میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند

رئیس جمهور در جلسه هیأت دولت درباره فایل صوتی منتشر شده از وزیر امور خارجه اظهار کرد: امروز در جامعه ما دشمنان هر روز داستانی می‌سرایند و می‌خواهند وحدت جامعه ما را بهم بزنند. در ماجرای پخش شدن این نوار صوتی محرمانه دیدید که توسط کثیف‌ترین برنامه و شبکه‌ای که سراسرش ضد اسلام و ایران است و پولش را عربستان سعودی تأمین می‌کند این کار صورت گرفت.
اهم اظهارات حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی از این قرار است:
آدم‌هایی که دروغ و راست را بهم می‌بافند برای ایجاد اختلاف در کشور و از بین بردن وحدت جامعه و اینکه گروهی را مقابل گروهی دیگر قرار بدهند این کار را انجام می‌دهند. الان دوران عصبانیت رژیم صهیونیستی، ارتجاع منطقه و تندروهای آمریکایی است، چرا که مسیری را که پیش بینی کرده بودند بهم خورد. ترامپ تنها رئیس جمهور آمریکا بود که برای اسرائیل مزدوری کرد، البته بقیه روسای جمهور آمریکا هم با رژیم صهیونیستی رفیق بودند و از آن حمایت می‌کردند اما ترامپ در برجام مزدور آنها شد و کسی که او را تحریک کرد تا از برجام خارج شود صهیونیست‌ها بودند. در موضوع قدس و انتقال پایتخت اسرائیل به آنجا هم او مزدور آنها بود. در خروج از سازمان‌های بین‌المللی باز هم مزدور آنها بود.
 در این وسط باید عده‌ای یک چیزی را علم می‌کردند. دزدیدن یک سند و نوار محرمانه مسأله‌ای است که باید مورد بررسی قرار گیرد که چرا در این مقطع صورت گرفته و این موضوع به وزارت اطلاعات برمی‌گردد که بررسی می‌کنند که ریشه‌هایش چه بوده است؛ در حالی که حتی شاید می‌شد هفته گذشته هم این نوار پخش شود درست در مقطعی که مذاکرات وین در اوج موفقیت است آن را پخش می کنند تا در درون کشور تفرقه ایجاد کنند. در حالی که ما با اتحاد می‌توانیم تحریم‌ها را برداریم و اینهایی که این کار را می‌کنند ضد ایران و مردم و مصالح ایران هستند.

 دولت در سال آخر کار خود مثل همه دولت‌ها دستاوردهای خود را در مجموعه‌ها و کتاب‌هایی ثبت و ضبط می‌کند. دولت دوازدهم هم این کار را شروع کرده و انجام داده است. به طور مثال هفت جلد کتاب به زودی از روزشمار دولت منتشر می‌کنیم و جلد هشتم و آخر آن را هم در روزهای آخر دولت منتشر خواهیم کرد یا سه جلد کتاب تحت عنوان «دستاوردهای دولت» و دو جلد کتاب تحت عنوان «جهش تولید» منتشر خواهد شد. یک کار دیگر هم این بود که وزرا و مسئولان درگفت‌و گوهایی در دوران مسئولیت خود اقدامات خود یا مشکلات و مسیرهایی که طی کرده‌اند و اینکه با چه فشارهایی مواجه بوده‌اند را بیان کنند که بخشی از آن به طور طبیعی طبقه‌بندی شده و غیرقابل نشر است مثل خیلی از حرف‌ها در دولت و شورای عالی امنیت ملی که طبقه بندی شده است. البته این یکی از افتخارات بزرگ کشور است که مسئولان قادرند آزادانه نظرات خود را بگویند هر چند برخی از نظراتی که بیان می‌شود به گونه‌ای نیست که بتواند منتشر شود چون ممکن است دشمن از آن بخش سوءاستفاده کند که به آنها اسناد طبقه بندی شده می‌گوییم. اینها باید بماند و به موقع خودش منتشر شود.
 در تمام دنیا هم همین است و استثنایی وجود ندارد. ما هم در جلسات خود خیلی راحت حرف می‌زنیم و نظراتمان را می‌گوییم و جمع بندی می‌کنیم. به هر حال بنا بوده این فایل صوتی محرمانه باشد و بعدا بخشی از آن منتشر شود و بخشی از آن مثل همه اسناد به عنوان سند محرمانه برای آینده و تاریخ باقی بماند، اما اینجا توسط فرد یا جمع و گروهی سرقتی انجام گرفته و مسئول کار آن وزارت اطلاعات است که باید تمام توان خود را به کار گیرد و بفهمد چگونه سرقت شده است و به هر کسی که قصور و تقصیر هم کرده نباید هیچ رحمی شود و باید قاطعانه برخورد شود. بخشی از مطالبی که گفته شده عادی است و برخی از آن مطالب هم نظر دولت یا شخص رئیس‌جمهور نیست. به هر حال هر وزیر و مقامی ممکن است نظرات و نکاتی داشته باشد که بخواهد به صورت محرمانه برای آینده بماند و اشکالی هم ندارد.
