانع‌تراشی کند.
روحانی افزود: درحالی که در اسفند ماه 98 و ماه‌های ابتدایی 99 در تأمین تجهیزات و ملزومات مقابله با کرونا دچار مشکل جدی بودیم، امروز به مدد همت و تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان و دیگر بخش‌های تولیدی کشور صادرکننده جدی تجهیزات و ملزومات مقابله با کرونا هستیم و در بخش ساخت واکسن نیز شرکت‌های دانش‌بنیان تلاش قابل توجهی دارند.
رئیس جمهوری با تشکر از همه بخش‌ها و افرادی که در مقابله با کرونا دولت را یاری کردند، اظهار کرد: باید از مقام معظم رهبری، علما و مراجع نیز به‌طور ویژه تشکر کنیم چرا که اگر کمک آنان نبود توقف اجرای مناسکی چون نماز جماعت در مساجد در راستای اجرای پروتکل‌های بهداشتی ممکن نبود.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود فعالان اقتصادی را سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی تمام‌عیار دشمن نامید و تصریح کرد: با تلاش همه‌جانبه فعالان اقتصادی، هدایت‌های مقام معظم رهبری و تلاش‌های دولت نه اقتصاد کشور فروپاشید و نه نظام جمهوری اسلامی به زانو درآمد. البته مردم تحت فشار زیادی قرار گرفتند اما مقاومت جانانه‌ای کردند و دولت نیز در حد توان خود از مردم حمایت کرد.
رئیس جمهوری گفت: دولت در راستای حمایت از مردم میانگین حقوق را در سه سال گذشته بیش از 40 درصد افزایش داده و سعی کرده کسری بودجه خود را از مسیر درستی که عمدتاً انتشار اوراق بوده است، جبران کند.
روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در عرصه بین‌المللی پیروزی‌های بسیار درخشانی کسب کرده که به دلایل سیاسی کمتر بیان می‌شود، اظهار کرد: در دولت تدبیر و امید حداقل دو بار در دادگاه بین‌المللی لاهه علیه امریکا اقامه دعوی کردیم که در هر دو موضوع دادگاه به‌رغم تلاش گسترده و مخالفت جدی امریکا اعلام کرد که صلاحیت رسیدگی به این شکایات را دارد و دو بار نیز در سازمان ملل درباره تحریم تسلیحاتی ایران و نیز درخواست امریکا برای بازگشت خودکار تحریم‌ها توانستیم این کشور را شکست دهیم که در تاریخ کمتر سابقه دارد. رئیس جمهوری تصریح کرد: امروز در مقطع بسیار مهمی قرار داریم؛ انتخابات 1400 رویدادی بسیار سرنوشت‌ساز برای کشور و بسیار مهم است که در نتیجه این انتخابات چه کسی، چه دولتی و با چه افکاری بر سر کار می‌آید و در زمینه اقتصاد، سیاست خارجی، مسائل منطقه و مسائل بین‌المللی چگونه می‌اندیشد؟ او گفت: هیچ‌کس نباید نسبت به انتخابات و اهمیت آن بی‌تفاوت باشد و همه باید خودمان را برای برگزاری یک انتخابات پرشور سالم و آزاد آماده کنیم و حضوری سرنوشت‌ساز در انتخابات داشته باشیم، چرا که این انتخابات برای همه ما و برای منطقه و جهان بسیار مهم است.
در این جلسه 13 نفر از فعالان و اعضای تشکل‌های اقتصادی به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود درباره عملکرد اقتصادی دولت و مهم‌ترین مسائل و مشکلات عرصه اقتصاد پرداختند.