دولت حداقلی نمی‌تواند مطالبات حداکثری را پیگیری کند

گروه سیاسی/ سخنگوی دولت با تأکید بر اینکه دولت حداقلی نمی‌تواند و نخواهد توانست مطالبات حداکثری را پیگیری کند، گفت: امیدواریم همه نهادها به مشارکت حداکثری و رفتن پای صندوق‌ها متعهد باشند و سکان اداره کشور را به دولتی با رأی اکثریت بسپارند.
به‌گزارش ایرنا، علی ربیعی روزسه‌شنبه در نشست خبری هفتگی خود افزود: رویکرد رهبر معظم انقلاب در انتخابات باید سرمشق همه دستگاه‌ها و نهادهایی قرار بگیرد که در فرایند انتخابات تأثیر دارند. رهبر معظم انقلاب مشارکت حداکثری را اولویت همه دست اندرکاران و ملت اعلام کردند و فرمودند در انتخاب اشخاص دخالتی نمی‌کنم در دوره‌های گذشته افراد قصد کاندیداتوری داشتند نظرم را می‌پرسیدند می‌گفتم نه مخالفم نه موافق اما در این دوره حتی این را هم نمی‌گویم.
وی با بیان اینکه موضع هوشمندانه و غیرقابل خدشه رهبر معظم انقلاب راه را برای هر گونه تحرکات شیطنت‌آمیز و سوء‌استفاده‌های داخلی بست، گفت: مشارکت حداکثری در انتخابات ۱۴۰۰ بیش از هر دوره دیگر در حیات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران ضروری است چون دولت بدون پشتوانه مردمی و مشارکت بالا از آنچنان سرمایه اجتماعی برخوردار نخواهد بود تا بتواند در دوران کرونا و تحریم که فشارهای زیادی تحمیل شده است و مردمی را که با مقاومت خود در حال تحمل این شرایط هستند پاسخگو باشد.
سخنگوی دولت گفت: امروز کسب جایگاه جهانی، سرمایه بالای اجتماعی در ایران را طلب می‌کند که نیازمند مشارکت مردم در انتخابات پرشور است و در عرصه‌های بین‌الملل هم مستلزم دولت قوی هستیم که با مشارکتی بالا حاصل می‌شود و همگان باید به مشارکت حداکثری اهمیت قائل بوده و همه تلاش خود را برای آن به کار بگیریم.

دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری ادامه داد: قطعاً رسانه ملی و همه رسانه‌هایی که به نحوی مستقیم و غیرمستقیم از بودجه عمومی استفاده می‌کنند، رفتاری منصفانه و با فرصت‌های برابر برای همه نامزدها خواهند داشت؛ هم فرصت‌های برابر به همه آنان باید داده شود و هم از اقدامات سلبی و تخریبی مستقیم و غیرمستقیم، اجتناب شود.
 ربیعی ادامه داد: با‌وجود اینکه همواره تبلیغات بدخواهان و برخی مواضع در داخل بی‌اثر نشان دادن آرای مردم را القا کرده‌اند، اما شاهد بودیم که در این سال‌ها با رأی قاطع مردم ایران در سالهای ۹۲ و ۹۶ و تکیه بر دیدگاه مورد نظر اکثریت جامعه، چطور دولت توانست از تداوم روندی که در نتیجه فهم غلط از جهان، ایران را به سمت دام تعارض‌های صهیونیست ساخته، سوق می‌داد، جلوگیری کند، تله‌هایی که منجر به ضایع شدن حق و منافع مردم از اقتصاد جهان می‌شد و نیز ایران را در معرض تهدیدات بین‌المللی قرار داده بود.
وی گفت: هر چند ترامپ دستاوردهای دولت‌های یازدهم و دوازدهم را دچار چالش کرد و خسارت بزرگی به ملت ایران وارد آمد، اما می‌خواهم بگویم که باز هم در دولت برخاسته از آرای مردم بود که ترامپ با آن همه قدرت شیطانی، به انزوای اخلاقی در جهان کشیده شد و حتی در ایالات متحده امریکا دولتی با وعده بازگشت به برجام به روی کار آمد.ربیعی اضافه کرد: اگر در این سال‌ها که ترامپ بود، دولتی ناشی از اکثریت جامعه ایران، در مسند قرار نگرفته بود؛ در این صورت فشارها به مراتب به مردم و کشور بیشتر می‌شد و اگر دولت، همراهی مردم را با خود نداشت، مقاومت سه ساله و پیروزمندانه را به‌دست نمی‌آورد، هرچند مردم در این دوره فشارهایی را نیز متحمل شدند و دولت، نقدها و نگرانی‌های آنان را نیز به جان خریداری کرد و برای حفظ مصالح و آرامش جامعه پاسخهای آنانی را که سهم زیادی در نگرانی‌ها داشتند نیز نداد.
دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس جمهوری با تأکید بر اینکه دولت حداقلی نمی‌تواند و نخواهد توانست مطالبات حداکثری را پیگیری کند، گفت: امیدواریم همه نهادها به مشارکت حداکثری و رفتن پای صندوق‌ها متعهد باشند تا سکان اداره کشور را به دولتی با رأی اکثریت بسپارند.راه پیشرفت ما پاسداشتن صندوق‌های رأی است. حضور نیافتن نه علامتی به جناح خاص است بلکه علامتی برای نتوانستن در گرفتن حق ایران در فضای بین‌المللی است.
فلسطین پویش اخلاقی جهانی شده
سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به حملات رژیم صهیونیستی به فلسطین، با بیان اینکه بار دیگر مسأله فلسطین به پویش اخلاقی جهانی تبدیل شده است، گفت: ایرانیان از دیرباز با فرهنگ آزادی خواهانه و دفاع از حق مظلومان در کنار مردم فلسطین بوده‌اند و این روزها خصلت نژادپرستانه و آپارتاید رژیم صهیونیستی در تمام جهان مشهود شده است.
ربیعی افزود: امروز شاهدیم که صدای حمایت از عدالت و آزادی خواهی مردم فلسطین از پنج قاره جهان شنیده می‌شود. امروز که وجدان جهانی در برابر این بربریت رخنه کرده در قرن بیست‌ویکم بیدار شده، ما همچنان  به پشتیبانی از این دادخواهی جهانی در کنار مردم فلسطین ایستاده‌ایم و به احقاق حق این مردم تحت ستم مطابق قوانین و هنجارهای بین‌المللی اصرار داریم.
۱۵ میلیون سالمند و افراد در معرض خطر بزودی واکسینه می‌شوند
سخنگوی دولت بیان کرد: موضوع خرید واکسن و واردات آن از تمامی کشورها و شرکت‌هایی که امکانپذیر است و نیز حمایت از تولید داخلی را در چند جلسه اخیر ستاد اقتصادی دولت با حضور وزیر بهداشت مورد بحث و بررسی قرار داده ایم.خوشبختانه با پیگیری‌های دغدغه‌مند همه اعضای دولت و تلاش‌های بی‌وقفه در وزارت امور خارجه به‌علاوه همکاری تنگاتنگ بانک مرکزی و با پیگیری‌های وزارت بهداشت امروز به نتایج امیدوار کننده و قابل اطمینان رسیده‌ایم.وی با بیان اینکه امروز اعلام می‌کنم دولت با شفافیت و عدالت، واکسیناسیون گروه‌های سنی را با اولویت مشخص شده دنبال کرده و امکانات اجرای آن را به سامان رسانده است، گفت: دولت در راستای اجرای عدالت سلامت نیز، از همان روزهای اول با برخی سوءاستفاده‌های جزئی برخورد جدی صورت داد و امروز نیز برنامه واکسیناسیون به‌صورت شفاف و عادلانه در حال پیگیری هست و این روند تا پایان ادامه خواهد یافت.سخنگوی دولت اضافه کرد: امروز خرسندم اعلام کنم با تمهیداتی که اندیشیده شد حدود ۱۵ میلیون نفر از سالمندان و افرادی که در معرض خطر هستند بزودی واکسینه خواهند شد. ربیعی بیان کرد: تلاش‌های جمعی دولت، ترتیبی را ایجاد کرده است که روند واردات و تولید داخلی در چند مرکز در ماه‌های آینده، به گونه‌ای خواهد بود که دیگر، همه ایرانیان دغدغه واکسیناسیون را نداشته باشند. این تعهد دولت به مردم بوده و قطعاً دولت آینده با بهره‌مندی از این دستاوردها ادامه این روند را با زیرساخت‌های ایجاد شده ادامه خواهد داد. وی ادامه داد: همه اینها در شرایطی رخ داد که با شدیدترین تحریم و جنگ اقتصادی روبه‌رو بودیم. سخنگوی دولت با بیان اینکه آمار پنج کشور با بیشترین میزان واکسیناسیون در جهان نشان می‌دهد این کشورها خود سازنده واکسن هستند، گفت: این واقعیت نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاری ایران برای تولید واکسن در داخل، بسیار درست و راهبردی بوده است. با تولید انبوه واکسن ایرانی که بزودی در برنامه واکسیناسیون عمومی قرار خواهد گرفت، ایران به یکی از کشورهای دنیا با بیشترین میزان تزریق واکسن تبدیل خواهد شد.
