قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

عمل زیبایی گوش برای چه افرادی مفید است؟

آفتاب یزد در گفتگو با متخصصان بررسی کرد
عمل زیبایی گوش برای چه افرادی مفید است؟
آفتاب یزد- نجمه حمزه نیا: عمل زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از انواع جراحی زیبایی است که برخی از افراد به آن نیاز دارند. زیبایی گوش‌ها در زیبایی چهره ما تاثیر به سزایی دارد. بنابراین زمانی که آن‌ها ظاهر مطلوبی ندارند، چهره ما نیز نامتناسب به نظر می‌رسد. جراحی زیبایی گوش که امروزه یکی از جراحی‌های پر طرفدار می‌باشد که به وسیله آن شما می‌توانید به نتیجه دلخواه خود برسید و شکل ظاهری گوش اصلاح می‌شود. جراحی پلاستیک گوش تنها توسط جراح پلاستیک با تجربه انجام می‌شود و می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر ظاهر فرد و اعتماد به نفس او داشته باشد لذا با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در اینباره با دکتر امیر رضا معتبر، فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی، دکتربابک نیکومرام، فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی، نائب رئیس انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی ایران و دکتر حمید رضا فتحی، فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی، دکتر حامد باطنی، رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفتگو کرده است.
در ابتدا دکتر نیکو مرام در اینباره می‌گوید: لاله گوش تنها سهم کوچکی در عملکرد شنوایی دارد. عملکرد اصلی لاله گوش «طبیعی به نظر رسیدن» است. طبیعی بودن، البته، یک قضاوت ذهنی و با پیشینه فرهنگی است که ممکن است در جوامع مختلف این معیار طبیعی بودن تفاوت داشته باشد و یا در زمان‌های مختلف دستخوش تغییر گردد.

وی بیان کرد: کودکانی که در مقایسه با عرف جامعه گوش برجسته‌تری داشته باشند ممکن است تحت قضاوت با همسن‌های خود قرار گیرند که می‌تواند فشار روانی برای کودک ایجاد کند که می‌تواند تا بزرگسالی هم این فشار ادامه یابد.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی مطرح کرد: کودکان زیر پنج سال معمولا متوجه این خارج از نرم بودن نمی‌شوند و معمولا بعد از این سن است که ممکن است برای این مشکل دچار فشار روانی شوند. جراحی تصحیح آن عمدتا بعد از پنج سالگی انجام می‌گیرد تا کودک همکاری‌های لازم در مراقبت‌های بعد از عمل نیز داشته باشد.
وی بیان کرد: در موقع ویزیت و معاینه پزشک معالج با معایناتی که انجام می‌دهد، علت این برجسته بودن گوش را پیدا کرده و انجام عمل جراحی مناسب برای رفع این مشکل را پیشنهاد می‌دهد. پزشک معالج بایستی به دقت شرح حال گرفته و معاینات لازم را انجام بدهد و به تقاضای والدین گوش داده و چگونگی عمل و مراقبت‌های لازم بعد از عمل را به والدین توضیح دهد.
دکتر نیکو مرام ادامه داد: بعضی مقالات وجود دارد که درمان‌های غیر جراحی را از بدو تولد تا شش ماهگی که گوش فرم‌گیری خوبی در آن موقع دارد را به کودکان مبتلا به گوش برجسته توصیه می‌کنند که این درصورتی است که مشکل زود توسط والدین تشخیص داده شود تا با طراحی غالب‌های خاص و همکاری والدین بتوان فرم گوش را در طی رشد طبیعی کودک فرم دهی مناسب داد.
این نائب رئیس انجمن جراحی پلاستیک و زیبایی ایران اظهارکرد: اغلب بیماران مبتلا به گوش برجسته دیر تشخیص داده می‌شوند و نیازمند جراحی در ‌ بعد از ۵ سالگی
می‌باشد.
وی بیان کرد: از جمله عوارض بعد از عمل جراحی گوش برجسته می‌توان از عفونت، التهاب غضروف و خونریزی و تجمع لخته نام برد. ریکاوری حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد که البته بسته به نوع عمل ممکن است مراقبت‌های بعد از عمل برای مثال بستن «headband» به مدت ۳ الی۴ ماه ادامه یابد. دکتر نیکو مرام گفت: این عمل جراحی اگر به دست جراحان توانمند دوره دیده انجام گیرد عوارض زیادی نداشته و غالبا جراحی ماندگار است و نیاز به جراحی مجدد نخواهد داشت و اکثر بیماران و والدین از انجام عمل رضایت کافی خواهند داشت.