 میدان و دیپلماسی دو صحنه مقابل هم نیستند و اگر کسی فکر می‌کند که یا میدان یا دیپلماسی، یا پیروزی سیاست خارجی یا پیروزی دفاعی، یا پیروزی میدان یا پیروزی مذاکرات حرفش حرف دقیقی نیست. من به عنوان کسی که زندگی‌ام تجربه همین چیزها بوده حرف می‌زنم. اینها مسائل عادی است که انجام می‌گیرد. من در تجربه دفاع مقدس هم در میدان و هم در دیپلماسی بوده‌ام. هم فرمانده پدافند هوایی کشور، هم رئیس ستاد قرارگاه خاتم الانبیا بوده‌ام و هم در شورای عالی دفاع شرکت می‌کردم، هم عضو شورای عالی پشتیبانی جنگ بوده‌ام، هم رئیس ستاد پشتیبانی جنگ بوده‌ام، هم رئیس کمیسیون دفاع مجلس بوده‌ام، هم در بحث‌های سیاسی که راجع به جنگ بود حضور داشتم و می‌دانم که میدان و دیپلماسی دو مسأله است اما این باید به آن و آن باید به این کمک کند و اینها دو بازو هستند که یک هدف را دنبال می‌کنند نه اینکه یک دست یک کاری مخالف آن دست انجام بدهد. دو دست با هم می‌آیند و در نهایت یک کار را انجام می‌دهند.
 کشور نظام و چارچوب دارد و چارچوب بسیار دقیقی هم دارد. تمام مسائل پیچیده سیاست خارجی و میدان دفاعی در شورای عالی امنیت ملی بحث می‌شود. ما چه بخواهیم عملیاتی حالا یا دفاعی باشد یا تهاجمی انجام بدهیم و چه بخواهیم کار سیاسی مهمی بکنیم در شورا بررسی می‌شود. البته کار سیاسی معمولی را وزارت خارجه خودش انجام می‌دهد، اما در مسائل مهم سیاست خارجی حتما در شورا بحث صورت می‌گیرد. در شورای عالی امنیت ملی روسای سه قوه و مسئولان بخش های لشکری و کشوری کنار هم قرار گرفته‌اند و در آنجا مباحث مهم را مورد بحث قرار می‌دهیم و بررسی می‌کنیم و در نهایت هم تصمیم شورا باید به تأیید مقام معظم رهبری برسد. ممکن است در شورا اختلاف سلیقه و نظر داشته باشیم، اما در نهایت این شوراست که بحث و تصمیم گیری می‌کند.
 هیچ گونه فاصله‌ای بین دولت و نیروهای نظامی، سپاه، ارتش، بسیج و نیروی انتظامی وجود ندارد، ما در چارچوب قانون فعالیت خود را انجام می‌دهیم و آن ها هم در چارچوب قانون فعالیت خود را انجام می‌دهند. ما در بسیاری جلسات مثل شورای عالی امنیت ملی یا جلسات ستاد کرونا و فضای مجازی کنار هم می‌نشینیم و همدیگر را یاری می‌کنیم. احترام و جایگاه اینها به عنوان کسانی که از کشور و تمامیت ارضی دفاع می‌کنند جای هیچ تردیدی نیست.
 ما به شخصیتی مثل سردار سلیمانی همیشه افتخار می‌کنیم، ما به کادر دیپلماتیک خود هم افتخار می‌کنیم که همیشه در صحنه هستند و امروز هم می‌بینید که چگونه فعالیت می‌کنند. به هر حال دشمن بزرگنمایی می کند اما ما نباید به او اجازه بزرگنمایی بدهیم تا بدانند مسیرشان بن بست است. از صداوسیما، روزنامه‌ها، مسئولان سیاسی، نمایندگان مجلس و قوه قضائیه هم می‌خواهم در این ماجرا با صبر و حوصله اگر گره‌ای ایجاد شده آن را با دست باز کنیم و نگذاریم دشمن سوءاستفاده کند.