حق مسکن در سه سال اخیر، ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است
ربیعی با بیان اینکه در هفته گذشته افزایش کمک هزینه مسکن کارگران به تصویب دولت رسید و از ابتدای فروردین ۱۴۰۰ با حدود ۵۰ درصد افزایش، به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار ریالی رسید، عنوان کرد: حق مسکن طی سه سال اخیر، ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.وی خاطرنشان کرد: در مصوبه‌ای دیگر، تأمین بار مالی افزایش مرخصی زایمان از ۶ ماه به ۹ ماه، برای زنان مشمول قانون تأمین اجتماعی، به تصویب دولت رسید. این یک درخواست دیرین زنان شاغل در بخش کارگری تحت پوشش تأمین اجتماعی بوده است.سخنگوی دولت اضافه کرد: پیش از این اجرای این قانون، ‌مشمول کارکنان بخش دولتی بود و این در حالی است که عمده زنان شاغل ما در بخش‌های تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند که تاکنون، از این حق محروم بودند. دولت با قبول بار مالی این طرح، زمینه را برای بهره‌مندی قریب به سه میلیون از زنان ایران را فراهم ساخت.
ربیعی تصریح کرد: در روز یکشنبه، دولت برای حفظ امنیت حریم خانواده‌ و حمایت از اخلاق‌گرایی در مواجهه با قتل عمدی پدر، مادر، همسر و فرزند، لایحه‌ای را به تصویب رساند که هدف آن، گسترش عدالت قضایی و نیز برقراری حمایت‌های خاص قانونی در مورد قتل افراد آسیب‌پذیر مانند کودکان، زنان باردار و بیماران روانی‌ و همچنین افزایش میزان بازدارندگی مجازات اینگونه قتل‌ها است.
 یادی از اکبر ترکان
وی با بیان اینکه متأسفانه در روزهای گذشته کشور مدیری فهیم، با پشتکار، صادق، ‌صریح و سالم را از دست داد، خاطرنشان کرد: زنده‌یاد اکبر ترکان از پیشگامان حرکت و نهضت انقلاب اسلامی بود که تا واپسین روزهای زندگی بدون توجه به جایگاه و سمت، هیچ فرصتی را برای خدمت به مردم از دست نداد.سخنگوی دولت عنوان کرد: مرحوم ترکان از حضور در حرکت انقلاب اسلامی، مقابله با دشمن بعثی و دفاع از ایران، ارتقای توان دفاعی کشور تا ایجاد زیرساخت‌هایی برای رشد و توسعه را در تجربه موفق خود داشت.
ربیعی با تسلیت درگذشت این خدوم به مردم، دوستان و خانواده وی عنوان کرد: مفتخرم که چهار دهه آشنایی را با مرحوم ترکان داشتم. وی فردی مملو از دانش و معرفت بود و از فرهنگ جوانمردی، مرام، فداکاری و مردم یاری ایرانیان به‌طور وافری بهره‌مند بود.

دولت نماینده‌ای در انتخابات ندارد

سخنگوی دولت درباره تعدد کاندیداهای دولتی در انتخابات ریاست‌ جمهوری گفت: دولت برای کسی برای نمایندگی در انتخابات ریاست‌ جمهوری مجوز نداده است. این عزیزان هم خودشان را نماینده دولت نمی‌دانند. ربیعی افزود: تأکید می‌کنم ثبت‌نام اعضای دولت در انتخابات تصمیم تشکیلاتی نبوده است و هر کدام از این افراد با عنوان یک خواست شخصی وارد عرصه انتخابات شدند و یقین دارم برای ثبت‌نام نه با هم هماهنگ بوده‌اند و نه از اقدام هم مطلع بوده‌اند. اولویت دولت مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است و تلاش برای حضور همه سلایق و اجرای مرّ قانون اساسی و برگزاری انتخاباتی همراه با سلامت مردم در شرایط کرونا است. در مورد منع حمایت و فعالیت اعضای دولت به‌نفع کاندیداها قانون انتخابات و آیین‌نامه مربوط به آن حاکم است و دولت خود را متعهد به اجرای کامل قانون می‌داند و صرفاً در راستای تحقق هدف مشارکت حداکثری و با توجه به شرایط کرونایی تلاش می‌کند، در همین راستا تأکید کرده‌ایم تمام مراکز روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی نیز از هرگونه فعالیتی که شائبه حمایت و سوگیری انتخاباتی داشته باشد، پرهیز نمایند. وی ادامه داد: امیدواریم تمام ارکان و رسانه‌هایی که مستقیم و غیرمستقیم از پول بیت‌المال استفاده می‌کنند و تریبون‌های عمومی و نهادها اصل بی‌طرفی را رعایت کنند، متأسفانه سابقه خوبی در این خصوص در اذهان جامعه وجود ندارد. سخنگوی دولت ادامه داد: در مورد آقای جهانگیری، ایشان شخصیتی روشن و مشی مستقلی دارد و در مورد استعفا و عدم استعفای وی قوانین انتخابات حاکم می‌باشد.