جزئیات نحوه واکسیناسیون سالمندان

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: برای تزریق واکسن کرونا به مراجعه حضوری و حتی فعلاً به ثبت‌نام در سایت نیاز نیست، بلکه برای همه اولویت‌ها پیامک ارسال می‌شود.
به‌گزارش خبرگزاری صدا‌وسیما؛ دکتر علیرضا رئیسی با اشاره به آغاز واکسیناسیون افراد بالای ۸۰ سال، افزود: ۱۹ هزار خانه بهداشت و ۹ هزار پایگاه سلامت در مناطق شهری و روستایی برای تزریق واکسن گروه‌های اولویت‌دار آمادگی دارند، ولی فعلاً مراجعه حضوری نیاز نیست.
معاون بهداشت وزیر بهداشت گفت: مراقبان سلامت با سالمندان بالای ۸۰ سال تماس می‌گیرند و پس از ثبت‌نام‌ آنها، برای تزریق فراخوان می‌شوند.
رئیسی گفت: ۷۵ میلیون کد ملی در سامانه ما وجود دارد، ما برای افراد بالای۸۰ سال پیامک می‌زنیم و بعد برای بالای ۷۵ سال فقط از طریق پیامک دعوت می‌کنیم.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اضافه کرد: کسانی که در سامانه ما کد ملی آنها نیست، کد ملی آنها را از سازمان ثبت احوال خواهیم گرفت و آنها را دعوت می‌کنیم پس نیاز به مراجعه به هیچ کجا ندارند.
او افزود: از هفته آینده برای افراد بالای ۷۵ سال پیامک خواهد آمد و مدت زمان ارسال پیامک یک هفته است و چنانچه در این یک هفته پیامک نیامد تنها در این صورت از هفته آینده وارد سامانه salamat.gov.ir شوند و کد ملی خود را ثبت کنند.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: قرار نیست پیامک همه افراد یکباره ارسال شود، در طول هفته بر اساس کد ملی‌ها پیامک دریافت خواهند کرد و برای آنها بر اساس نوبت‌بندی فراخوان داده می‌شود.
وی تأکید کرد: اگر چنانچه با افرادی تماس گرفته نشد، این افراد از آخر هفته آینده می‌توانند به سایت مراجعه و فقط کد ملی خود را ثبت کنند و مجدد با آنها تماس گرفته خواهد شد.
رئیسی تأکید کرد: پیامک‌ها فاز به فاز ارسال می‌شود. ما بر اساس موجودی واکسن‌مان برای افراد پیامک می‌فرستیم و یک هفته قبل هم ثبت‌نام هر گروهی را انجام می‌دهیم. احتمال زیاد از حدود ۲۰ اردیبهشت فراخوان افراد ۷۰ تا ۷۵ را به آنها اطلاع می‌دهیم و اعلام می‌کنیم که در این زمان مراجعه کنید.
رئیسی گفت: واکسیناسیون سالمندان بالای 80 سال از روز سه‌شنبه هفتم اردیبهشت آغاز شد. این افراد گروه یک از مرحله دوم واکسیناسیون هستند.پس از سالمندان بالای 80 سال، سپس نوبت افراد بالای ۷۵ سال، بالای ۷۰ سال و بالای ۶۵ سال خواهد بود.
 او گفت: تاکنون طبق آخرین آمار حدود ۹۲۰ تا ۹۳۰ هزار واکسن تزریق کردیم. جمعیت بالای ۸۰ سال ما حدود یک میلیون و ۱۴۵ هزار نفر است که برای این افراد واکسن موجود داریم. این که تمام شد، فاز بعدی را اعلام می‌کنیم. پیش‌بینی من برای ۸۵ ساله‌ها این است که بتوانیم تا پایان هفته آینده تزریق واکسن به آنها را تمام کنیم و بعد وارد لکه‌گیری می‌شویم. زیرا برخی به هر دلیلی ممکن است مراجعه نکنند.
وی گفت: باید توجه کرد که در فاز دو واکسیناسیون، اول یک فاز دو - یک داریم و یک فاز دو - دو داریم که شامل افراد ۱۶ تا ۶۴ ساله‌های ما هستند که حدود شش میلیون و ۳۰۰ هزار نفر را شامل می‌شوند.
وی در خصوص ویدئوی منتشر شده در خصوص صف چینی‌ها برای زدن واکسن در یکی از بیمارستان‌های تهران هم گفت: تزریق واکسن برای اتباع خارجی در دستور کار مانیست.
رئیسی افزود: برخی سفارتخانه‌ها برای واکسیناسیون اتباع خود ضمن تأمین واکسن که ارتباطی با ما ندارد، ممکن است با مراکز درمانی هماهنگی کنند که ارتباطی با برنامه واکسیناسیون شبکه بهداشت و درمان کشور ندارد.