> روش مورد استفاده کاملا به جراح بستگی دارد
در ادامه دکتر معتبر در اینباره اظهار داشت: امروزه بیشتر از هر دوره دیگری به جراحی‌های زیبایی توجه می‌شود. تا افراد با تغییر چهره خود به ظاهر ایده ال‌شان برسند. این تغییرات بر روی انواع اندام‌ها مانند: بینی، ابرو، سینه، گوش و… انجام می‌گیرد. وی اظهار کرد: یکی از جراحی‌های کاربردی برای درمان و از بین بردن مشکلات و اختلالات گوش در جهت اصلاح سایز، تغییر حالت گوش و ایجاد تقارن؛ اتوپلاستی است.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی می‌گوید: افراد ممکن است به دلیل بسیاری از اختلالات گوش مانند گوش کاگوت، گربه ای، آویخته، پیچکی، استال، میکروشی، ماکروشی و… از ظاهر نامناسب گوش‌هایشان رنج ببرندکه ممکن است در سنین پایین توسط همکلاسی‌های خود مورد تمسخر قرار گرفته و در سنین بالا موجب کاهش اعتماد به نفس آن‌ها شود اما اتوپلاستی قادر به رفع این نواقص و به دست آوردن نتایج مورد نظر در کمترین زمان ممکن است. وی خاطرنشان کرد که درجراحی اتوپلاستی با توجه به اقدامات و تغییراتی که قرار است روی گوش بیمار انجام شود برش‌های جراحی ایجاد خواهد شد.
دکتر معتبر ادامه داد: روش مورد استفاده کاملا به جراح بستگی دارد زیرا پیش از انجام جراحی تمامی جوانب جراحی و توقعات بیمار بررسی شده است. اما در این جراحی برش‌ها معمولا در قسمت پشت گوش انجام می‌شود و یا اگر برش در قسمت جلوی گوش نیاز باشد در چین‌های گوش به وجود آمده تا بعد از جراحی پنهان شود. این فوق تخصص جراحی پلاستیک وزیبایی عنوان کرد: در جراحی اتوپلاستی بعد از جدا شدن پوست از غضروف زیر، جراح به غضروف‌های گوش دسترسی پیدا کرده و می‌تواند اقدامات لازم روی گوش را انجام دهد. حال اگر ناهنجاری‌های گوش در قسمت میزان و ضخامت غضروف‌ها باشد جراح به اندازه لازم از آن‌ها برداشته تا گوش به حالت طبیعی اصلاح شود و در صورتی که نیازی به برداشتن غضروف و یا پوست اضافی نیست جراح با زدن بخیه‌های دائمی حالت غضروف را به حالت طبیعی تبدیل کرده وبرجستگی در نمای روبه رو را از بین می‌برد.
> عمل ساخت لاله گوش با کمک غضروف دنده است
در ادامه نیز دکتر باطنی در اینباره اظهار کرد: یکی از جراحی‌هایی که توسط متخصصین جراحی پلاستیک و زیبایی انجام می‌گیرد، جراحی گوش است. جراحی زیبایی گوش معمولا برای بهبود عملکرد یا افزایش و رفع نواقص صورت می‌گیرد.
وی اظهار کرد: جراحی پلاستیک و زیبایی گوش به طور کلی به دو دسته تقسیم می‌شوند یا مربوط به اصلاح نقایص و معایب مادرزادی هستند و یا مربوط به اصلاح نقایص و معایب اکتسابی.
رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران اضافه کرد: در بسیاری از افراد اختلالات ساختاری گوش منجر به بروز نازیبایی‌هایی از قبیل ایجاد گوش برجسته یا گوش‌های پیچیده و یاعدم تشکیل قسمتی از گوش در فرد می‌گردد.
وی ادامه داد: در نوع دیگر به دلیل بروز برخی از حوادث، ساختمان غضروفی و بافتی گوش می‌تواند منجربه بروز عوارضی از قبیل گوش گل کلمی یا گوش کشتی گیران گردد.
