چه کسانی در ترور ناجوانمردانه دست داشتند؟ افشای جزئیات جدید از ترور سردار شهید سلیمانی

یاهو نیوز وبسایت آمریکایی در گزارشی جزییاتی مهم از نحوه ترور سردار قاسم سلیمانی و همراهانش در فرودگاه بغداد منتشر کرده است.
سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس از فرماندهان جبهه مقاومت و همراهانشان ۱۳ دی ۱۳۹۸ در فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکایی به شهادت رسیدند.
گزارش یاهو نیوز ابعاد مهم و تازه ای از عملیات ترور دارد.
یاهو نیوز از همکاری نیروهای امنیتی کردستان عراق با آمریکا و اسرائیل برای ترور سردار سلیمانی و ابومهدی مهندس و همراهانشان در عراق خبر داده است. در این گزارش که گفته می شود در گفت و گو با چندین مقام سابق و کنونی آمریکایی تنظیم شده است آمده است: یکی از ماموران امنیتی کردستان عراق با لباس کارمندان فرودگاه، هواپیما را از باند اصلی به‌سوی قسمت بسته فرودگاه هدایت کرد. هنگامی که هدف از هواپیما بیرون آمد، ماموران امنیتی کردستان عراق که برای حمل‌ونقل چمدان‌ها تغییر قیافه داده بودند، سردار سلیمانی را شناسایی کردند.

براساس این گزارش ماموران کرد وظیفه شناسایی شهید سلیمانی را بر عهده داشته اند.
به نوشته یاهو نیوز، یک مامور واحد ضد تروریستی اقلیم کردستان که لباس پلیس بغداد را به تن داشت، پس از حمله به خودروهای منهدم شده نزدیک شد و پس از گرفتن چند عکس، به جمع‌آوری نمونه دی ان ای کشته شدگان برای شناسایی اقدام کرد.
دولت اقلیم کردستان تاکنون به این گزارش واکنشی نشان نداده است اما گزارش نمی‌گوید این ماموران کرد برای دولت کار می کردند.
همکاری اسرائیل در ردیابی شهید سلیمانی
در این گزارش تصریح شده است که اسرائیل نیز در عملیات ترور نقش داشته است. به گفته یک مقام نظامی آمریکایی، در شش ساعت قبل از سوار شدن [سردار شهید] سلیمانی به هواپیما در دمشق، این ژنرال ایرانی سه بار تلفن همراه خود را عوض کرد. در تل آویو، رابطان فرماندهی عملیات ویژه مشترک آمریکا با همتایان اسرائیلی خود برای کمک به ردیابی الگو‌های تلفن‌ همراه [سردار شهید] سلیمانی همکاری کردند. اسرائیلی‌ها که به شماره‌های [سردار شهید] سلیمانی دسترسی داشتند، آنها را در اختیار آمریکایی‌ها قرار دادند، که آن‌ها نیز [سردار شهید] سلیمانی و تلفن فعلی او را تا بغداد ردیابی کردند»
در این گزارش‌ها به همکاری های پیشین اسرائیل برای ردیابی تلفنی سردار سلیمانی هم اشاره شده است.
بر این اساس، نیروهای اطلاعاتی اسراییل به آمریکا اطلاع داده بودند که یک مامور خرید ایرانی قصد دارد تعدادی گوشی همراه پیشرفته برای فرماندهان نیروی قدس خریداری کند. آمریکایی‌ها با شناسایی این مامور خرید متوجه می شوند که او قصد دارد این گوشی‌ها را از یک کشور عرب خلیج فارس خریداری کند. آنها با استفاده از اطلاعات به دست آمده در شبکه فروش نفوذ می کنند و تعدادی گوشی آلوده به نرم افزار استراق سمع را به مامور ایرانی می فروشند. به نوشته یاهونیوز، یکی از این گوشی ها در اختیار یکی از فرماندهان نزدیک به سردار قاسم سلیمانی قرار گرفته بود که زمان زیادی را در کنار او بود اما موفقیت چندانی در شنود نداشته است.
تلاش برای ترور شهلایی در یمن
در این گزارش گفته شده است که آمریکا همزمان با ترور شهید سلیمانی چند عملیات دیگر را هم دنبال کرده است.
به نوشته یاهو نیوز «یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا افشا کرد که در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، گزینه‌های دیگری در حال بررسی و اقدام بود، اما سیال بودن وضعیت باعث شد لیست دقیق اهداف در طول عصر تغییر کند. چند مقام آمریکایی گفتند که در واقع این کشور در شب ترور [سردار شهید] سلیمانی، تلاش کرد عبدالرضا شهلایی فرمانده ارشد نیروی قدس در یمن را نیز ترور کند.»
این گزارش به هویت مقامات آمریکایی که این ادعا را مطرح کردند اشاره‌ای نکرده است. یک مقام نظامی آمریکایی در‌این‌باره مدعی شد: «شهلایی تنها هدف دیگر در آن شب نبود. کماندو‌های آمریکایی همچنین دو عملیات جداگانه برای ترور یا ربودن [افرادی از] نیرو‌های الحشد الشعبی در عراق انجام دادند که در جریان آن یک نفر را اسیر کرده، ولی دیگری موفق به فرار از چنگ ماموران آمریکایی شد. اهداف متعددی نیز قرار بود آن شب در سوریه هدف قرار بگیرند، اما به دلایل نامعلومی این برنامه لغو شد» دولت ترامپ چند بار عبدالرضا شهلایی را به عنوان عامل اصلی ارتباط نظامی ایران با یمن معرفی کرده بود.
