بزرگ‌ترین مقر دولت فراری یمن در مأرب به تسلط انقلابیون درآمد


 
  سرویس خارجی-
ارتش و کمیته‌های مردمی یمن توانسته‌اند در ادامه پیشروی‌های خود به سمت شهر مأرب بر «الطلعه الحمراء» بزرگترین و مهم‌ترین مقر نیروهای دولت مستعفی یمن تسلط پیدا کرده و تلفات سنگینی بر نیروهای «منصور‌هادی» تحمیل کنند.
نبرد برای آزاد‌سازی شهر مارب از تصرف ائتلاف سعودی در چند ماه گذشته در یمن تشدید شده است. انقلابیون یمن تا 6 کیلومتری این شهر نیز پیشروی کرده‌اند اما به دلیل ورود داعش و القاعده و احتمالا ترکیه، آزاد ‌سازی این شهر استراتژیک به تعویق افتاد. این شهر مقر اصلی دولت مستعفی یمن و نیروهای حزب الاصلاح به عنوان پیاده نظام ائتلاف سعودی شناخته می‌شود. با این حال و در ادامه پیشروی انقلابیون یمن، منابع خبری گزارش دادند که نیروهای صنعا توانسته‌اند در جریان پیشروی خود به سمت شهر مأرب بر یکی از راهبردی‌ترین مناطق در استان سیطره پیدا کنند.

اهمیت این مقر
روزنامه «الاخبار»، دیروز در ارتباط با اهمیت راهبردی الطلعه الحمراء نوشت «سقوط الطلعه به مثابه سقوط «الجبل الاحمر» (کوه سرخ) مشرف بر شهر عمران (شمال صنعاء) است که هفت سال پیش رخ داد چراکه این منطقه پیچیده‌ترین محل استقرار نیروهای منصور‌هادی رئیس‌جمهور فراری یمن است که افراد مسلط بر آن از یک سو، امکان تسلط بر جاده‌های کمک‌رسانی را دارند که مهم‌ترین آن جاده صراوح به مأرب است و از سوی دیگر، دیگر بلندی‌های اطراف دروازه غرب و شمال غربی مأرب را زیر آتش خود می‌گیرند.
این روزنامه لبنانی در ادامه نیز تاکید کرده که از طریق الطلعه الحمراء، نیروهای صنعا می‌توانند مسافت را به سمت مرکز استان مأرب کوتاه‌تر کنند و با پیشروی به سمت شرق به سوی بلندی «البس» حرکت کنند، سپس از آنجا وارد «الدحله السفلی» و «حمه المقهوی» از مناطق نزدیک به «حمه المصاریه» شوند که خود یکی از مناطق مشرف بر محله‌های غربی مأرب است.
بر اساس این گزارش، از الطلعه الحمراء و بلندی‌های اطراف آن به‌ویژه بلندی‌های شرق، به ارتش و کمیته‌های مردمی یمن این امکان را می‌دهد که پس از سیطره کامل بر «البلق القبلی» به سمت منطقه «الجفینه» پیشروی کنند چراکه با سقوط الطلعه الحمراء زمینه برای پیشروی از چند مسیر به سمت مأرب فراهم می‌شود. این امر باعث می‌شود که دیوارهای دفاعی نیروهای دولت مستعفی یمن شکننده و غیرمستحکم باشند حتی اگر این نیروها از خاک‌ریز‌ها، خندق‌ها و مخفیگاه‌های خودروهای زرهی استفاده کنند؛ به این علت که بلندی‌های بعد از الطلعه‌ الحمراء دیگر همانند بلندی‌های قبل نیست و شکل دیگری دارد. الاخبار در ادامه با اشاره به اینکه «این موفقیت بزرگ تنها چند روز پس از سقوط جبهه «المشحج» در شمال غرب مأرب به دست آمده»، خاطر نشان کرد که «این تحول نظامی بزرگ ظرف چند ساعت و با پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به سمت شرق الطلعه الحمراء و با سقوط تعدادی از مواضع مهم در همان جبهه و درست پس از تسلیم شدن تیپ ۱۲۵ نیروهای منصورهادی محقق شده است؛ تیپی که از سحرگاه روز شنبه تحت محاصره ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفت».
شرط توقف جنگ در مارب
از سوی دیگر، «محمد علی الحوثی»، عضو شورای عالی سیاسی یمن با اشاره به اینکه ما خواهان درگیری نظامی در مأرب و غیره نیستیم، گفت که کشورهای عضو ائتلاف آمریکایی، انگلیسی، سعودی و اماراتی و متحدان آنها این گزینه را بر ملت تحت محاصره یمن تحمیل کرده‌اند. الحوثی در حساب توئیتری خود همچنین نوشته: «لذا به شما می‌گویم که بهترین و نزدیک‌ترین فرصت برای توقف نبرد در مأرب، اخراج بیگانگان، القاعده و داعش از مأرب است به گونه‌ای که تنها فرزندان آن باقی بمانند و این ساده‌ترین راه است».