دکتر باطنی اظهار داشت: در نتیجه دو قسمت عمده جراحی‌های زیبایی گوش متمرکز بر روی اصلاح نقایص خلقتی و مادرزادی و جراحی‌های مربوط به تروما عوارض ناشی از تروما می‌باشد. این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی بیان کرد: همانطور که همه مطلع هستند گوش‌ها به علت قرار گرفتن در طرفین صورت، در معرض دید بوده و نازیبایی آن‌ها می‌توانند سبب ایجاد مشکلات بسیاری به ویژه در نوجوانان گردد بدین خاطر برخی از جراحی‌ها جهت بازسازی گوش در سنین پایین انجام می‌شود. وی اضافه کرد: فقدان لاله گوش اختلالی است که در برخی از کودکان رخ داده و معمولا در پسران شایع‌تر از دختران است لذا در چنین مواردی بازسازی گوش در سنین کودکی مثلا در حوالی ۸ تا ۱۰ سالگی انجام می‌پذیرد تا کودک در معرض قضاوت همسالان خویش قرار نگیرد. دکتر باطنی اظهار کرد: یکی از روش‌های ساخت لاله گوش که جراحان پلاستیک از آن استفاده می‌کنند، بازسازی گوش با کمک غضروف دنده است. برای بازسازی گوش با کمک غضروف دنده، مارپیچ غضروفی گوش از غضروف انتهایی دنده‌ها ساخته می‌شود. معمولا با توجه به اینکه نقص تشکیل گوش در سمت راست، شایع‌تر از سمت چپ است، در این موارد غضروف دنده بر حسب طرف مورد نیاز برداشته خواهد شد و جهت ساخت لاله گوش به کار می‌رود.
رئیس انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران افزود: عمل ساخت لاله گوش با کمک غضروف دنده اغلب در طی ۲ الی ۴ مرحله انجام می‌شود و در یک مرحله انجام آن مقدور نخواهد بود. وی تصریح کرد: برخی از ناهنجاری‌های گوش که در افراد مشاهده می‌شوند به صورت خفیف‌تر هستند که عبارتند از ایجاد گوش پیچیده یا گوش مخفی که از نقایص مادرزادی لاله گوش هستند. دکتر باطنی افزود: یکی دیگر از مشکلاتی که به طور متوسط در بین افراد شیوع دارد، داشتن گوش برجسته است. دکتر باطنی ادامه داد: در زندگی جنینی معمولا در ماه سوم برجستگی لاله گوش ظاهر شده و در اواخر ماه ششم لبه گوش تاب بر می‌دارد و خطوط داخل گوش ظاهر می‌شود و چنانچه این خطوط ظاهر شده و از لحاظ زاویه اتصال گوش به سر بیش از ۱۵۰درجه باشد، اصطلاحا به آن گوش برجسته یا به صورت عامیانه «بل بله گوش» می‌گویند. این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی توضیح داد: در صورت داشتن مشکل گوش برجسته به وسیله انجام جراحی پلاستیک و زیبایی می‌توان لاله گوش را به سمت عقب آورده و متناسب با شرایط طبیعی اصلاح کرد. وی عنوان کرد: دسته دیگر از جراحی‌های پلاستیک و زیبایی گوش مربوط به ضایعات اکتسابی یا ناشی از بروز حوادث و بیماری‌های است به طور مثال کنده شدن کامل یا قسمتی از لاله گوش در تصادفات و منازعات و حوادث مختلف که برای انسان رخ می‌دهد که اصلاح آن‌ها نیازمند تکنیک‌های پیشرفته جراحی پلاستیک خواهد بود.
دکتر باطنی می‌گوید: گوش‌های کشتی گیران یا گوش‌های گل کلمی معمولا در اثر وارد شدن ضربه مستقیم یا کشش شدید لاله گوش در افراد ایجاد می‌گردد.
این متخصص اضافه کرد: در این شرایط مقداری خون بین بافت غضروف و لایه پوشاننده غضروف جمع شده و لخته می‌گردد و سپس سفت‌تر شده و سبب تغییر شکل و پر کردن انحنای ظریف گوش می‌گردد.
