محسن هاشمی به قالیباف نامه نوشت سیل رد صلاحیت‌ها در انتخابات شوراها

گروه سیاسی- رد صلاحیت‌ها برای انتخابات شورای شهر در کشور با واکنش‌هایی همراه شد. درپی انتشار برخی اخبار درباره رد صلاحیت تعدادی از نامزدهای انتخابات شوراها در تهران رئیس شورای شهر تهران از محمد باقر قالیباف رییس مجلس خواست نسبت به این موضوع ورود کند.
محسن هاشمی ربیر شورای شهر تهران گفت: در تعدادی از شهرها شاهد رد صلاحیت کاندیداهایی بودیم که در هیئت اجرایی صلاحیت آنها تایید شده بود اما در هیئت نظارت صلاحیت آنها رد شد.
او افزود: «فرض را بر این می‌گذاریم که در شوراها نظارت استصوابی نداریم. با توجه به اینکه نظارت بر انتخابات شوراها به‌عهده نمایندگان مجلس شورای اسلامی است از رئیس مجلس شورای اسلامی انتظار داریم با پیگیری این موضوع نسبت به رسیدگی به اعتراضات کاندیداها در هیئت نظارت استانی، مرکزی و شهرستانی عنایت ویژه‌ای داشته باشد تا هم زمینه تضییع حق‌الناس فراهم نشود و هم تامین حق عمومی جامعه برای برگزاری یک انتخابات با تکثر نگاه‌ها و صلاحیت فراهم شود.»
نظارت بر انتخابات شوراها بر عهده مجلس شورای اسلامی است.

طبق قانون به منظور نظارت بر امر انتخابات شورا‌های اسلامی کشوری در هر استان هیات عالی نظارت استان مرکب از ۳ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی آن استان به تعیین هیئت مرکزی نظارت تشکیل می‌گردد.
انتخابات شوراها همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در روز 28 خرداد ماه برگزار می شود.
محمدجواد حق‌شناس، افشین حبیب‌زاده، محمد سالاری، زهرا صدراعظم نوری، زهرا نژادبهرام، الهام فخاری، بشیر نظری، آرش حسینی میلانی، علی اعطا و سید محمود میرلوحی اعضای فعلی شورای شهر تهران هستند که رد صلاحیت شده‌اند.
از این میان تنها صلاحیت مجید فراهانی و محمد علیخانی دو عضو دیگر شورا تایید شده است.
محسن هاشمی رفسنجانی، مرتضی الویری، احمد مسجد جامعی، شهربانو امانی، بهاره آروین، ابراهیم امینی، حسن رسولی، ناهید خداکرمی و حسن خلیل آبادی برای انتخابات ششم شورای شهر تهران ثبت نام نکرده‌اند.
محمود میرلوحی عضو شورای شهر تهران درباره دلایل رد صلاحیت اعضای شورا به خبرگزاری ایلنا گفته است: «عدم التزام به اسلام، قانون اساسی، ولایت فقیه و همچنین سوء شهرت از جمله دلایل رد صلاحیت ها بوده و کسی که یک میلیون و ۵۰۰ هزار رای آورده است را به دلیل سوء شهرت رد کرده اند، در حقیقت باید گفت این ادعاها نچسب است.»
محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای شهر تهران که نامش در فهرست رد صلاحیت شدگان است هم گفته است: این اقدامات نشان از رویکرد حذفی دارد؛ وقتی ۱۰ نفر از ۱۲ ثبت‌نام‌کننده رد صلاحیت می‌شوند در کنار جوانانی که عمدتا از جناح اصلاحات بوده‌اند، این پیام را می‌دهد که رد صلاحیت‌کنندگان اساسا با مقوله انتخابات آزاد و رویکرد افزایش مشارکت، آشنایی و قرابتی ندارند.
سیل رد صلاحیت‌ها و سکوت معنادار نگران کننده است
عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: عدم تایید صلاحیت جمع کثیری از علاقمندان به خدمت در شوراهای شهر به بهانه های مختلف و بعضاْ شگفت آور که حتی مستندات آن تاکنون به اطلاع داوطلبان نیز نرسیده جای بسی نگرانی است.
به گزارش ایسنا، زهرا نژاد بهرام در دویست و نود و یکمین جلسه شورای شهر تهران و در تذکری خطاب به وزیر کشور در خصوص رد صلاحیت گسترده کاندیداهای شوراهای اسلامی شهر گفت: احتراما با عنایت به این واقعیت که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از مردمی ترین انقلاب های جهان طی دهه های گذشته همواره با اتکاء به پشتوانه مردمی گام برداشته و با توجه به اهمیت بی بدیل جایگاه مردم به عنوان ولی نعمتان نظام جمهوری اسلامی ایران و همچنین تاکید و فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر ضرورت برگزاری انتخابات پر ‌شور، انتظار می‌رود در جهت تحقق منویات مصرح در قانون اساسی و کلامِ بنیانگذار انقلاب و مقام معظم رهبری تمهیدات لازم در این خصوص اندیشیده شود.
وی ادامه داد: لازم به ذکر است یکی از افتخارات بی نظیر جمهوری اسلامی ، حضور همیشگی مردم در صحنه‌ها اعم از پدید آوردن انقلاب تا جبهه های جنگ تحمیلی و حضور ایشان در کلیه انتخابات کشور که سرمایه عظیم اجتماعی – سیاسی را برای کشور بوده است. با این حال با وجود شرایط خاص و حساس داخل و خارج از کشور در سال ۱۴۰۰، کم توجهی ارگانها و نهادها و جریان های فکری گوناگون کشور به این مهم می تواند خسارت جبران ناپذیری را به منافع ملی وارد کند.
