دامنه بحران مهار نشد

بورس ایران در حالی بر صدر اخبار اقتصادی نشسته است که ماهیت خبرها نسبت به سال گذشته تغییری چشمگیر را تجربه می‌کند . به گزارش خبرآنلاین، بازار سرمایه یکی از سخت‌ترین دوره‎های حیات خود را در پنج دهه اخیر پشت سر می‎گذارد. به اذعان بسیاری از کارشناسان اقتصادی و فعالان بازار مالی، بورس هیچ گاه در چنین موقعیتی قرار نگرفته است . ریزش‌ها همچنان ادامه دارد به گونه‌ای که روز گذشته شاخص کل بورس با ۹۰۹ واحد کاهش به عدد یک میلیون و ۱۸۶ هزار واحد رسید. شاخص کل هم‌وزن نیز با ۸۷۶ واحد افت به عدد ۴۲۷ هزار و ۲۶۵ واحد کاهش پیدا کرد. همچنین شاخص کل فرابورس با ۷ واحد رشد به عدد ۱۷ هزار و ۶۰۴ واحد افزایش یافت.
سهامداران بورس در موقعیتی نامساعد
پیشروی شاخص بورس تا مرز دو میلیون و صد هزار واحد و سپس ریزش عجیب و مداوم شاخص در ۹ ماه پس از آن سهامداران بورس را در موقعیتی نامساعد قرار داده است. تجمع‌های خیابانی سهامداران برابر سازمان و شرکت بورس گواه بحرانی است که این روزها در بازار سرمایه ایران جریان دارد و هنوز هیچ تدبیری نتوانسته است دامنه این بحران را جمع کند .
شاخص بورس ایران حالا حتی محدوده حمایتی یک میلیون و صدهزار واحد را نیز از دست داده است . مصطفی صفاری، کارشناس بازار سرمایه تاکید دارد: اگر دامنه نوسان را بدون محدودیت و بدون صف باز کنند شاخص به همان ۵۰۰ هزار واحد پارسال برمیگردد.

اما و اگرهای پیش آمده در خصوص تامین مالی دولت از بورس در سال گذشته و سپس رها شدن بورس تهران یکی از مهمترین نقاط انتقاد سهامداران بورس در شرایط کنونی است . وزیر امور اقتصادی و دارایی و رئیس کل بورس اوراق بهادار البته این موضوع را مورد تایید قرار داده‌اند اما معتقد نیستند که دولت بورس را به حال خود رها کرده است. فرهاد دژپسند که مخالفت خود را با محدودیت دامنه نوسان در بورس به دلیل کاهش نقد شوندگی سهام اعلام کرده است، می‌گوید: اقتضای فعالیت در بازار سرمایه محاسبه‌گری و دقت در خرید و فروش است.
او معتقد است: در دنیا چیزی به نام تضمین در بورس نداریم و با ذات بورس همخوانی ندارد، سهامدار اولین پیامی که در بورس می‌گیرد، این است که بورس بر مبنای بازار عمل می‌کند، اما قطعا حمایت از بازار را به روش‌های گوناگون انجام می‌دهیم.
با این حال وی درباره میزان تامین مالی صورت گرفته در بورس در بهمن ماه اعلام کرد: در ۱۰ ماهه سال ۹۹ برابر با ۵۰۰ هزار میلیارد تومان در بازار سرمایه تامین مالی انجام شده است. تغییر رئیس بورس نیز در این دوره نتوانست از فشار موجود در بورس بکاهد و حتی تغییر دامنه نوسان و دیگر اقدامات صورت گرفته هیچ کدام بازار را سبزپوش نکرد. حالا نامه‌های مکرری از سوی کارشناسان نوشته می‌شود که پیشنهاداتی را در خصوص ساماندهی این وضعیت بحرانی در بر دارد.
ثروتی که از دست رفت
سهام عدالت حالا در زمره دارایی‌های بخش مهمی از ایرانیان است . تصمیماتی که برای عرضه سهام عدالت و آزادسازی بخشی از این سهام صورت گرفت، به عقیده برخی کارشناسان فشار اولیه فروش در بازار سرمایه را رقم زد.
حالا انجمن توسعه سرمایه‌گذاری حرفه‌ای در بیانیه‌ای اعلام کرده است: تقریباً نیمی از ایرانیان ۴۰درصد دارایی خود را در بورس از دست دادند و اینک برخی به صورتی کاملاً کورکورانه راهی بازارهایی نظیر رمز ارزها شده‌اند که بی‌تردید به خروج نقدینگی از کشور منجر شده و یا در بازار ارز و سکه به انتظار سقوط اقتصاد کشور یا در بازار املاک به دنبال گرانی و تورم آینده هستند. در عین حال، ۱۲۴ فعال این بازار با انتشار نامه‌ای با عنوان «جایگاه بانک مرکزی در حمایت از بازار سرمایه به عنوان ثروت ملی»، بسته پیشنهادی خود را در ۱۵ مورد مطرح کردند. جزئیات این نامه اینجا در دسترس است.
نکته مهم اینجاست که کارشناسان به استناد کمبود نقدینگی شدید در بورس و افزایش مداوم عطش فروش از سوی سهامداران حقیقی، از دست رفتن شاخص یک میلیون واحدی را نیز بسیار محتمل می‌دانند.
تحول در بازار سرمایه به نیمه دوم سال موکول شد
بررسی وضعیت بازار سرمایه نشان می‌دهد بلاتکلیفی‌ها در اقتصاد از یک سو و انتظار برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری از سوی دیگر سبب شده است که برخی امید چندانی به احیای بورس در کوتاه‌مدت نداشته باشند و تحول در بازار سرمایه را به نیمه دوم سال موکول کنند.
روزهای سخت بورس آینه تمام نمای اقتصاد ایران است که مدت‌هاست درگیر بحرانی جدی، ناشی از تشدید تحریم‌ها و بلاتکلیفی برای اتخاذ تصمیمات بزرگ مانند تعیین تکلیف اف‌ای‌تی‌اف است.
سایر اخبار این روزنامه
انتشار فایل محرمانه وزیر امور خارجه پس لرزه‌های زیادی به همراه داشت زلزله ظریف جلال خوش‌چهره تنش زدایی در بغداد سخنگوی وزارت امور خارجه با تاکید بر محرمانه بودن فایل صوتی ظریف: عرصه میدان و دیپلماسی دو بازوی عمل ایران هستند دامنه بحران مهار نشد برگزیدگان بزرگ‌ترین رخداد سینمایی جهان شناخته شدند اسکار غیرمنتظره‌ها وزیر بهداشت: با شبکه مخوفی در حوزه واکسن روبه‌رو هستیم ارز دولتی به هدف خود رسید؟ چهارمین سال دلار ۴۲۰۰ تومانی زیر سایه مخالفت ها «ابتکار» وضعیت بازار مسکن طی سال جاری را بررسی می‌کند بازار مسکن در مسیر رکود یا سقوط؟ رئیس قوه قضائیه لغو تحریم‌ها نباید دستاویز دعواهای سیاسی گردد فرمانده کل سپاه: ایران به هر اقدام شرورانه صهیونیست‌ها واکنشی قوی‌تر نشان خواهد داد فاجعه در راه است؟ اعلام آمادگی جهان برای کمک به هند روحانی: به وظیفه خود درباره انتخابات عمل کنیم حداد عادل: جریانی «راهبرد چراغ سبز» به دشمن را آغاز کرده