وی اضافه کرد: در صورت بروز چنین مواردی بهتر است که بلافاصله پس از وارد شدن ضربه و تجمع خون، بیمار به مرکز درمان مراجعه نماید و لخته خون تجمع یافته، به وسیله برش‌های پوستی تخلیه شده و پانسمان مناسب صورت گیرد زیرا در صورت‌عدم مراجعه سریع فرد، احتمال بروز گوش گل کلمی وجود دارد و برای اصلاح آن نیاز به انجام جراحی پلاستیک و زیبایی است.
دکتر باطنی عنوان کرد: یکی دیگر از ضایعات اکتسابی گوش، وارد شدن آسیب‌های پوستی و کنده شدن نسج نرم گوش است که بنا بر ترتیب ایجاد شده، می‌توان با جراحی پلاستیک و زیبایی آن‌ها را اصلاح کرد.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی ادامه داد: نقایصی که به دلیل کنده شدن گوش ایجاد شده‌اند برحسب اینکه در یک سوم فوقانی، قسمت میانی و یک سوم تحتانی لاله گوش هستند، درمان متفاوتی دارند. وی افزود: گوش نیز مانند دیگر قسمت‌های بدن می‌تواند دچار تومورهای بدخیم، سرطان‌های بدخیم و یا ابتلا به بیماری‌های پوستی گردد که هریک از آن‌ها درمان خاص خود را دارد که پزشک متخصص با انجام آزمایشات ضروری، راهکار درمانی مناسب را بیان خواهد کرد.
دکتر باطنی ابراز کرد: پروتزهای مناسب گوش نیز وجود دارد که غالبا برای کودکان استفاده از آن‌ها مشکل است ولی بزرگسالان می‌توانند از آن در صورت نیاز استفاده کنند.
این متخصص مطرح کرد: به طور کلی لاله گوش یکی از معیارهای مهم در ناحیه سر و صورت بوده و ساخت گوش زیبا می‌تواند به زیبایی فرد افزوده و سبب افزایش اعتماد به نفس و بهبود عملکرد فرد گردد.
وی می‌گوید: جهت انجام این دسته از اعمال ضروری است که فرد به جراح متبحر و دوره دیده مراجعه و در مراکز معتبر و مجاز اینگونه اعمال حتما انجام پذیرد.
دکتر باطنی افزود: متاسفانه دخالت افراد غیر حرفه‌ای گاهی اوقات به صورت انجام عمل‌های غیر متعارف مانند ساخت شکل‌های عجیب و غریب لاله گوش یا مشابه آن شنیده می‌شود.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی توصیه کرد: افراد در صورت نیاز به انجام جراحی پلاستیک و زیبایی گوش به جای پرداختن به اعمال ناهنجار و مغایر با عرف اجتماعی و به جای اعتماد به تبلیغات صورت گرفته در فضای مجازی از قبیل اینستاگرام و تلگرام و… به جراحان مجاز و مجرب و کارآزموده مراجعه کنند. وی گفت: افراد جهت دستیابی به جراحان مجاز و کارآزموده می‌توانند اطلاعات لازم را از مجاری قانونی مانند وب سایت انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران، سایت دانشگاه علوم پزشکی ایران، سایت نظام پزشکی و وزارت بهداشت کسب نمایند تا بتوانند بهترین نتیجه را از عمل خویش دریافت کنند.
> جراحی زیبایی گوش هیچ محدودیت سنی ندارد
در ادامه نیز دکترفتحی در اینباره می‌گوید: یکی از مهم‌ترین جراحی‌های زیبایی که این روزها به طور گسترده‌ای انجام می‌شود جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی است. به دلیل اثرات مثبت و زیبایی‌ای که بعد از این جراحی حاصل می‌شود بسیاری از افرادی که نیازمند چنین جراحی‌ای هستند برای انجام آن اقدام می‌کنند. وی ادامه داد: این عمل جراحی با هدف کوچک کردن گوش‌های بیش از اندازه بزرگ، متقارن کردن گوش‌هایی که مثلا یک گوش بالاتر از گوش دیگر قرار دارد و همچنین برطرف کردن بیرون‌زدگی گوش‌ها و نزدیک کردن گوش به سر انجام می‌شود. این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی عنوان کرد: جراحی گوش از جمله جراحی‌های درمانی به حساب نمی‌آید و انجام آن ضروری نیست و اغلب با هدف افزایش اعتماد به نفس انجام می‌شود. وی با اشاره به اینکه جراحی اتوپلاستی از جمله معدود جراحی‌های زیبایی است که علاوه بر بزرگسالان برای کودکان و نوجوانان نیز انجام می‌شود، اظهار داشت: بسیاری از کودکان و نوجوانان با مشکل گوش بزرگ مواجه هستند. این مشکل بیشتر از اینکه کودک و نوجوان را اذیت کند، والدین را آزار می‌دهد. از این رو برای برطرف کردن مشکل به پزشک مراجعه می‌کنند.
