حسن روحانی: خدا نگذرد از آنها که احمقانه به مراکز دیپلماتیک حمله کردند

رئیس جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه روابط تهران و مسکو در هشت سال گذشته در زمینه‌های مختلف توسعه یافت از همکاری دولت و رئیس جمهوری روسیه تقدیر کرد.
به گزارش ایرنا، عملیات اجرایی نیروگاه برق ۱۴۰۰ مگاواتی مشترک ایران و روسیه واقع در شهرستان سیریک، پنج‌شنبه صبح در قالب پویش «الف ب ایران» با دستور رئیس جمهوری آغاز شد.
حسن روحانی در آیین هفتاد و یکمین هفته افتتاح طرح‌های ملی و دهمین پویش هر هفته الف ب ایران خاطرنشان کرد: روابط بسیار نزدیکی بین ایران و فدراسیون روسیه به وجود آمده است. بعد از پیروزی انقلاب همیشه روابط خوبی با روسیه داشته ایم، اما در این هشت سال، روابط ما در زمینه‌های مختلف توسعه پیدا کرده است. به خاطر همه همکاری‌های مسکو با تهران در این مدت در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای از دولت روسیه و شخص رییس جمهوری این کشور آقای پوتین تشکر می‌کنم.
وی با بیان اینکه همکاری‌های بسیار مهمی با روسیه در زمینه سوریه، همکاری‌های مهم سه جانبه‌ای در زمینه آذربایجان و قفقاز داشتیم و همکاری‌های بسیار خوبی در زمینه اوراسیا با روسیه و دیگر کشور‌های عضو داریم، خاطر نشان کرد: در حوزه دریای خزر و رژیم حقوقی این دریاچه، قدم‌های بسیار مهمی با کشور‌های دوست از جمله روسیه برداشته شده است.

اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید:
{‌با اشاره به این موضوع که دو نیروگاه اتمی با همکاری روسیه کلنگ زده شد و در حال ساخت و ساز است}: با کشور روسیه در زمینه مسائل نظامی، مخصوصا دفاعی همکاری خوبی داریم که بعد از ورود اس-۳۰۰ از روسیه، روابط ما در این زمینه بسیار گسترده‌تر از قبل شد. تلاش‌هایی که امروز با روسیه راجع به احیای برجام در وین انجام می‌دهیم هم از جمله این همکاری هاست. روسیه یک همسایه بسیار مهم برای ایران است و روابط ما به نفع دو ملت، منطقه و جهان خواهد بود.
از چند سال پیش با آقای پوتین راجع به طرح‌هایی که دو کشور مشترکا در ایران باید انجام می‌دادند در زمینه نیروگاه و به ویژه راه آهن و برخی موضوعات دیگر گفتگو کردیم و خوشبختانه حرکت‌هایی شروع شد. انتظار ما این بود که این پروژه کمی زودتر شروع شود، اما بوروکراسی‌های آن طرف و طرف ما باعث شد پروژه مقداری با تاخیر شروع شود، اما امروز خوشحالیم که کلنگ یک پروژه ۱.۴ میلیارد یورویی زده می‌شود و این کار بزرگ در ریل خودش قرار گرفته و همه اقدامات لازم برای اینکه دولت آینده بتواند این طرح را به افتتاح برساند، انجام شده است. افتتاح یک نیروگاه بزرگ با قدرت ۱۴۰۰ مگاوات اهمیت فراوانی برای منطقه جنوب کل کشور و سواحل مکران دارد.
از همه دست اندرکاران و کشور دوست، روسیه تشکر می‌کنم و به مردم میناب، بندرعباس و استان هرمزگان تبریک می‌گویم به خاطر اینکه در طول سال ۹۹ و ۱۴۰۰، هر چند ماه یکبار، پروژه‌های بسیار مهمی را در این استان افتتاح کردیم و این به معنای سرزنده بودن استان استراتژیک و بسیار مهم هرمزگان و بندرعباس و شهر‌های دیگر آن است.
{با اشاره به لزوم وجود ارتباط دیپلماتیک ایران با کشور‌های همسایه}: خدا نگذرد از آنان که نگذاشتند روابط ما با برخی همسایگان بهبود یابد. کار‌های کودکانه و احمقانه کردند و به مراکز دیپلماتیک حمله بردند.
{با اشاره به افتتاح‌های انجام شده در طول دولت‌های یازدهم و دوازدهم}: همه این کار‌ها انجام شد که به دنیا بگوییم نه جنگ اقتصادی و نه کرونا نمی‌تواند ما را از آبادانی ایران بازدارد، هر چند کار ما را کند کرد. اگر این خبیث یعنی ترامپ نبود، در طول این چهار سال اخیر، ۱۴ میلیارد دلار دیگر در آب و برق سرمایه گزاری می‌شد. بانک‌های خارجی آماده بودند که این پول را برای اجرای طرح‌ها سرمایه گذاری کنند، اما ترامپ همه این‌ها را متوقف کرد. اگر جنگ اقتصادی نبود افتتاح طرح‌ها دوچندان می‌شد و مردم عظمت کار را می‌دیدند.
ما همیشه بر تعامل سازنده با دنیا تاکید کرده ایم و گفته ایم راه حل این است که در داخل برای افزایش تولید تلاش کنیم، اما با انزوا نباید زندگی کنیم و باید با همه کشور‌هایی که دوستدار ایران هستند در تعامل باشیم. مخصوصا لازم است با همسایگانمان در تماس نزدیک باشیم. خدا نیامرزد آنهایی را که نگذاشتند روابط بین ایران و برخی از همسایه‌ها به خوبی انجام بگیرد و کار‌های کودکانه انجام دادند و به مراکز دیپلماتیک حمله کردند؛ اگر این مسائل نبود الان شاید شرایط بهتری داشتیم.
یکی از همسایگانی که روابط با آن را توسعه دادیم کشور روسیه بود، در فناوری‌های پیشرفته و سازمان‌های بین المللی همکاری‌های خوبی داریم. امروز بین ایران، چین و روسیه یک هماهنگی و رایزنی تنگاتنگی در مذاکرات هسته‌ای وین وجود دارد که از دوران تحریم عبور کنیم و همانطوری که بار‌ها تاکید کردم، این دولت یک بار تحریم را در سال ۹۴ به شکست کشاند و یکبار دیگر در سال ۱۴۰۰، تحریم را به شکست خواهد کشاند و اراده ما بر این کار قرار گرفته و این کار را خواهیم کرد.