برنامه‌ریزی ترور و اتاق عملیات
به گزارش یاهو نیوز بحث در مورد ترور [سردار شهید] سلیمانی در کاخ سفید در تابستان ۲۰۱۸آغاز شد، تقریباً در همان زمان که دولت [آمریکا] به طور رسمی اعلام کرد از توافق هسته‌ای خارج شده و تحریم‌ها را دوباره به عنوان بخشی از استراتژی فشار حداکثری بر ایران اعمال می‌کند. با کشته شدن یک شهروند آمریکایی در حملات خمپاره به شمال عراق در دسامبر ۲۰۱۹، طرح ترور شهید قاسم سلیمانی به میز دونالد ترامپ فرستاده شد. در اواخر دسامبر ۲۰۱۹ ماموران ویژه دلتا فورس در گروه‌های کوچک وارد عراق می شوند. در شب عملیات سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله ۵۰۰ تا ۸۰۰ متر دورتر از منطقه ترور مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند. اتاق اصلی فرماندهی در سفارت آمریکا در بغداد بود و فرمانده نیروی زمینی دلتا فورس با کارمندان پشتیبانی در آنجا مستقر بود دوربین یکی از تک تیراندازها به اتاق فرماندهی در سفارت آمریکا وصل بود. یاهو نیوز درباره نحوه هدایت عملیات نوشت: «در حالی که ماموران دلتا فورس و همدستان کُرد آن‌ها در فرودگاه بغداد مستقر می‌شدند، در واشنگتن نیز گروه کوچکی از مقامات عالی‌رتبه کوتس، کلاگ، گرین‌وی و برایان هوک در اتاق وضعیت برای حمله آماده می‌شدند. مارک اسپر وزیر دفاع وقت، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش و مایک پامپئو وزیر امور خارجه نیز از پنتاگون عملیات را تماشا می‌کردند. ترامپ نیز که از طریق ارتباط صوتی با اتاق وضعیت مرتبط شده بود، از عمارت مار-ئه-لاگو با رابرت اوبرایان مشاور امنیت ملی خود، که تعطیلات کریسمس در پالم اسپرینگز را نیمه‌کاره رها کرده بود، پیگیری می‌کرد. مقامات آمریکایی می‌خواستند رئیس جمهور برنامه خود را تا حد ممکن عادی نگه دارد، تا مشخص نکند که چیزی در جریان است.» عملیات ترور سردار سلیمانی به گفته کریس میلر، سرپرست وقت وزارت دفاع آمریکا پیچیده‌ترین آماده‌سازی وزارت دفاع بود که برای یک عملیات انجام داده است.
ترس از اقدام ایران علیه پمپئو و برایان هوک
پس از ترور شهید سلیمانی مقامات آمریکایی از احتمال اقدام تلافی جویانه ایران به شدت هراس داشته اندو. گزارش یاهو نیوز نیز این موضوع را تائید می کند.
براساس این گزارش مسئولان ارشد سابق یا بازنشسته وزارت خارجه آمریکا درباره تدابیر امنیتی که واشنگتن از بیم انتقام ایران برای مقام‌های خود در نظر گرفت، توضیح دادند: «اقدامات حفاظتی برای برخی بی سروصدا انجام شد. در لایحه بودجه امضا شده توسط ترامپ در روز‌های پایانی سال قبل، ۱۵ میلیون دلار برای ارائه خدمات حفاظتی به کسانی که با تهدید جدی یک قدرت خارجی یا عاملان آن روبرو هستند، اختصاص داده شد.» در پایان این مطلب با بیان اینکه آمریکایی‌ها بیشتر از هرچیز نگران انتقام ایران علیه هوک و پامپئو هستند، به نقل از دو مقام سابق کاخ سفید آمده است: «این پول برای برایان و پامپئو است. ایرانی‌ها برای این دو خطر جدی هستند» برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران بود و پامپئو نیز به عنوان وزیر خارجه آمریکا از طرفداران اصلی ترور شهید سلیمانی بوده است.
سایر اخبار این روزنامه
علیرضا صدقی اقتدارگرایی؛ انتخاب یا اجبار؟! دو تیم تحقیق و تفحص درباره فایل صوتی ظریف تشکیل شد انتقاد تند به ظریف در مجلس چرا ورزشکارانی که پتانسیل رفتن روی سکوی المپیک را دارند، به درستی حفظ نم‌شوند؟ سرنوشت غریب مدال آوران ریو در این سال‌ها کدام فیلم‌ها و سریال‌ها به زندگی ناصرالدین‌شاه پرداخته‌اند؟ بازگشت سلطان صاحبقران «ابتکار» تاثیر مصوبات سران قوا بر بازار سرمایه را بررسی کرد ده فرمان ِ بی اثر قربانیان انفجار مقابل مدرسه دخترانه در کابل به ۵۰ نفر رسید درباره حوادث و تحولات جاری در قدس اشغالی ارسال شد نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب آیت‌الله رئیسی: حادثه کابل کار درنده‌خویانی است که بویی از انسانیت نبرده‌اند پاپ در واکنش به تحولات قدس: درگیری‌ها را متوقف کنید وزیر کشور با اشاره به مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان: بر مبنای تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری عمل می کنیم محمدباقر قالیباف: رئیسی بیاید نامزد نمی‌شوم چه کسانی در ترور ناجوانمردانه دست داشتند؟ افشای جزئیات جدید از ترور سردار شهید سلیمانی