دکتر فتحی بیان کرد: اگر گوش‌ها بیش از اندازه بزرگ، برجسته یا بیرون‌زده باشند، پزشک با انجام عمل جراحی زیبایی گوش اندازه گوش را به سایز متناسب درمی‌آورد، غضروف‌ها را بخیه می‌زند، لاله گوش را صاف و به سر نزدیک می‌کند.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی تشریح کرد: مراحل انجام عمل زیبایی گوش بدین صورت است که در ابتدا از انواع داروهای بی‌حسی کمک می‌گیرند تا محل جراحی بی‌حس شود و سپس پزشک با استفاده از تیغ جراحی برشی را در چین طبیعی در ناحیه پشت گوش ایجاد می‌کند. این اقدام باعث می‌شود که بعد از اتمام روند جراحی محل جراحی شده در معرض دید نباشد. وی افزود: برش‌هایی در نواحی غضروف و پوست ایجاد می‌شود تا بتوانند فرم دهی لازم را انجام دهند. این برش‌ها به منظور کاهش سایز گوش‌ها و نیز ایجاد قرینگی در دو طرف گوش انجام خواهد شد و در نهایت بعد از اینکه فرم دهی انجام شد غضروف گوش با استفاده از بخیه در محل مناسب ثابت می‌گردد. دکتر فتحی ابرازداشت: علل مختلفی می‌تواند در انجام جراحی زیبایی گوش دخیل باشد که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از افتادگی شدید نرمی گوش، پارگی در ناحیه نرمی گوش، اصلاح ایراداتی که از بدو تولد با فرد همراه است مثل سایز بزرگ گوش ها، بدفرمی‌ها در نحوه قرارگیری گوش، جلو آمدن غیر طبیعی لبه‌های گوش، کوچک کردن گوش‌های برجسته.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی عنوان کرد: انواع اختلالات مادرزادی که با جراحی گوش برطرف می‌شوند که مهمترین آن‌ها عبارتند از گوش کاگوت یا گوش فرد فاقد لاله گوش، لبه‌های گوش به سمت جلو تا شده است، گوش آویزان، گوش لوله ای، تا شدگی گوش غیرعادی است، ایجاد شکاف در لاله گوش و گوش مخفی.
وی مطرح کرد: بهترین کاندیداها برای جراحی زیبایی گوش عبارتند از کودکانی که سن بالاتر از ۵ سال دارند، افراد غیر سیگاری، افرادی که گوش خیلی بزرگی دارند، افرادی که هیچگونه بیماری خاصی ندارند و روند جراحی برایشان خطرآفرین نخواهد بود و به طور کلی همه کسانی که از فرم و اندازه گوش‌شان راضی نیستند و پزشک تشخیص می‌دهد صلاحیت انجام جراحی را دارند.
