قاصدک 24
بلیط هواپیما سفرمارکت

فرمول مالیات اصناف

همزمان با فرارسیدن فصل مالیات ها، تب و تاب مشاغل برای حساب و کتاب سالانه بالا می گیرد. در این میان، برخی صاحبان مشاغل با ارائه اظهارنامه و به عبارت دیگر همان راه مرسوم ماده 97 قانون مالیات ها، پا به فرایند پرداخت مالیات سالانه می گذارند. اما برخی دیگر نیز ناظر به سطح درآمدهای خود و نیز استفاده از ظرفیت تبصره ماده 100 که شرایط معافیت مشاغل از نگهداری اسناد و مدارک مالیاتی را مشخص کرده، ترجیح می دهند از تسهیلات مالیات مقطوع استفاده کنند. در این خصوص، چهارشنبه گذشته، سازمان مالیاتی، دستورالعمل این بخش را مشخص کرد. گزارش امروز دخل و خرج جزئیات این دستورالعمل را بررسی می کند.   مالیات چه کسانی می تواند مقطوع محاسبه شود؟ دستورالعمل سازمان مالیاتی ملاک استفاده از مالیات مقطوع را به معافیت مالیات حقوق مرتبط کرده است. رقمی که در سال گذشته، ماهانه سه میلیون تومان و سالانه 36 میلیون تومان بود. بر  این اساس، مقرر شده است: صاحبان مشاغل گروه های «دوم» و «سوم» که مجموع فروش کالا و ارائه خدمات آن ها در سال 1399 حداکثر 45برابر معافیت موضوع ماده (۸۴) قانون مالیات های مستقیم، یعنی مبلغ 16میلیارد و 200میلیون ریال (یک میلیارد و 620 میلیون تومان) بوده، مشمول این دستورالعمل می شوند. این افراد در صورت تکمیل و ارسال فرم مربوطه -که در سامانه سازمان امور مالیاتی قرار دارد- حداکثر تا پایان خرداد سال 1400، از نگهداری اسناد و مدارک موضوع قانون مالیات های مستقیم (اصلاحیه مصوب 31/4/94) و ارائه اظهارنامه مالیاتی معاف می شوند. سازمان مالیاتی تاکید کرده: «مالیات عملکرد سال 1399 مودیان موضوع این دستورالعمل در صورتی که اظهارنامه مالیاتی عملکرد سال 1399 خود را در موعد مقرر قانونی تسلیم کنند و پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی، فرم مذکور (موضوع مالیات مقطوع) را قبل از پایان خرداد ۱۴۰۰، به عنوان آخرین اقدام تسلیم نکنند یا در مهلت مقرر، فرم مربوطه را به سازمان امور مالیاتی کشور ارائه ندهند، از شمول این دستورالعمل خارج بوده و با رعایت مقررات مربوطه تعیین خواهد شد.» گروه دوم و سوم شامل چه مشاغلی هستند؟ همان طور که ملاحظه شد، در بخش قبل صحبت از گروه های دوم و سوم شده است. طبق طبقه بندی سازمان مالیاتی، صاحبان مشاغل بر اساس شاخص‌ها و معیارهایی از قبیل نوع و حجم فعالیت به سه گروه تقسیم می شوند. با این اوصاف و به طور خلاصه طبق آیین نامه سازمان مالیاتی (اصلاحیه مواد 2 و 3 آیین نامه اجرایی ماده 95 اصلاحی قانون مالیات های مستقیم مصوب 31 تیر 94)، گروه های دوم و سوم مشاغلی هستند غیر از موارد: «واردکنندگان و صادرکنندگان، صاحبان کارخانه ها و واحدهای تولیدی و بهره برداران معادن، صاحبان هتل های سه ستاره، صاحبان بیمارستان ها، کلینیک ها و ...، صاحبان صرافی ها، صاحبان فروشگاه های زنجیره ای، صاحبان موسسات حسابرسی و مشاوره ای و انفورماتیک، صاحبان موسسات حمل و نقل»؛ که درآمد ابرازی دو سال قبل آن ها یا آخرین درآمد قطعی شده آن ها کمتر از پنج میلیارد و 500 میلیون تومان باشد. مالیات مقطوع امسال چطور محاسبه می شود؟ با توجه به موارد گفته شده، سازمان مالیاتی نحوه محاسبه مالیات مقطوع در سال جاری را بر حسب مالیات قطعی عملکرد سال 98 (اعم از اصلی و متمم) به صورت زیر تعیین کرده است: 1-  برای صاحبان مشاغلی که میزان مالیات قطعی آن ها (در سال 98)، تا سه میلیون تومان بوده، مالیات افزایش نخواهد یافت. 2-  صاحبان مشاغلی که میزان مالیات قطعی آن ها بین 30 میلیون و یک ریال تا 60 میلیون ریال بوده: مالیات این افراد با 4 درصد افزایش نسبت به عملکرد سال 98 محاسبه می شود. 3-  صاحبان مشاغلی که میزان مالیات قطعی آن ها از 60 میلیون و یک ریال تا 120 میلیون ریال بوده: مالیات این افراد نسبت به عملکرد سال 98، 8 درصد افزایش می یابد. 4-  صاحبان مشاغل که میزان مالیات قطعی آن ها بیشتر از 120 میلیون ریال بوده: مالیات این افراد نسبت به عملکرد سال 12.98 درصد افزایش خواهد داشت. تعطیلی کرونایی اصناف موجب معافیت آن ها نمی شود سوالی که گاهی مطرح می شود این است آیا اصنافی مانند تالارها که در دوران کرونا مدت قابل توجهی فعالیت نداشته اند، از مالیات معاف می شوند یا خیر؟ در این خصوص ممبینی رئیس اتاق اصناف این موضوع را رد کرده و گفته است: اگر این اصناف فعالیتی نداشته اند، باید اظهارنامه بدهند تا پس از رسیدگی، میزان مالیات آن ها تعیین شود. این فرایند ارتباطی به میزان فعالیت اصناف ندارد. امکان تقسیط مالیات مقطوع طبق اعلام سازمان مالیاتی، صاحبان مشاغلی که امکان پرداخت مالیات مقطوع موضوع دستورالعمل یادشده را به صورت یک جا تا پایان خرداد ۱۴۰۰ نداشته باشند، مالیات مقطوع حداکثر تا پنج ماه به صورت مساوی تقسیط می شود. پرداخت نشدن مالیات در موعد مقرر، مشمول جریمه (موضوع ماده (۱۹۰) قانون مالیات های مستقیم) خواهد بود. سال اولی ها مالیات مقطوع نخواهند داشت بر اساس دستورالعمل سازمان مالیاتی، صاحبان مشاغلی که سال 1399 اولین سال فعالیت آن ها بوده است، مشمول  برخورداری از مفاد این دستورالعمل (مالیات مقطوع) نیستند  بنابراین مکلف اند تکالیف قانونی از جمله تسلیم اظهارنامه مالیاتی در موعد مقرر را انجام دهند. خریداران سکه از بانک مرکزی در هر صورت باید مالیات بدهند در بخشنامه سازمان مالیاتی، تکلیف صاحبان مشاغلی که از بانک مرکزی سکه خریده و آن را در سال 99 دریافت کرده اند، مشخص شده است. بر این اساس کلیه صاحبان مشاغلی که «علاوه بر فعالیت اصلی خود» به خرید سکه از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اقدام   و سکه های خریداری شده را در طول سال 1399 دریافت کرده اند، برای پرداخت مالیات سکه می بایست به صورت مجزا و بر اساس دستورالعمل صادرشده در خصوص تعیین میزان مالیات سکه اقدام کنند.