بحران آفرینان تولید زیر تیغ دستگاه قضا


رئیس قوه قضاییه با صدور دستور اجرای طرح پایش بنگاه‎های تولیدی تعطیل و نیمه‎تعطیل در کشور تأکید کرد: اقدام کسانی که با گرفتن واحدهای تولیدی و تعطیل کردن آن و بیکار کردن صدها کارگر، تجهیزات و اراضی این کارخانه‎ها و کارگاه‎ها را فروخته یا دنبال این کار هستند، خیانت و قابل تعقیب است.

آیت ‎الله سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه با بیان این‎که امروز عدالت در جامعه با تضمین حقوق مردم تحقق می ‎یابد، ادامه داد: ممکن است اجرای عدالت به کام چپاولگران و ظالمان و متجاسران به قانون تلخ باشد، ولی به کام مردم شیرین خواهد بود.

وی با تأکید بر این که هر کسی در گوشه‎ای از نظام اسلامی خدمت می‎کند باید بهرهمند از عدالت باشد و به هیچ عنوان نباید اجازه داده شود که تصمیم و رأی و اقدامی غیرعادلانه باشد گفت: به تعبیر مقام معظم رهبری در گام نخست انقلاب عقب ماندگیهایی نسبت به اجرای عدالت و احساس عدالت داشته‎ایم که اینها باید در گام دوم به گونه‎ای جبران شوند که برای مردم ملموس باشد.

رئیسی افزود: دستگاه قضا و همکاران ما و همه خادمان در نظام اسلامی باید تلاش کنند تصمیم‎سازی‎ها، تصمیم گیری‎ها و احکام و اقدامات‎شان بر مبنای اصل مهم و اساسی عدالت باشد تا تلاش دشمنان برای ایجاد ناامیدی که برخی سوءمدیریت‎ها هم در آن تأثیر دارد، خنثی شده و امید به آینده جایش را بگیرد.

رئیس قوه قضاییه قانونگرایی را مهمترین شاخصه عدالت دانست و گفت: نزدیک‎ترین راه دسترسی به عدالت اجرای قانون است و همه باید قانونگرایی را یک فضیلت و ارزش بدانند و کسی به خود جرأت قانونگریزی ندهد.

رئیسی از شهید سلیمانی به عنوان کسی یاد کرد که با ظرفیت‎سازی در خودش ظرفیت‎های جهان اسلام را نیز شکوفا کرد و گفت: حاج قاسم یک انسان اثرگذار و شخصیتی با ظرفیت و ظرفیت‎ساز بود که توانست منشاء بسیاری از فتوحات و توفیقات دنیای اسلام در برابر دشمنان اسلام باشد.

رئیس دستگاه قضا به فرازهایی از بیانات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از تولید و رفع موانع آن اشاره کرد و گفت: برای اجرای دستورات رهبر معظم انقلاب در پشتیبانی از تولید، همه کسانی که کارگاه‎ها و کارخانه‎های واگذار شده را تملک کردهاند، موظفند تلاش کنند چراغ تولید در این واحدها روشن و پرفروغ بماند. وی افزود: اگر کسی یک بنگاه تولیدی را در راستای اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی و خصوصیسازی تحویل گرفته، باید به حرکت چرخهای تولید در آن مجموعه سرعت ببخشد تا تولید در کشور رونق یابد.

رئیسی به بانک‎های تملک‎کننده کارخانه‎ها و کارگاه‎ها هشدار داد که تولید را محور قرار دهند و با استفاده از همه امکانات و ظرفیت‎هایی که دارند اجازه ندهند تحت هیچ شرایطی تولید در این واحدها مختل و متوقف شود.

رئیس قوه قضاییه گفت: بررسی‎هایی که در سفرهای استانی داشتیم و گزارش‎های واصله حاکی از آن است که ده‎ها بنگاه اقتصادی و تولیدی که توسط بانک‎ها تملک شده‎اند، از رونق افتاده و تعطیل یا نیمه‎تعطیل شدهاند که بانک‎ها باید برنامه ریزی کنند و این واحدها را به چرخه تولید برگردانند.

