بررسی اقدام وزارت نفت در جهت ممنوعیت ورود 70 نوع کالای مصرفی نفت خارجی به کشور


آفتاب یزد: استفاده از کالاهای ساخت داخل، افزون بر افزایش حس تعلق ملی از تولیدکنندگان داخلی و به تبع آن از اقتصاد کشور حمایت می‌کند. هر کشوری نیاز دارد تا در این جهت از آگاهی‌رسانی و تبلیغات گرفته تا سیاست‌های اجرایی و گام‌های عملی به شکلی فعال عمل کند تا بتواند در دنیای امروز که اقتصاد اگر نه حرف اول، یکی از حرف‌های اول را می‌زند، جای برای خود باز کند. در این میان باید در استفاده از کالاهایی که به عنوان کالای مصرفی برای تولیدات داخلی در نظر گرفته می‌شود، دقت بیشتری مبذول داشت. بدین صورت که وقتی ما کالایی مانند نفت را در کشور خود استخراج می‌کنیم، چه بهتر که کالاهای جانبی و مصرفی آن نیز در کشور تولید شود تا نفع بیشتری به اقتصاد ایران برسد. در همین راستا، به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه وزیر نفت در ابلاغیه‌ای خرید ۷۰ قلم کالا و تجهیزات مصرفی خارجی مورد نیاز وزارت نفت که دارای تولید مشابه داخلی هستند را همسو با حمایت از ساخت داخل کالاها ممنوع کرد.
این خبر توسط وزارت نفت در قالب یک ابلاغیه اعلام شد. در متن ابلاغیه بیژن زنگنه به مدیران عامل شرکت‌های اصلی وزارت نفت، معاونان وزیر نفت، مدیران و روسای واحدهای ستادی، اعضای کمیسیون‌های معاملات/ مناقصات شرکت‌های اصلی و فرعی تابعه، رئیس هیئت رئیسه صندوق‌های بازنشستگی، پس انداز و رفاه کارکنان صنعت نفت و مدیران عامل شرکت‌های تابعه و مدیرعامل شرکت هلدینگ خلیج فارس و مدیران عامل شرکت‌های تابعه آمده است: «در اجرای منویات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در حمایت از کالای ایرانی و قانون «حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» پیرو ابلاغیه به تاریخ ۱۳۹۷/۵/۲۱ در خصوص ممنوعیت خرید کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی، بدین‌وسیله فهرست تکمیلی ۷۰ قلم کالا و تجهیزات مصرفی وزارت نفت جهت اعمال ممنوعیت خرید کالای خارجی توسط شرکت‌های اصلی، تابعه و پیمانکاران طرف قرارداد آنها (بصورت مستقیم و غیرمستقیم) ابلاغ می‌شود. ضروری است مدیران همه شرکت‌های اصلی و تابعه با ایجاد ساز و کارهای مناسب کنترلی و نظارتی، برای حصول اطمینان از تامین کالاهای یادشده بر اساس ابلاغیه به تاریخ ۱۳۹۹/۸/۲۹ از طریق فهرست بلندمنابع واحد دستگاه مرکزی وزارت نفت (AVL) بر حسن اجرای این ابلاغیه نظارت لازم را به عمل آورند. معاونت مهندسی و پژوهش و فناوری موظف است با همکاری دست‌اندرکاران ذی‌ربط، نسبت به تداوم فرایند به روزرسانی فهرست یادشده، اقدام لازم معمول نمایند.»
بر اساس این خبر که می‌تواند به عنوان یکی از خوشحال‌کننده‌ترین خبرهای اقتصادی حوزه‌ی نفت این روزهای کشور در نظر گرفته شود، می‌توان امید بیشتری به بهبود وضعیت اقتصادی داشت. چرا که بحث نفت بسیار برای اقتصاد ما مهم است و چه بهتر که به گونه‌ای تمام و کمال در این حوزه خودکفا شویم. این اقدام از این حیث بسیار پسندیده است که وقتی کالاهای خارجی مشابه داخلی باکیفیت داشته باشند، نیازی به واردات و دشواری‌های مربوط به آن نیست و از دیگر سو واردات این کالاها، به کلی به تولید کننده‌ی داخلی آسیب می‌رساند، آسیبی که هم مالی است و هم روحی چرا که تولید کننده‌ی میهنی را به سوی ناامیدی
می‌کشاند.