نژاد بهرام افزود: حضور موثر مردم در پای صندوق های رای نمایش قدرت ایران است. قدرتی که در طول چهل سال گذشته همواره پشتیبان کشور بوده است . لذا با توجه به این مهم عدم تایید صلاحیت جمع کثیری از علاقمندان به خدمت در شوراهای شهر به بهانه های مختلف و بعضاْ شگفت آور که حتی مستندات آن تاکنون به اطلاع داوطلبان نیز نرسیده جای بسی نگرانی است.
این عضو هیات رییسه شورای شهر تهران گفت: رد صلاحیت افراد شناخته شده ای که سال هاست در عرصه مدیریتی و کارشناسی این کشور فعالیت می کنند و به اعتقاد کارنامه کاری در زمره شناخته شده ترین افراد می باشند به دلایل بی ارتباط با ماهیت آنها تنها بستری برای عدم ایجاد امکان جهت سلایق مختلف برای مشارکت در انتخابات است.
وی ادامه داد: این سیل رد صلاحیت ها که از هیات های اجرایی شهرها به ویژه مراکز استانها آغاز شده اکنون در بستر هیات های نظارت ادامه یافته است.
نژاد بهرام افزود: آیا منافع ملی، تاکید رهبر معظم، ضرورت مشارکت شهروندان در این شرایط سخت بیماری کرونا، این الزام را ایجاد نمی کند که اقدامات موثر برای حضور همه سلایق در انتخابات فراهم گردد؟ شگفت آور آنکه این مهم در اقدام غیر منتظره ای حتی شامل اعضا کنونی شوراهای شهر در مراکز استانها از جمله تهران نیز شده است.
وی تاکید کرد: در شرایط کنونی این پرسش قابل طرح است که این نمایندگان که اکنون مسئولیت مصوبه گذاری در شهرها را به عهده دارند اگر دچار مسائلی هستند چرا به مر‌اجع صالحه معرفی نشده اند و اگر صلاحیت دارند که همچنان فعالیت کنند پس چگونه است که برای انتخابات آتی رد صلاحیت می شوند؟! روا داری از رویکردهای اصلی نظام جمهوری اسلامی و دین مبین اسلام است اگر دیدگاه‌های مشترک در برخی موارد میان هیئت نظارت و برخی نامزدها نیست معنی آن نباید در قالب عدم تایید صلاحیت افراد ظهور و بروز یابد.
نژاد بهرام گفت: به واقع این سکوت معنا دار از سوی دولت محترم و شخص جنابعالی به عنوان رئیس ستاد انتخابات بر نگرانی ها می افزاید. از این رو لازم می دانم به عنوان نماینده مردم در شورای شهر پایتخت، ضمن اعتراض به این شیوه کنونی احراز صلاحیت‌ها، درخواست پیگیری جدی جنابعالی در این زمینه را ارائه کنم.
واکنش جبهه اصلاحات فارس به نتایج بررسی صلاحیت‌ها
جبهه اصلاحات استان فارس با انتشار بیانیه‌ای، نسبت به آنچه رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستاهای این استا‌ن، تعبیر شده است، انتقاد و اعتراض کرد.
جبهه اصلاحات استان فارس در بیانیه‌ای که خطاب آن روسای سه قوه و اعضای هیئت‌ نظارت استان فارس و کشور است، انتخابات را مهمترین جلوه‌گاه مشارکت سیاسی مردم و نمادی از نظام مردم‌سالاری دانسته و تاکید کرده که حذف فعالان یک گروه سیاسی از این صحنه بر کل آن تاثیرگذار خواهد بود.
در بخشی از این بیانیه آمده است: در نظام‌های سیاسی برآمده از خواست و اراده ملت، وظیفه حاکمیت فراهم کردن زمینه‌های مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است، وظیفه‌ای که جز با حضور همه گرایش‌ها و سلایق باورمند به نظام سیاسی حاکم محقق نخواهد شد.
این بیانیه با اشاره به اینکه یکی از اهداف مهم انقلاب و نظام اسلامی فراهم کردن زمینه برای مشارکت حداکثری مردم در تعیین سرنوشت کشور بوده است، یادآور شده است: اکنون و پس از ۴۲ سال تجربه برگزاری انتخابات و پیشینه تاریخی چند هزار ساله از تبعات منفی عدم مشارکت مردم در تعیین سرنوشت خویش، شاهد آن هستیم که یکی از جریان‌های باورمند به انقلاب اسلامی که اگر سهمش نسبت به جریان‌های رقیب در پیروزی انقلاب و نهادینه کردن نظام جمهوری اسلامی بیشتر نباشد، قطعا کمتر هم نیست؛ با نگاه‌های سلیقه‌ای و جناحی از مشارکت و معرفی نامزد در انتخابات محروم شده است.
جبهه اصلاحات فارس در بیانیه خود تاکید کرده است که امروز بخشی از فعالان سیاسی در این استان به جای برنامه ریزی برای حضور فعال در انتخابات، به دنبال تظلم خواهی از مواردی‌ست که در دنیای امروز از بدیهیات حقوق شهروندی محسوب و در اصول مختلف قانون اساسی منجمله اصل ۵۶ به آن تاکید شده است.
این بیانیه در پایان آورده است:
احزاب عضو جبهه اصلاحات استان فارس به شدت به این روند نادرست که نتیجه آن، کاهش مشارکت مردم و همچنین تضییع حق داوطلبان و در واقع محروم کردن بخش زیادی از مردم از رای دادن است، معترض بوده و از مسئولان نظام هیات‌های نظارت مرکزی و استان می‌خواهیم به رد صلاحیت‌های گسترده و بی حساب و کتاب پایان داده و این روند غیرقانونی را اصلاح کنند.