رئیسی گفت: اقدامات کسانی که دنبال سوءاستفاده از امکانات و اراضی واحدهای تولیدی هستند، قابل گذشت نیست و دادستانها و بازرسان با همکاری دولتی‎ها موضوع را به‎طور جدی دنبال کنند و مانع از چنین اقداماتی شوند.

وی با بیان این‎که تولید برای ما مسأله محوری است، به همکاران قضایی و نظارتی دستگاه قضا تأکید کرد حمایت از کارآفرینان و سرمایه‎گذاران در بخش‎هایی که خصوصی‎سازی شده و رفع موانع و مشکلات آنها را در دستور کار قرار دهند.

رئیسی با اشاره به دستور رهبر معظم انقلاب درباره لزوم راه اندازی بنگاهها و کارخانجات تعطیل شده به واسطه تملک افراد سودجو، دستور داد «ظرف یک ماه طرح پایش بنگاه‎های تولیدی با سه هدف شناسایی بنگاه‎های تعطیل قابل احیا، شناسایی بنگاه‎های نیمه‎فعال نیازمند حمایت قضایی و شناسایی و برخورد کیفری با متخلفان و عاملان تعطیلی کارخانجات در سراسر کشور اجرا شود».

بر اساس دستور رئیس قوه قضاییه مقرر شد برای اجرای این طرح و پیگیری مشکلات مربوط به این واحدهای تولیدی، کارگروه مشترکی با مسئولیت دادستانی کل کشور و عضویت سازمان بازرسی و دادستانی رئیس دستگاه قضا صورت گیرد.

وی درباره جایگاه و نقش شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا گفت: بخشی از مسائلی که در شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا مطرح میشود، جنبه «اطلاع و هماهنگی» دارد که در این موارد اعضای شورا نقش تصویب کننده ندارند و بخش دیگری از موارد مسائلی است که «نیاز به هماهنگی یا مصوبه سران سه قوه» دارد.

رئیس قوه قضاییه به موضوع بحران آب در برخی استانها اشاره کرد و به شورای عالی آب، وزیر نیرو و مدیران کل این وزارتخانه توصیه کرد هم مسائل را برای مردم به خوبی تبیین کنند تا مردم با آنها همراهی نمایند و هم برای حل مشکلات اقدام جدی نمایند.

رئیسی گفت: بهترین نوع مدیریت این است که مردم در جریان امور قرار گیرند؛ چرا که مردم با کمبودها می‎سازند، اما تبعیض و بی‎عدالتی را تحمل نمی‎کنند.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به نقش تأمین معیشت نیروی انسانی در سلامت نظام اداری به مسئولان بخشهای اداری و مالی قوه قضاییه متذکر شد همه توان خود را برای بهبود وضعیت معیشتی و رفاهی پرسنل نجیب قوه قضاییه به‎کارگیرند.

حجت الاسلام موحدی رئیس دادسرای انتظامی قضات نیز از استقرار یک تیم بازرسی پنهان در یکی از مجتمع‎های تهران خبر داد و گفت: در طول یک هفته استقرار این هیات، مدیر مجتمع مذکور یکبار هم از اتاق خود بیرون نیامده و یک مراجعه کننده را نیز نپذیرفته است، از نظر نظارت بر آرا و احکام صادر شده هم کاملا بدون توجه اقدام شده است.

رئیس قوه قضائیه در واکنش به این گزارش از دادستان انتظامی قضات خواست با موارد این چنینی بدون اغماض و با فوریت برخورد کنند و افزود که «حتماً رئیس مجتمعی که یک هفته به هیچ بخشی سرکشی نکرده باید از کار مدیریتی کنار گذاشت.»

رئیس قوه قضاییه بر لزوم توجه به نظارت بر بخشهای
قضایی نیز تأکید کرد و گفت: ما به همکاران خود در سراسر کشور اعتماد داریم، اما اعتماد جای کنترل را نمیگیرد، همانطور که کنترل جای اعتماد را نمیگیرد و تداوم اعتماد
در گرو نظارت مستمر است و هر جا تخلفی بود باید با آن برخورد شود.