دکتر فتحی تشریح کرد: مهم‌ترین اقداماتی که باید قبل از عمل زیبایی اتوپلاستی انجام دهید از این قرار است که انجام یکسری صحبت‌ها میان مراجعه‌کننده و پزشک در خصوص سوابق بیماری و یا داروهایی که مراجعه‌کننده استفاده می‌کند، انجام آزمایشات معمولی که باعث می‌شود پزشک از وضعیت عمومی مراجعه‌کننده اطلاعات دقیقی به دست آورد.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می‌گوید: پیش از جراحی زیبایی گوش باید داروهای خاصی استفاده شود و داروهایی که برای سایر بیماری‌ها و اختلالات مصرف می‌کنید باید کنترل شوند. وی افزود: ترک مصرف سیگار به مدت یک هفته پیش از عمل زیبایی گوش، هشت ساعت قبل از جراحی باید ناشتا باشید، شب قبل از جراحی غذای سبک بخورید، شب قبل از جراحی استحمام کنید، ممنوعیت استفاده از انواع داروهای ضد انعقاد خون مثل آسپرین و اجتناب از مصرف داروهای ضد التهاب و مکمل‌های دارویی از جمله مواردی است که فرد قبل از انجام عمل جراحی زیبایی گوش باید آن را رعایت کند. دکتر فتحی عنوان کرد: مراقبت‌هایی که بعد از عمل اتوپلاستی باید داشته باشید همچون مراقبت‌های حین روند جراحی از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. بنابراین باید نهایت دقت را داشته باشید تا طبق دستورات پزشک پیش بروید. این متخصص ادامه داد: بعد از جراحی یک نوار دور گوش شما می‌پیچند تا آسیبی به ناحیه گوش‌ها وارد نشود. این نوار نرم است و از بروز آسیب و افزایش ورم جلوگیری خواهدکرد. توصیه می‌شود بر اساس توصیه پزشک تا مدت زمانی که وی مشخص می‌کند روی گوش‌هایتان قرار دهید.
وی افزود: نحوه خوابیدن بعد از عمل زیبایی گوش باید به گونه‌ای که باشد که سر بالاتر از سطح بدن قرار گیرد. به این منظور می‌توانید از دو بالش زیر سرتان استفاده کنید و هرگز روی گوش‌هایتان نخوابید و به مدت یک هفته از انجام فعالیت ورزشی و سنگین پرهیز کنید. دکتر فتحی بیان کرد: جراحی اتوپلاستی برای کودکان از سن ۵ سال تا بزرگسالان ۶۵ سال قابل انجام است. بنابراین به نوعی می‌توان گفت جراحی زیبایی گوش هیچ محدودیت سنی ندارد. از طرفی نیز انجام جراحی زیبایی گوش در سنین پایین و کودکان بهتر است.
این فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی می‌گوید: جراحی زیبایی گوش بدین خاطر درکودکی بهتر است که غضروف گوش کودکان در سنین پایین خاصیت انعطاف‌پذیری و فرم‌گیری بهتری دارد و دیگراینکه که کودکانی که گوش‌های بزرگی دارند احتمالاً در دوران مدرسه از سوی همسالان‌شان مورد تحقیر و تمسخر قرار گیرند. همین موضوع باعث آسیب‌های روانی آنان خواهد شد. از این رو بهتر است که پیش از این که آن‌ها ضربه‌های روانی را تجربه کنند تحت عمل زیبایی گوش قرار گیرند. وی در پایان گفت: توصیه ما این است که پیش از اقدام برای جراحی زیبایی گوش حتماً در خصوص مهارت و سابقه کاری جراح مورد نظرتان تحقیقات لازم را انجام دهید. در واقع توانمندی و تخصص بالای جراح زیبایی گوش مهم‌ترین عاملی است که موفقیت نتیجه جراحی را تضمین خواهد کرد. بنابراین بهتر است که از بهترین جراح زیبایی گوش کمک بگیرید.
تبلیغات جراحی‌های زیبایی در شبکه‌های مجازی پایه علمی ندارند
دبیر انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران گفت: افراد غیرپزشک در شبکه‌های اجتماعی موضوعاتی را در زمینه امور زیبایی تبلیغ می‌کنند که هیچ پایه علمی ندارند و سلامت افراد جامعه را به خطر می‌اندازند. به گزارش ایرنا، حمید رضا فتحی افزود: علاوه بر تبلیغات غیرواقعی، این شبکه‌ها عکس‌هایی را منتشر می‌کنند که مغایر با شئونات اسلامی است. این مطالب حوزه پزشکی را با چالش‌های زیادی مواجه کرده است. این جراح پلاستیک و زیبایی تصریح کرد: مردم نباید تحت تاثیر تبلیغات نابه‌جا قرار بگیرند و باید با مراجعه به سایت انجمن پلاستیک و زیبایی ایران اطلاعات کامل در مورد پزشکان معالج در حوزه زیبایی به دست آورند و به راحتی خود را به دست غیرپزشکان ندهند. وی اظهار داشت: دلالی در حوزه پزشکی به خصوص جراحی زیبایی افزایش یافته و در این بین مردم باید مراقب مداخله گران غیرپزشک در حوزه‌های پزشکی باشند.