۱۰ جریمه برای عدم ثبت‌نام خانه در سامانه املاک

شهروندآنلاین: کمتر از یک ماه مانده است و برای ثبت‌ املاک مالکان و مستأجران تا روز ۱۹ خرداد زمان دارند و طبق این مصوبه اگر تا زمان اعلام‌شده اطلاعات ملک خود را ثبت نکنند، مشمول جریمه می‌شوند.

۱۰ خدمتی که در ادامه آمده به کسانی ارایه می‌شود که املاک خود را ثبت کنند، اگر فردی ملک خود را ثبت نکند یا مشمول جریمه می‌شود یا از دریافت این خدمات محروم می‌شود. در ادامه می‌خوانید که این جریمه‌ها واقعی است و اجرایی می‌شود؟

1- افتتاح حساب بانکی و صدور دسته چک

2- خدمات ناشی از اعمال سیاست‌های حمایتی یارانه‌ای و کمک معیشتی


3- تعویض پلاک خودرو

4- فروش انشعاب آب، برق، تلفن و گاز طبیعی

5- ارسال اسناد و مدارک مانند گواهینامه، گذرنامه، مدارک خودرو، اخطاریه و ابلاغیه

6- ثبت‌نام مدارس در منطقه محل اقامت

7- استحقاق دریافت خوابگاه دانشجویی و امثال آن

8- آب و فاضلاب، برق، گاز و تلفن مکلفند براساس اطلاعات مندرج در سامانه املاک و اسکان کشور، مطابق با کدپستی یا نشانی یکتا و به نام مالک یا بهره‌بردار صادر شود.

9- واحدهای مسکونی واقع در کلیه شهرهای زیر صد هزار نفر جمعیت و روستاهای کشور مشمول جریمه‌ای معادل ۲۰درصد مالیات سال اول

10- واحدهای مسکونی واقع در شهرهای بالای صد هزار نفر جمعیت که هریک از مالک یا بهره‌بردار آنها در سامانه ملی املاک و اسکان کشور ثبت نشده باشد، در حکم خانه خالی موضوع ماده (۵۴ مکرر) این قانون محسوب می‌شوند.

آیا این جریمه‌ها اجرایی است؟

سامانه و طرح املاک و اسکان که به منظوز مالیات‌گیری از خانه‌های خالی در دستور کار قرار گرفته، دارای نواقضی است. در حالی که بیشترین خانه‌های خالی در اختیار حقوقی‌ها مثل بانک‌هاست، اما الزامی برای ثبت‌نام آنها وجود ندارد و به نوعی معاف از مالیات شده‌اند.

در این سامانه برای حقوقی‌ها راه فرار از پرداخت مالیات ایجاد شده، همچنین باید به اطلاعات چندین دستگاه وصل باشد که نیست. به نظر می‌رسد با توجه به نواقصی که اجرای این طرح دارد، امسال جریمه یا مالیاتی در کار نباشد.