محبوس شدن 2 معدنچی در عمق 35 متری


گروه حوادث/ ریزش تونل شماره ۴۲ معدن بزرگ زغال سنگ طزره دامغان، منجر به محبوس شدن ۲ کارگر در عمق 35 متری این معدن شد. به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، ساعت 11 صبح شنبه ناگهان بخشی از کارگاه استخراج  معدن طزره دامغان که  70 متر طول دارد ریزش کرد و دو کارگر در این معدن گرفتار شدند.
از هلال احمر درخواست کمک نشد
دکتر حمیدرضا داودیان، رئیس هلال‌احمر شهرستان دامغان در این باره به ایرنا گفت: پس از اطلاع از این حادثه یک تیم و تجهیزات به محل وقوع این حادثه اعزام شد.  با توجه به تخصصی بودن امدادگری در معادن و برخورداری معادن البرز شرقی از تیم امدادگری تخصصی برای اعزام تیم امدادی هیچ درخواستی از هلال احمر نشد که در نهایت روز گذشته  از هلال احمر درخواست آمبولانس شد و به دنبال این درخواست از فرمانداری، علاوه بر تجهیزات یک تیم امدادی از پایگاه نعیم‌آباد دامغان به محل اعزام شد. با این حال تمامی اقدامات امدادی توسط تیم تخصصی گروه معادن شرکت البرز شرقی انجام می‌شود.

مهدی امین، معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر استان سمنان نیز در این باره به خبرنگار حوادث «ایران» گفت: در ساعات اولیه وقوع این حادثه هیچ درخواستی از امداد و نجات هلال احمر صورت نگرفت و پس از اطلاع از وقوع این حادثه ما یک تیم امدادی به همراه آمبولانس به محل اعزام کردیم و تیم ما آماده امدادرسانی به مصدومان احتمالی این حادثه است. این در حالی است که برای اکسیژن رسانی به کارگران محبوس در تونل، حفره‌ای حفر شده و تلاش برای نجات آنها ادامه دارد. اما تا عصر یکشنبه  از وضعیت این ۲ نفر اطلاعی در دست نبود .
حفر 3 تونل فرعی برای نجات کارگران
علی اکبر مهرابی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی دامغان نیز در این باره به ایرنا گفت: گروه امداد و نجات معدن طزره برای نجات این افراد، از 3 مکان تونل فرعی حفر کرده و تا ظهر یکشنبه بیش از ۲۰ متر پیشروی داشته‌اند. علت ریزش تونل در دست بررسی است اما تلاش گروه امدادی برای حفر تونل دسترسی برای یافتن کارگران همچنان ادامه دارد.
عباسعلی عرب عامری مسئول روابط عمومی شرکت البرز شرقی نیز به ایرنا گفت: این حادثه هنگام استخراج و به دلیل ریزش ناگهانی سقف کارگاه رخ داد که ۲ کارگر پیمانکاری شرکت البرز شرقی به نام‌های میلاد روشنایی و سید اصغر افضلی دچار حادثه و زیر آوار محبوس شدند.
منصور شریف، مدیرعامل شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی نیز درباره این حادثه گفت: معدنی که دچار حادثه‌شده، از معادن چهارگانه شرکت زغال‌سنگ البرز شرقی محسوب می‌شود که از آن به کارگاه استخراج ۱۳ پیشرو یاد می‌شود که کارگران محبوس شده در حال استخراج مواد معدنی بودند که با ریزش سقف کارگاه، دچار حادثه شدند.
حجت‌الله یحیایی، معاون روابط عمومی و تشریفات استانداری سمنان با اشاره به آخرین اخبار از عملیات نجات کارگران محبوس براثر ریزش بخشی از تونل و کارگاه معدن طزره در شمال دامغان به تسنیم گفت: عصر یکشنبه عملیات ایجاد دستک به‌منظور ورود به کریدور اصلی معدن حادثه‌دیده طزره انجام شد و  پیگیری‌ها و تلاش‌ها برای نجات کارگران حادثه‌دیده همچنان از دو روش در حال انجام است. بر اساس گزارش‌های واصله، همزمان با ایجاد دستک در معدن ریزش کرده، عملیات تخلیه زغال هم در حال انجام است تا به‌سرعت کارگران محبوس را نجات دهیم و نگرانی از بابت کمبود اکسیژن وجود ندارد.
وی با بیان اینکه چهار پایگاه امداد و نجات زغالی در سطح کشور فعالیت دارند که یکی از این پایگاه‌ها در استان سمنان فعال است عنوان کرد: سه اکیپ از استان گلستان نیز برای کمک به مهار حادثه  اعزام و در محل حادثه مستقر شدند.