رئیس قوه قضائیه مطرح کرد هنرمندان از آسیب‌های اجتماعی فیلم بسازند

رئیس قوه قضائیه پیشنهاد کرد هنرمندان برای به تصویر کشیدن معضلات، در دادگاه‌ها و در زندان‌ها حضور یابند و با اطلاع از جزئیات پرونده‌ها و گفت‌وگو با آسیب دیدگان اجتماعی علل وقوع آسیب‌های اجتماعی را بررسی کنند و بر اساس آن فیلم بسازند.
به گزارش ایسنا به نقل از قوه قضائیه، سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه که در بیست و ششمین نشست نخبگانی ویژه ماه‎های رمضان، در پاسخ به درخواست خانه سینما و تعدادی از سینماگران، میزبان اهالی سینما بود تا با آن‌ها درباره «نقش سینما در کاهش آسیب‎های اجتماعی و مبارزه با مفاسد اقتصادی» هم اندیشی کند، اجرای عدالت را انگیزه امام و رهبری و همه صلحا و مجاهدان راه خدا و از مهم‌ترین اقتضائات برقراری نظام اسلامی عنوان کرد و اظهار داشت: اکنون که گام دوم انقلاب آغاز شده، باید عقب ماندگی‌های اجرای عدالت و احساس عدالت در جامعه را جبران کنیم و همه بخش‌ها باید در این زمینه نقش آفرین باشند.
رئیس قوه قضائیه اظهار کرد: گاهی سوال می‌شود مسئولان اجرایی برای فرهنگ و هنر چه کار کرده‌اند، گاهی هم مباحثی را در کشور مطرح می‌کنند و سوال می‌شود اصحاب فرهنگ و هنر یا قانونگذار و دستگاه قضایی در رابطه با این مسائل چه کار کرده‌اند؟
رئیسی افزود: اگر امروز شاهد آسیب‌ها و برخی مشکلات اجتماعی هستیم باید بررسی کنیم فرهیختگان حوزه فرهنگ و هنر هم در کنار دیگر بخش‌های مرتبط که هر کدام سهمی در برخورد با پدیده‌ها دارند، آیا وظیفه خود را برای حل این مشکلات و آسیب‌ها انجام داده اند؟

رئیس قوه قضائیه با بیان این که حل مشکلات در گرو اقدام و عمل است، گفت: یکی از کارهایی که قوه قضائیه در دوره تحول آغاز کرده، محاسبه وضعیت خودمان بوده و کار را از خودمان شروع کردیم و هر مساله‌ای که در خارج دستگاه قضا مطرح می‌شد، خودمان را مرتبط با آن دانستیم.
رئیسی با اشاره به تاکید خود بر ارتباط نخبگانی در نخستین دیداری که پس از تصدی مسئولیت دستگاه قضا با مسئولان قضایی داشته، افزود: ما با افکار عمومی مواجه هستیم و اقناع افکار عمومی مهم است و نمی‌توانیم بگوییم قاضی ما حکم صادر کرده و به وظیفه خودمان عمل کردیم و کارمان تمام شده است.
رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنانش از هنر به عنوان یک موهبت الهی یاد کرد و گفت: هنر از ابزار حفظ هویت و تمدن ایرانی و اسلامی و ایجاد امید در جامعه است که رسالت اصلاح شئون زندگی را بر عهده دارد و هنرمندان نقش مهمی دارند که وضعیت موجود را روزبه روز به وضعیت مطلوب نزدیک‌تر کنند.
رئیسی افزود: نگاه غربی به جوامع، نگاه سودجویانه و منفعت طلبانه و سلطه جویانه است و هنر را هم در همین مسیر به کار می‌گیرد، اما در نظام اسلامی از هنر برای تحقق اهداف و آرمان‌های عالیه استفاده می‌شود.
وی با بیان این که همه نظام‌ها سیاست‌های مصوب دارند که برای همه ارکان جامعه لازم‌الاجراست، متذکر شد «اهداف نظام اسلامی در قانون اساسی به صراحت تبیین شده و سیاست‌های نظام هم به صورت مصوب به همه بخش‌ها ابلاغ شده» و تاکید کرد: حرکت در جهت کمک به اجرای این سیاست‌ها از مهم‌ترین کارهای هنرمندان ماست.
رئیسی این نکته را هم خاطر نشان کرد که «اگر سیاست‌های مصوب نظام به درستی و تمام و کمال اجرا شوند، عدالت اجتماعی تحقق می‌یابد و تحقق عدالت موجب کاهش آسیب‌ها و ناهنجاری‌های اجتماعی می‌شود و جامعه سالم رقم می‌خورد».
رئیس دستگاه قضا گفت: در نظام یک ساختار سیاستگذاری برای همه حوزه‌ها وجود دارد و بقیه بخش‌ها باید ابزار تحقق این سیاست‌ها باشند و ما هم در دستگاه قضایی به دنبال این هستیم که سیاست‌های مصوب نظام در حوزه‌های مختلف اجرا شوند.
رئیسی در ادامه متذکر شد: این که گاهی مشکل به وجود می‌آید ناشی از این است که هر کسی با نگاه خودش می‌خواهد هم سیاستگذار، هم مجری و هم داور باشد.
رئیس قوه قضائیه نقش هنرمندان را در کاهش آسیب‌های اجتماعی بسیار مهم دانست و گفت: پدیده‌های مذمومی مانند طلاق و اعتیاد باید طوری در جامعه نشان داده شوند که یک نفرت عمومی نسبت به آن‌ها به وجود بیاید و از آن طرف ازدواج و جامعه سالم باید مورد تاکید قرار گیرد.
رئیسی برهمین اساس تاکید کرد: اصحاب هنر به عنوان بخش فرهنگ ساز، جامعه ساز و تمدن ساز، باید آسیب‌های اجتماعی را مساله شناسی کرده و راهکارهای برخورد آن‌ها را بر اساس اهمیت و اولویت هر مساله در اختیار همه دستگاه‌ها قرار دهند.
رئیس دستگاه قضا بر همین اساس پیشنهاد کرد هنرمندان برای به تصویر کشیدن معضلات، در دادگاه‌ها و در زندان‌ها حضور یابند و با اطلاع از جزئیات پرونده‌ها و گفتگو با آسیب دیدگان اجتماعی علل وقوع آسیب‌های اجتماعی را بررسی کنند و بر اساس آن فیلم بسازند.